Кламер БГ - Бизнес новини: Властта назначи надзор във Фонда на фондовете, въпреки предупрежденията за връщане на “гнили практики”

Властта назначи надзор във Фонда на фондовете, въпреки предупрежденията за връщане на “гнили практики”

Бизнес

|
Ср, 16 Ноем 2022г. 16:20ч.
Властта назначи надзор във Фонда на фондовете, въпреки предупрежденията за връщане на “гнили практики”

Властта назначи надзор във Фонда на фондовете, въпреки предупрежденията за връщане на “гнили практики”

Служебният министър на иновациите Александър Пулев назначи в сряда трима членове на Наздорния съвет на Фонда на фондовете (ФнФ), въпреки предупрежденията на "Продължаваме промяната", че така има риск от връщане на стари "гнили управленски практики".

В наздора на ФнФ влизат Венцеслав Аврамов, Николай Генчев и Николай Марков, стана ясно от съобщение на ведомството му. Самият Надзорен съвет се назначава в изпълнение на решение на кабинета на Гълъб Донев от 5 октомври за промяна в устава на Фонда на фондовете ("Фонд мениджър на финансовите инструменти в България" ЕАД) и преминаване от едностепенна форма на управление – управителен съвет – в двустепенна – управителен и надзорен съвети.

"Назначението е поредна стъпка в процеса на въвеждането на чисти и прозрачни политики във Фонда на фондовете и спрямо добрите практики в индустрията.

В досегашната структура има концентрация на власт и правомощия в ръцете на Управителния съвет, а чрез новата това ще се елиминира. Така се постига по-добър контрол върху вземането на решенията, повече прозрачност и пълна публичност на работата на Фонда", твърди Пулев, цитиран от пресцентъра му. Той добавя, че това е важно, защото Фондът управлява значителен ресурс на българския данъкоплатец и на европейските ни партньори.

Гнили практики?

Преди броени дни обаче бившият министър на иновациите Даниел Лорер предупреди, че с тези промени служебната власт връща гнили практики от миналото в управлението на Фонда на фондовете (ФнФ). В детайли той посочи, че служебният министър на иновациите Александър Пулев закрива консултативния съвет към Фонда на фондовете и го заменя с Надзорен съвет от трима члена. Сигналът на Даниел Лорер дойде броени дни след като стана ясно, че министър Александър Пулев е назначил бивши партийни функционери на БСП и ИТН в Банката за развитие. Надзорният съвет на банката бе увеличава от трима на петима членове, като в него влязоха един от най-приближените съветници на бившия премиер Сергей Станишев Росен Карадимов и бившата депутатка от "Има такъв народ" Деляна Иванова.

"За съжаление ние виждаме тенденция да се връщат отново гнили практики от миналото (във Фонда на фондовете - б.а.). Практики, които връщат непрозрачното управление на една организация, създавайки допълнителни нива не на контрол, а на самовластие. Г-н министър, Министерство на иновациите и растежа беше стъпка напред за българския бизнес, с вашите действия за съжаление ние се опасяваме, че това няма да продължи още дълго", каза тогава Лорер.

А след това той влезе в детайли, защо смята, че се върви назад.

"С изменението на устава (на Фонда на фондовете - б.а.) сега вие променяте отново системата на управление към това, което тя беше и което ние премахнахме. Премахвате консултативния съвет, безплатен, избран от хора от индустрията и представителните органи, които управляват европрограми и вместо това избирате трима души, излъчени от министерството самостоятелно", посочи тогава Лорер.

Кой, кой е в надзора на фонда?

За Венцеслав Аврамов се посочва, че има над 17-годишен опит в одит, консултации по сделки и управление на частен капитал. Представител за България и региона на водещи международни инвестиционни фондове. От 2014 г. е член на Управителни и Надзорни съвети на компании в България, Гърция и Северна Македония. Съдружник в дружество за управление на недвижими имоти. Завършил е икономика и бизнес администрация в Американски университет в Благоевград.

Николай Генчев е с дългогодишен опит в консултантския бизнес и във всички сфери на финансовия бизнес. Близо 20 години заема висши мениджърски позиции в управителни и надзорни органи на финансови институции, също така и браншови асоциации и организации с идеална цел. Финансист с опит в страната и в целия регион.

Генчев освен инвеститор, е и ментор на млади предприемачи. Има значителен опит и в изграждане на успешни екипи, определящи пазарните трендове; в реструктуриране и реорганизиране на бизнеси; в реализиране на знакови стратегически промени; в структуриране на финансови и инвестиционни продукти. Опитът му е и сферата на дигиталната трансформация във финансовия свят, включително финтех, както и спонсориране на вътрешно-фирмени иновации. Генчев е магистър по стопанско управление (MBA) от Софийския университет. Завършил е многобройни професионални обучения и курсове, включително в Харвардското бизнес училище. Убеден последовател на личностното развитие през целия живот.

Николай Марков има над 20-годишен, в т.ч. и управленски, опит в оценки, бизнес-моделиране, финансови и икономически анализи, проектно финансиране, сделки, проверки (due diligence), регулаторно съответствие (compliance) и други проекти в световни одиторски и други компании, за клиенти в България, други страни в Европа, Америка и Азия. Николай Марков е работил и по редица проекти за финансови институции, вкл. за Световната банка, институционални фондове, финансирани с европейски средства, частни европейски фондове, европейски и азиатски банки, глобални финтех компании. Член е на управителния съвет на Камарата на професионалните оценители в България. Завършил е финансово и банково управление в Университет на Пирея – Гърция. Сертифициран финансов анализатор (CFA) и независим оценител.

mediapool.bg