Кламер БГ - Бизнес новини: "Булгаргаз" ще участва в търг за купване на слотове за втечнен газ за 2023 г.

"Булгаргаз" ще участва в търг за купване на слотове за втечнен газ за 2023 г.

Бизнес

|
Ср, 31 Авг 2022г. 18:22ч.
"Булгаргаз" ще участва в търг за купване на слотове за втечнен газ за 2023 г.

Сн. БГНЕС

Държавният газов доставчик "Булгаргаз" ще учатва през октомври на годишния търг за запазване на слотове за разтоварване на втечнен газ край гръцкия остров Ревитуса за 2023 година. Това обяви в сряда шефът на дружеството Деница Златева. От думите й обаче стана ясно, че операторът ще търси нов държавен заем, независимо че правителството вече му отпусна 800 млн. лв. заем в началото на август. Преди ден от “Булгаргаз” коригираха заявката си за увеличение на цената на природния газ с 6% и посочиха, че тя ще е по-високо, защото на европейските пазари се наблюдава поскъпване от 17%.

Втечнен газ за 2023 и 2024 година

"Това, което ние ще направим като дружество, е да участваме на годишния търг през октомври за слотове за 2023, за да може да осигурим възможността за разтоварване и за регазификация, след което ще поканим и фирми доставчици на природен газ да изберем и да сключим договор до края на 2023", каза Деница Златева пред БНТ. Тя уточни, че дружеството е направило проверка и на Ревитуса нямало свободни слотове за ноември и декември.

Златева припомни, че за 2024 г. ще бъде взето решение на Министерски съвет за увеличаване на капацитета на строящия се LNG терминал в Александруполис от 500 млн. на 1 млрд. куб. м, "което ще ни даде възможност да имаме минимум 10 танкера втечнен природен газ", каза тя.

Служебното правителство се оправда именно с липсата на осигурени слотове за разтоварване на втечнен природен газ, за да вземе само един от договорените седем танкери от кабинета “Петков” втечнен газ от американската компания "Шанийр" (Cheniere). Изненадващо стана ясно, че газът ще се разтовари на терминал в Турция, а не на гръцкия Ревитуса, за който предишните управляващи казаха, че са договорили период за приемане през октомври.

Златева в сряда зададе и риторичен въпрос защо предишното ръководство на "Булгаргаз" от врмето на кабинета “Петков” не е закупило слотове през есента, когато е имало такива налични на Ревитуса.

Преди броени дни икономистът Георги Ангелов от "Отворено общество" определи като абсурдно решение при дефицит на газ българското правителство да откаже американските танкери.

"Ако бяхме взели седемте танкера с втечнен газ и ги бяхме продали днес, щяхме да реализираме 1 млрд. лв. печалба. Представете си това, ако го бяхме направили през зимата, когато цените ще бъдат много по-високи, тъй като ще има голям дефицит, колко щяхме да сме по-добре и с тези средства да компенсираме домакинствата за по-високите цени за отопление", каза той пред бТВ.

От думите на Златева стана ясно, че служебното правителство все още очаква отговор от “Газпром” по искането му за разговори по подновяване на спрените в края на април газови доставки чрез разсрочено получаване на невзетите досега количества. Такъв отговор се очакваше в понеделник, но така и не бе получен.

Дружеството продължава всеки ден да иска количествата, които са дължими от "Газпром". Най-вероятно обаче двете компании ще отидат на международен арбитраж, който да отсъди в полза на едното или другото дружество.

Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че "с "Газпром" ние повече не трябва да имаме работа". "Щях да го направя по различен начин – когато си подсигуря танкерите, тогава щях да скоча, само че те решиха друго", добави той и декларира, че от ГЕРБ няма да водят преговори с "Газпром".

Нов държавен заем за "Булгаргаз"

Независимо че в първите седмици на август служебното правителство отпусна на “Булгаргаз” държавен заем от 800 млн. лв., от думите на Деница Златева стана ясно, че дружеството се нуждае от нов кредит. Тя посочи, че до 20 септември трябва да бъдат направени плащания за общо 1.360 млрд. лв. Именно за осигуряването на този целия обем от средства ще се иска и нов заем.

"Оказа се, че има още поети задължения, които се налагаше да откриваме в имейли на напуснали търговски директори", каза Златева.

От нужните 1.360 млрд. лв. са осигурени 350 млн. лева от държавата. Дружеството има и собствени средства, но ще се нуждае от допълнителна помощ, обясни Златева. Само задълженията на столичното парно към момента били 399 млн. лева.

"Булгаргаз" ще поиска по-високо увеличение на цената от обявените 6%.

Преди ден Златева посочи, че в момента газът струва 297.89 лв./MВтч, което би означавало ръст от 6 на сто за септември, но заради поскъпването на европейските пазари със 17 на сто повишението ще е по-голямо от внесеното, но по-малко от нивата на газовите борси в Европа. Точните изчисления ще станат ясни на 1 септември, когато "Булгаргаз" внесе актуални данни, формиращи цената на природния газ и Комисията за енергийно и водно регулиране вземе окончателното си решение.

mediapool.bg