Кламер БГ - Бизнес новини: ГКПП "Крушари" очаква "светлото" бъдеще на откриването си

ГКПП "Крушари" очаква "светлото" бъдеще на откриването си

Бизнес

|
Ср, 14 Ноем 2018г. 14:52ч.
ГКПП "Крушари" очаква "светлото" бъдеще на откриването си

Малката община Крушари се намира в Североизточна България на границата с Румъния. Населението ѝ е около 4935 души, според последното преброяване от 2011 г. В действителност живеят много по-малко. Повечето работят в чужбина - Германия, Чехия, Франция, разказва кметът на общината Добри Стефанов пред Mediapool. В състава на общината са 16 села, най-голямото от които е общинският център Крушари.

Търсим кмета по повод решението на правителството за откриването на граничният пункт с Румъния, взето на заседанието в сряда. Пунктът е изграден през 2014 г. с европейски средства по програмата за Трансгранично сътрудничество България-Румъния 2007- 2013 г. Оттогава си стои в очакване на откриването.

"Чуваме само слухове. Нищо не знам. И аз питам от години, кога ще се открива, но никой нищо не ми казва. Питайте вие, нали сте медии, на вас може да ви кажат. Ако ви кажат, ми се обадете, за да може да се подготвим. От приятели разбрах, че се готвят да го откриват на 29 ноември, но дали е вярно не знам."

Това каза кметът Добри Стефанов, който управлява общината вече 12-а година подред. Избран е с подкрепата на ДПС. По думите му турци, българи и цигани живеят в мир и разбирателство.

Няма яснота за откриването на пункта

Проверка на Mediapool установи, че няма яснота кога точно ще бъде открит ГКПП "Крушари". От пресслужбата на Министерския съвет, които пуснаха съобщението, казаха, че информацията е подадена към тях без фиксирана дата. Препратиха към МВР, които са вносители на точката от дневния ред на правителственото заседание.

От пресцентъра на МВР уточниха, че това зависи и от румънска страна. Обещаха да проверят и ако има точно фиксирана дата, да съобщят.

Mediapool не успя да се свърже с областния управител на Добрич, който се оказа в среща. Пресаташето му Виржиния Георгиева каза, че към момента няма определена дата.

"Правителството прие решение за откриване на ГКПП-Крушари на границата с Румъния." Толкоз пише в правителственото съобщение.

ГКПП "Крушари-Добромир" е готов от 2014 г.

Строителството на граничния пункт "Крушари-Добромир" и пътят до него е приключило още през 2014 г. От правителственото съобщение не става ясно каква е причината пунктът да не е пуснат в експлоатация до момента.

Посочено е само, че "откриването на новия граничен контролно-пропускателен пункт е в изпълнение на подписаното през 2012 г. междуправителствено споразумение с Румъния за откриване на две нови ГКПП-та между двете държави в точките Кайнарджа-Липница и Крушари-Добромир".

През юни 2017 г. тогавашният вътрешен министър Валентин Радев обеща след среща с румънския си колега Роберт Марин, в "най-скоро време" да бъдат открити двата нови гранично-пропускателни пункта.

В началото на октомври миналата година пунктът "Кайнарджа-Липница" беше открит лично от премиерите на двете страни Бойко Борисов и Михай Тудосе. Румъния днес е с нов министър-председател, а в програмата на Борисов не е предвидено, поне засега, рязане на лентата, казаха от пресслужбата на Министерския съвет.

Иначе е ясно, че новият граничен пункт ще работи от 8 до 20 часа и ще има "ограничение за международен превоз на хора и стоки до лимита на общо тегло 3.5 тона", според правителственото съобщение.

На пункта ще има един КПП, който ще се обслужва заедно от български и румънски гранични полицаи и митничари.

Съгласно европейски регламент българските и румънските гранични полицейски органи трябва да прилагат съвместен контрол на общите граници. Преминаващите през сухопътните гранични пунктове граждани и превозни средства трябва да бъдат спирани само веднъж с цел извършване на проверки при влизане и излизане, става ясно още от правителственото съобщение.

А местните чакат

За живеещите в едни от най-слабо развитите икономически райони в България и Румъния е важно да се отвори границата. Надеждата им е, че това ще се отрази добре на туризма и търговията. Ще им даде и възможност за по-чести традиционни срещи.

Макар пътят до граничния пункт да е бил готов преди три години, днес той вече е обрасъл с треволяк и храсти.

"Храстите около пътя не са чистени от 10 години, т.нар. прилежащ банкет на пътя, който е част от републиканската пътна мрежа. Предайте да ги изрежат", заръчава кметът на Крушари.

Добри Стефанов обяснява, че преди около двадесетина дни имали среща с МВР. Съставен бил протокол от разговора и посочени проблемите. Полицаите обещали да го предадат на Областното пътно управление в Добрич. Кметът не знае дали това е изпълнено. Уточнява, че от пътното идвали и запълнили дупките по пътя, но тревата и храстите останали.

"На места така са превзели пътя, че два автомобила не може да се разминат", казва Добри Стефанов.

Такова е обаче състоянието на немалка част от пътната мрежа в България – например международният път София - Кюстендил - Скопие (област Перник) нито веднъж през тази година не е почистван от трева, храсти и клони, въпреки твърденията на АПИ. В това състояние са още международният път София - Видин в района на Враца (избирателният район на регионалния министър Петя Аврамова), както и пътят София - Варна в района на област Велико Търново.

Така че с голяма доза вероятност може да се каже, че храстите по пътя към ГКПП "Крушари" ще си останат.

А иначе, само чудо може да върне отново хората в Крушари, казва кметът.

"Основният поминък животновъдството отиде на кино. Сега се гледа само жито от няколко души, но с модерните техники няма нужда от работна ръка. Така масово хората са по чужбина – предимно в Германия, Франция, Чехия", разказва Добри Стефанов.

По думите му около 2000 души с двойно гражданство – турско и българско - се връщат по родните си места, след като са станали пенсионери в Турция. От април до ноември живеят в България, а зимата се прибират в Турция на топло. Най-вероятно, защото като падне сняг в община Крушари, попадаш в снежен капан – без достъп до път, лекар и дори храна.

mediapool.bg