Въпреки че дните на сегашното управление са преброени и тежките признания на БСП за безпринципни компромиси и прокарване на корпоративни интереси от ДПС, двете партии единно наложиха договорените помежду си членове на Сметната палата. Гласуването стана в сряда, докато между парламентарните сили вече вървят неофициални разговори за датата на предсрочните избори. В същото време правителството се зае с назначения като за последно.
Сергей Цветарски бе одобрен председател на Националния статистически институт (НСИ) на мястото на Ренета Инджова, която бе принудена да се оттегли преди месец. Цветарски е заместник-председател на НСИ и временно изпълняващ длъжността председател.
Освен това началникът на кабинета на външния министър Кристиан Вигенин Росен Руфев заминава като генерален консул в Милано. Кабинетът отпусна и средства за назначаването на 20 нови търговски аташета. За тези назначения не се изисква указ за държавния глава, какъвто трябва за изпращането на нови посланици, а имената им със сигурност вече са договорени в съответните партийни централи.
ГЕРБ се закани с трета за три години промяна на Закона за Сметната палата
По същото време в парламента от ГЕРБ настойчиво призоваха изборът на осемте членове на Сметната палата да се отложи, тъй като не е редно Народно събрание пред разпускане да определя орган, който ще има 7-годишен мандат и ще работи с поне две правителства. Управляващите обаче отхвърлиха предложената от ГЕРБ "сделка" да отменят избора, в замяна на което опозицията да оттегли внесения вот на недоверие към кабинета.
БСП и ДПС вкараха точката в дневния ред и след три часа бурни дебати в залата избраха анблок осемте предварително спазарени кандидатури.
Преди заседанието зам.-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева обяви, че едно от първите неща, които новият парламент наесен трябва да свърши, е да промени Закона за Сметната палата, така че да бъде оптимизиран съставът й. Самият закон бе променен по времето на ГЕРБ, който сведе състава на палатата от седемчленен на тричленен, след което БСП и ДПС на свой ред отново промениха нормативния акт, за да махнат председателя на органа Валери Димитров и да сложат удобни за себе си членове.
Решението за новия състав на одитния орган мина със 111 гласа "за", 80 "против", а "въздържал се" гласуваха "Атака" и един депутат от БСП.
Преди два дни Димитър Главчев от ГЕРБ каза, че разпределението на членовете на Сметната палата става по формулата 4-4-2 – БСП, ДПС и "Атака".
Както е по закон, кандидатурите бяха предложени формално от председателя на Сметната палата Лидия Руменова, която бе избрана на този пост от БСП и ДПС в края на април, заради което предварително бе променен закона за палатата.
Член на Сметната палата стана Мустафа Занков, баща на бившия шеф на Агенцията по рибарство и аквакултури Ерман Занков, който през 2006 г. беше обвиняем за нецелесъобразно изразходване на средства.
Кандидатурата на активистката на ДПС и дългогодишна шефка на Националната агенция за приходите (НАП) в Кърджали Елван Гюркаш беше оттеглена по нейно искане "по лични причини" и мястото й зае Ширин Сабри Исмаил, която е работила в НАП - Ардино, а впоследствие в министерството на образованието.
Член на Сметната палата вече е и юристът в проектите "Набуко" и "Южен поток" Златина Русева, както и главният асистент в УНСС Тома Дончев.
Останалите четирима са Горица Грънчарова - Кожарева, Дилета Касабова - Токатлиян, Евгения Пенкова - Панталеева, Стефка Михайлова.
Преди дни бившият депутат от БСП Татяна Дончева заяви, че по настояване на Делян Пеевски е била наложена кандидатурата на служителка в Сметната палата, която не отговаря на законовите изисквания. "И се оказва, че човек, който не е нито икономист, нито юрист и не отговаря на никакви условия, за да бъде член на Сметната палата, Пеевски е решил, че той ще стане", коментира Дончева пред Bulgaria on Air,
Дончева не посочи име, но даде следния "жокер" - въпросната служителка отговаряла за качването в интернет на декларациите по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни постове. Тя "години наред е вкарвала информационния масив в интернет, включително и неговите (на Пеевски) декларации, не със съдържанието, с което те са реално подадени."
Дилета Касабова и Светла Михайлова досега са били одитори в Сметната палата, като Михайлова е одитирала държавния резерв по времето, когато беше в ресора на Делян Пеевски като зам.-министър по бедствия и аварии. Другите двама бивши членове на палатата са Евгения Пенкова и Горица Кожарева.
"Днес ще назначите за следващите седем години хора, посочени от партийната ви върхушка, целта на новия закон ще бъде изпълнена", заяви Менда Стоянова от ГЕРБ, която няма как да е забравила, че и нейната партия чевръсто промени ръководствата на мандатни органи непосредствено преди да сдаде властта.
"Нямате право в последните дни на нелегитимното си управление да взимате важни за страната решения", възмути се Менда Стоянова. "Вие ще дамгосате тези хора, с което ще провалите следващата им професионална биография", допълни тя.
БСП към ГЕРБ: Който сее проблеми, жъне бури
Георги Кадиев от БСП, който преди ден съобщи, че подава оставка като депутат, дойде специално в парламента, за да се обяви срещу решението на управляващите да изберат членове на Сметната палата. Той изтъкна, че не е добре за мандат от седем години на ръководството на една институция да се гласува в настоящия момент. "Не се гласуват седемгодишни мандати, когато след два дни очакваме оставка на правителството", каза той, но за пореден път остана нечут от колегите си.
"Да сте чували някой в процес на развод да си обзавежда апартамента", попита иронично Семир Абу Мелих от ГЕРБ и отбеляза, че говори за развода на левицата с властта. По думите му при още такива назначения в следващите дни ГЕРБ ще си осигури 125-130 депутати от предсрочните избори.
Председателят на парламента Михаил Миков подчерта, че без състав на Сметната палата няма как да има избори. Според него дискусията е доказателство, че България е в дълбока институционална криза. Миков подчерта, че Сметната палата има прекалено много функции по отношение на изборите - да проверява, да контролира, да отчита средствата, разходвани за вота.
Той се обърна към ГЕРБ с няколко въпроса: "Защо смятате, че утре вие, ако вземете многото мандати, тези, които не са влезли в Народното събрание и тези, които са влезли, но не признават едноличната ви власт, ще бъдат длъжни да спазват Конституция и институционални правила? Защо смятате, че примера, който давате за отношение към институциите, към парламента, няма да бъде заразителен?". Според Миков този пример може да бъде много заразителен и очертава период на по-дълга политическа нестабилност, независимо от изборния резултат.
Миков изрази и мнение, че без нормални отношения между политическите партии, без нормални отношения към институциите, не може да функционира демократичният модел. "По телефона, през Фейсбук, с подхвърляния в медиите не може", предупреди той.
"Политическата криза не е от днес, тя не е и от вчера след анализа на БСП, тя е от повече от година, българските граждани заявяваха това нееднократно", каза от трибуната Цецка Цачева.
"Като убеден парламентарист ме боли, че Народното събрание днес не е това, което залага дневния ред на обществото, и че сме стигнали дотам на кръгла маса, по думите на Местан, на КСНС, свикан от президента, да се определя дневният ред и какво чака държавата в следващите дни", отбеляза тя.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС) посочи, че "четвърти месец продължава битката на ГЕРБ за Сталинград".
"Парламентарната комисия на ГЕРБ превърна приемането на закона, избора на председател и членове на Сметната палата в битка в защита на партийно послушния професор Валери Димитров", посочи той. "Народното събрание е легитимно, докато свърши мандатът му или подаде оставка", отбеляза Цонев.
mediapool.bg