Кламер БГ - Бизнес новини: Български семена на домати "Алено сърце" скоро може да се изнасят за Нигерия

Български семена на домати "Алено сърце" скоро може да се изнасят за Нигерия

Бизнес

|
Четв, 11 Ноем 2021г. 15:34ч.
Български семена на домати "Алено сърце" скоро може да се изнасят за Нигерия

Български семена на домати

Български семена на домати се радват на популярност в Нигерия, като страната проявява интерес и за внос, за да ги отглежда в градините си. Това стана ясно от събщение на Министерство на външните работи и Института по зеленчукови култури “Марица” - гр. Пловдив.

В началото на ноември под егидата на Истифанус Д. Гянг, федерален сенатор от квотата на щат Плато, в Нигерия са проведени няколко обучения за студенти по селскостопански науки от Федералния колеж за градинарство в град Гомбе и за млади земеделски производители от град Джос.

Демонстрации по основната тема на обучението - отглеждането на домати в подходящите климатични условия в щатите Гомбе и Плато - са осъществени със семена от българските сортове “Алено сърце”, “Миляна” и “Прометей”, селектирани в Института по зеленчукови култури “Марица” – град Пловдив.

Обученията са потвърдили много високата оценка от академичните среди и като цяло от селскостопанския сектор в Нигерия за качеството на българското производство и селекция.

От нигерийска страна се идентифицира съществен потенциал за внос от България на семена за домати и други култури като картофи, тиква, диня. Сенатор Гянг има планове да организира още няколко събития за популяризиране в Нигерия на български семена за зеленчукови култури.

Междувременно на 9 ноември в сградата на българското посолство в Абуджа бе представена платформата за бизнес обмен България – Нигерия.

В изказване от името на министъра на промишлеността, търговията и инвестициите Отунба Адебайо, направено от директора на дирекция "Инвестиции" Отунба Ародуду, бе подчертана пълната подкрепа за инициативата. Изтъкнато бе, че тя се вписва в политиката на Нигерия за насърчаване на търговските и инвестиционни партньорства с държави от Източна и Централна Европа.

От българска страна посланик Янко Йорданов посочи значението на платформата като важен ресурс за устойчиви и резултатно ориентирани бизнес контакти, като подчерта три важни нейни аспекта: амбиция - широкообхватно начинание за задълбочаването на двустранните търговски и инвестиционни отношения; консолидиране – надграждане върху постигнатото през последните близо две години нарастване на стокообмена; устойчивост - поддържане на електронен ресурс, чрез който търговските и инвестиционните отношения да имат постоянен източник за информация, статистически данни и бизнес контакти.

Българският дипломат посочи, че по този начин се създават предпоставки за още по-активен стокообмен в области като земеделие, информационни технологии, минни консумативи и други направления. Чуквума Учечукву, директор на Центъра за развитие на предприемаческия обмен (CEED) и координатор на Платформата, благодари за подкрепата от ведомствата на двете държави, както и на БТА и НАН за медийното партньорство.

mediapool.bg