Българският "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) предлага изграждането на два нови европейски енергийни коридора, за да се използва максимално ефективно електроенергиято, произвеждата от възобновяеми енергийни източници на целия континент. Проектът е припознат от Организацията на Европейските електропреносни оператори и е включен за разглеждане в 10-годишния им план, а ако бъде одобрен, ще бъде предложен за изграждане. Това каза изпълнителният директор на държавната компания Ангелин Цачев пред БНР в неделя.
Първият енергиен коридор е от Гърция през България, Румъния, Унгария, Чехия, Словакия, Полша и Германия. Целта му е да свърже Югоизточна Европа със Северозападна Европа и по този коридор да бъде прокарвана възобновяема енергия от слънце, съответно в северна посока и възобновяема енергия от вятър в посока Югоизточна Европа.
"Стига и до централноевропейските държави като Чехия, Унгария, Словакия, които по принцип нямат толкова добри възможности за производство на възобновяема енергия. Затова е редно да бъдат създадени възможности тази енергията да бъде споделена между различните държави“, посочи Цачев.
По думите му се изследва необходимостта от втори проект от Турция през България, Гърция, Северна Македония и Албания през Черна гора в опит да се стигне до Италия. По този начин "енергията ще се движи в посока изток-запад и ще има възможност да използваме часовата разлика с цел да оптимизираме пиковото натоварване в различните държави от Европейския съюз", обясни шефът на ЕСО.
Идеята за изграждане на допълнителна европейска електропреносна инфраструктура за споделяне на зелената електроенергия ще помогне на изпълнението на целите за утрояване на възобновяемите енергийни източници до 2030 година и за гарантиране на потреблението на произведения от тях ток в страните от континентална Европа, допълни още той.
mediapool.bg