България се представи за първи път във Виена като дестинация за целогодишен здравен туризъм. Туристическият министър Зарица Динкова запозна потенциалните партньори с факта, че България е сред водещите дестинации за здраве и красота в Европа. Те отбеляза, че на практика много малко са страните, които могат да ни бъдат конкурентоспособни в областта на СПА, балнео и уелнес туризма.
Събитието бе открито във вторник от посланика на България в Австрия Н. Пр. Десислава Найденова. Наред с българския министър на туризма Зарица Динкова, водещо участие във форума зае председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм д-р Сийка Кацарова. Модератор на форума бе "посланикът на мисията на Български съюз по балнеология и СПА туризъм" д-р Меглена Плугчиева.
Представяне пред над 60 потенциални партньори
Пред повече от 60 души – австрийска професионална публика (застрахователни дружества, туроператори, туристически агенции, медии), министър Динкова представи характеристиките на българския СПА, балнео и уелнес туризма.
"Готови сме да представим на нашите австрийски партньори един различен туристически продукт. Той е надграден и в полза за здравето на всички европейци. През последните десет години страната ни се е развила много в тази област. Днес може да заявим уверено, че България предлага висококачествен здравен туризъм, включващ медикъл спа, спа, уелнес, таласо и медицински туризъм.", отбеляза Зарица Динкова.
Ресурсите, с които разполага България също я поставят на челни позиции, стана още ясно от думите й. Имаме над 600 минерални източници, като над 75% от тях са с температура от 37 до 101 градуса по Целзий. В по-голямата си част курортите ни са разположени в екологично чисти райони и природни паркове, по Черноморието или в красиви планински местности. България е и един от важните производители на селскостопански биологични продукти. Всичко това превръща страната ни в туристическа дестинация на четири сезона.
7 балнео и СПА дестинации
Съвместно с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм вече са създадени седем балнео и СПА дестинации, които да популяризират страната ни като място с голям потенциал за лечение и профилактика. Те обхващат 58 населени места в цялата страна. Към момента са сертифицирани 267 центъра - 65 медикъл спа, 161 спа центрове, 41 уелнес центрове.
България е включена и в системата на Асоциацията на публично-частните здравни каси на Германия (GKV) като една от държавите, в които здравноосигурени немски граждани могат да реимбурсират средствата си за превенция и профилактика.
Четири СПА центрове с директни договори с застрахователна компания от Германия
Четири пилотни медикъл спа центъра са и в системата на директно договаряне с втората по големина застрахователна компания в Германия ТК.
“Вече имаме пример за сътрудничество между българския хотелиерски и туристически бизнес с австрийски застрахователни компании. Данните ни показват бързо протичащ процес на възстановяване на входящия туризъм от Австрия след края на пандемията. За това несъмнено допринасят и ежедневните полети от Виена до София и Варна", заяви българският министър.
1 евро за превенция, спестява 7 евро за лечение
В своето приветствено слово, председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм д-р Сийка Кацарова акцентира върху ролята на превенцията и профилактиката за намаляване разходите за обществено здравеопазване, припомняйки данни от проучване, че 1 евро инвестирано в превенция спестява 7 евро от бюджета за лечение.
"Здравето е мегатренд, особено актуален във времена на пандемии, в които живеем. След пандемията хората желаят и преоткриват термалните СПА дестинации и европейски климатични курорти като места за профилактика и рехабилитация, което неминуемо води до стабилизиране на икономиката на регионално, национално, европейско/международно ниво", каза д-р Кацарова.
Сътрудничеството е ключовият елемент за по-нататъшното развитие на здравния туризъм, завърши д-р Кацарова.
В потвърждение на нейните думи, с нас бяха и вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация г-н Мартин Плахи (Чехия) и главният секретар на ЕСПА г-жа Чила Мезоси (Унгария), за да подкрепят усилията ни да покажем висококачествения български здравен продукт.
За достойното представяне във Виена, от България пристигнаха инвеститорите и мениджърите на едни от най-големите Медикъл/СПА обекти в България, курортите Албена, Св. Св. Константин и Елена, Златни пясъци, както и мениджмънта на една от най-добрите дентални клиники в България, реализиращи успешно целогодишен медицински туризъм.
На форума присъства и съветникът на министъра на здравеопазването Аркади Шарков.
mediapool.bg