Кламер БГ - Бизнес новини: Бюджет 2023: Ръст на заплатите в МВР, ДАНС, МО, НАП, БНР и други

Бюджет 2023: Ръст на заплатите в МВР, ДАНС, МО, НАП, БНР и други

Бизнес

|
Вт, 25 Юли 2023г. 18:16ч.
Бюджет 2023: Ръст на заплатите в МВР, ДАНС, МО, НАП, БНР и други

Снимка: Архив

Заплатите в МВР, както и други структури в държавата ще се повишат с Бюджет 2023 въпреки първоначалния отпор на финансовия министър Асен Василев. Това стана ясно по време на второто четене на редовния бюджет на държавата в бюджетната комисия във вторник. От хаотичното гласуване на депутатите не се разбра на какъв принцип се вдигат възнагражденията на едни служители на бюджетна издръжка, а на други - не.

Въпреки настояванията на синдикатите във вътрешното министерство за ръст на възнагражденията, Василев първоначално отхвърли идеята с аргумента, че те вече са били вдигнати с 20% миналата година.

В крайна сметка обаче повишение ще има, предаде БТА.

По отношение на увеличаване на възнагражденията на служителите в Министерство на вътрешните работи (МВР) имаше внесени 4 предложения, които засягат едни и същи разходи, като всички бяха приети с условието в последващия доклад на комисията те да се обобщят и да се изгладят редакционно.

Сред приетите предложения е това заплатите в МВР да се вдигнат с 10% от 1 август, включително на някои длъжности с допълнителни 100 лева. Предвидени са и допълнителни средства за служителите в ДАНС.

Предложенията на ГЕРБ-СДС и ДПС са на стойност общо 157 млн. лв. От "Продължаваме промяната – Демократична България" предлагат също 150 милиона лева за увеличаване на възнагражденията за персонала в системата на Министерството на вътрешните работи, считано от 1 август 2023 г. От "Възраждане" предлагат допълнително финансиране в общ размер на 155 381 600 лв.

В частта за Министерство на правосъдието бяха приети две предложения, които също ще бъдат изчистени преди гледането им в зала. Едното е на депутати от ПП-ДБ, които предлагат увеличаване на възнагражденията за персонала в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и в Главна дирекция "Охрана" от 1 август с общо 11 млн. лв.

От друга страна, ГЕРБ-СДС, ДПС и ПП-ДБ предлагат допълнителни разходи за 10% увеличение на заплатите на надзирателите в затворите (ГДИН), което ще струва 8 325 000 лв., както и същото увеличение на работещите в Главна дирекция "Охрана" (2 725 000 лв.).

Прието беше и предложението на "Продължаваме промяната – Демократична България" за увеличаване на възнагражденията за персонала в системата на Министерството на финансите - за Националната агенция за приходите и за Агенция "Митници", считано от 1 август 2023 г., което ще струва на бюджета 25 млн. лв.

Членовете на бюджетната комисия подкрепиха предложението на Христо Гаджев и група депутати със 75 млн. лева да бъде увеличен фонд "Работна заплата" на Министерството на отбраната.

Депутатите се разбраха също принципно да подкрепят повишаването на възнагражденията в спешната помощ и в регионалните здравни инспекции.

Прието бе и предложението на Венко Сабрутев (ПП) и група депутати за допълнителни 1.5 млн лева за БНР за увеличение на възнагражденията на персонала, считано от 1 август 2023 г.

Комисията прие предложението на ГЕРБ да се предвидят 8 млн. лева за ръст на възнагражденията в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Агенцията по горите.

Комисията подкрепи предложението с вносител Вежди Рашидов и група депутати, които се отнасят до "Област култура и изкуства". Идеята е да се отпуснат допълнителни 30 млн. лв. за културни инициативи, целеви програми и творчески проекти в областта на културата на конкурсен принцип.

Подкрепено беше предложенията на Жечо Станков в този бюджет да бъдат заложени 220 000 лв. за Университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас за създаването на Фармацевтичен факултет и 1.5 млн. лева за стартирането на строителството на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в Бургас.

Одобрени бяха и допълнителни 20 млн. лева за компенсации за земеделските производители заради унищожената им продукция от падналата слана в началото на година.

Комисията не прие предложението на ИТН за премахването на сегашните намалени ставки по ДДС и вдигането им обратно от 9% на 20%, което би донесло допълнителни приходи до края на 2023 г. в размер на 152 млн. лв. "С тези допълнителни приходи би могло да се направи увеличение на възнагражденията в Спешна медицинска помощ, Българска агенция по безопасност на храните, Изпълнителна агенция по горите, Изпълнителна агенция за борба с градушките, Изпълнителна агенция за рибарство и аквакултури и Селскостопанската академия", защити идеята Тошко Йорданов от ИТН.

Йордан Цонев каза, че би подкрепил подобно предложение, но такова не може да се прави в средата на годината, защото това няма да се отрази добре на бизнеса, който е подготвен тази година да продължи да работи в режим на тези облекчения. Цонев заяви обаче, че ще настоява пред Министерството на финансите и комисията в редовния бюджет да се преосмислят тези мерки, защото голяма част от тях, по думите му, не са дали ефект. Въпреки че в предизборната кампания Асен Василев защитаваше запазването на ставката от 9% за ресторантьорите, този път той каза, че в Бюджет 2024 ще защити вдигането на ставката.

Василев каза още, че е нормално данъчни ставки да се променят от 1 януари и напомни, че в проектозакона за бюджета за тази година има предвидени мерки за изсветляване на сектора.

Румен Гечев заяви, че неговата политическа формация от доста години води тази дискусия в контекста на намаленото ДДС на бирата и на виното и отхвърленото предложението за по-ниско ДДС за лекарствата. Гечев изтъкна, че в Европа има диференцирана ставка на ДДС, но тя е за лекарства, култура, изкуство, печатни издания и в някои страни за ресторантьорски услуги, за които тази подкрепа в България изтича в края на годината.

Не бе подкрепено предложението на Цончо Ганев ("Възраждане") и група депутати бюджетът за национална туристическа реклама да се увеличи с още 15 млн. лева над сегашните близо 19 млн. лева.

mediapool.bg