Кламер БГ - Бизнес новини: България с план да внася 1 млрд. куб. м през бъдещия LNG терминал в Александруполис

България с план да внася 1 млрд. куб. м през бъдещия LNG терминал в Александруполис

Бизнес

|
Пон, 29 Авг 2022г. 18:21ч.
България с план да внася 1 млрд. куб. м през бъдещия LNG терминал в Александруполис

Президентът и представители на служебни яму кабинет приеха представители на компанията, строяща бъдещия терминал, сн. БГНЕС

"Постигнахме принципно споразумение да удвоим капацитета, който България има в терминала за втечнен природен газ (LNG), който се строи в Александруполис. Това е част от нашата стратегия за диверсификация и стабилно доставяне на газ от алтернативни източници. Както знаете, желанието ни е да увеличим възможностите да доставяме LNG през терминалите в Гърция".

Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов пред журналисти след среща в понеделник при президента Румен Радев с представители на проектната компания за строежа на съоръжението "Газтрейд" и "Копелузос груп", която е един от петимата равноправни акционери. С по 20 на сто участват и българският газов оператор "Булгартрансгаз", гръцките ДЕПА и ДЕСФА, които са държавните оператор на мрежата и търговец, както и собственикът на танкери "ГазЛог".

"Булгаргаз" вече участва в събирането на заявления за резервиране на бъдещия капацитет за регазифициране на втечнения газ, като през март 2020 г. поиска 500 млн. куб. м годишно за период от десет години. Заедно с другите оферти бе резервиран 2.6 млрд. куб. м от капацитета на терминала, който е 5.5 млрд. куб. м. Съгласно европейските правила за остатъчния капацитет също трябва да се провеждат търгове и е странно как така при президента Румен Радев се договаря – макар и принципно, увеличаване на капацитета за "Булгаргаз" до 1 млрд. куб. м годишно.

Според запознати става въпрос за възможността компаниите с вече сключен договор за резервиран капацитет да могат да поискат допълнителни количества. За да стане това не се налагали допълнителни процедури и не се нарушава конкуренцията, а увеличеният капацитет бил необходим за подготовката от служебното правителство на международен търг за дългосрочни доставки от 2024 г. на терминала в Александруполис, заявяват те.

По думите им при осигуряване на допълнителен 1 млрд. куб. м през Александруполис "Булгаргаз" ще си осигури гъвкаво портфолио, което може да позволи на доставчика включително да търгува със свободните обеми не само в България.

Самият "Булгаргаз" все още не е съобщавал да са договорени доставки на самия газ, който смята да приема на терминала дори и за досегашните 500 млн. куб. м, които се очаква да влязат през газовата връзка с Гърция, която би трябвало да заработи след месец. Още по времето на правителството на Бойко Борисов доставчикът започва да преговаря с американски компании за внос на втечнен газ, които бяха продължени от кабинета на Кирил Петков, но резултати не са съобщавани. По информация на Mediapool такива разговори са водени с "Шанийр", която осигури два танкера през юни и предложи още седем за периода октомври 2022 – края на април 2023 г., но служебното правителство прие само първия от тях.

Според министър Христов увеличението на резервирания капацитет няма да струва нищо на бюджета, само "Булгаргаз" трябва да увеличи банковата си гаранция към "Газтрейд".

Той обяви, че "последните трудности, които имахме, свързани с офертата на "Шанийр" и невъзможността да осигурим терминали, ни накараха да се замислим за това средносрочно и дългосрочно сътрудничество".

Според последно известния график за реализацията на LNG терминала край Александруполис той трябва да е готов до края на 2023 г. В неделя стана ясно, че се работи по ускоряването на реализацията му.

Сега Димитрис Копелузос заяви, че приоритет на "Газтрейд" е завършването на проекта навреме и разширяването му. "Смятаме, че България е приоритет, заради своето дългогодишно партньорство и фактът, че България е връзката между Гърция и Източноевропейските пазари. От нас зависи да включим колкото се може повече партньори в този проект. Ние вървим по план и ще успеем да завършим проекта навреме", каза още той пред журналисти.

"Този проект е от решаващо значение не само за задълбочаване на стратегическото партньорство между България и Гърция, но той е от особена значимост за гарантиране на икономическата стабилност на Балканите, в Централна и Източна Европа, чрез постигане на реална диверсификация, сигурност на доставките и конкуренция", заяви на свой ред президентът Радев.

Според него за да се постигне това трябва терминалът край Александруполис да бъде свързан и с междусистемната газова връзка между България и Гърция, която се очаква най-сетне да заработи от 1 октомври 2022 г.

mediapool.bg