Кламер БГ - Бизнес новини: "Булгаргаз" за проверката от ЕК: Обхваща няколко години и не е само за БОТАШ

"Булгаргаз" за проверката от ЕК: Обхваща няколко години и не е само за БОТАШ

Бизнес

|
Пет, 20 Окт 2023г. 17:00ч.
"Булгаргаз" за проверката от ЕК: Обхваща няколко години и не е само за БОТАШ

Проверката на Европейската комисия в държавния газов доставчик "Булгаргаз", за която в четвъртък вечерта съобщи порталът ICIS, че е свързана със споразумението с турския оператор БОТАШ, се отнася за отношенията и с други доставчици и партньори, като са поискани подробности за доставките за последните няколко години. Това обявиха от "Булгаргаз" като уточниха, че са получили въпроси от Генерална дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия относно доставките на природен газ до България.

Дружеството обяснява, че "подготвя и ще предостави информацията в договорения с ЕК срок", но в съобщението не се посочва какъв е този срок, както и за какъв период от време е изисканата информация. То допълва, че поддържа редовен контакт с Комисията и периодично ѝ оказва съдействие по различни въпроси от неговата компетентност.

ЕК: Ако има нарушения, ще сме непоколебими

"Можем да потвърдим, че сме изпратили искане за информация. Комисията следи много отблизо този въпрос и ние поддържаме връзка със съответните заинтересовани страни и органи. Нашата роля е да гарантираме спазването на европейските регулаторни стандарти на вътрешния енергиен пазар. В случай на признаци за неспазване, включително за евентуално нарушение на антитръстовите правила на ЕС, Европейската комисия няма да се поколебае да предприеме съответните действия", заяви говорител на Европейската комисия в петък.

Информацията засега е, че от "Булгаргаз" се иска да изпрати изчерпателен списък с документи, включително информация, свързана със споразумението за резервиране на капацитет на турски терминали за регазификация на втечнен газ и до турската газопреносна мрежа от 1.85 млрд. куб. м годишно до 2036 г. с турския държавен оператор БОТАШ (BOTAS) и резервиране на капацитет на турско-българската граница.

Привилегированият достът до Странджа-Малкочлар

Опасенията са, че "Булгаргаз" може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и потенциално действа като посредник за газ, осигурен в Турция и доставен в региона. Всъщност част от притесненията са, че страната ни може да стане маршрут за засилване на доставките на руски газ през Турция за Европа на базата на ангажимента на "Булгаргаз" да действа като агент на БОТАШ и да резервира от негово име капацитет в българската преносна мрежа.

Турският оператор преди време сключи договори с Молдова, Унгария и Румъния за доставки, които е логично да се предполага, че ще минат през България.

Още по темата:

Търгове тестват интереса за пренос на газ по споразумението с БОТАШ

Когато споразумението беше обявено за първи път през януари от служебното правителство на Гълъб Донев, Европейската федерация на търговците на енергия изрази опасения за възможни нарушения на конкуренцията.

По същество може да се смята, че има такива, тъй като точката Странджа-Малкочлар, през която трябва да влиза газа от турска на българска територия, би трябвало като вход към европейската газова мрежа да осигурява капацитет за всички желаещи доставчици. А в момента ексклузивно достъпът е само за БОТАШ и "Булгаргаз", което си е нарушение на конкурентните правила на Европейския съюз. За тази точка години наред БОТАШ отказва за подпише с българския газов оператор "Булгартрансгаз" споразумение за междусистемна свързаност и правилата за ползването й да са чисто търговски.

Газовите потоци от Турция растат главоломно

Данните на организацията на европейските газови оператори сочат, че от средата на август през Странджа-Малкочлар в България редовно влизат физически потоци газ. Първоначално те са между 14 хил. МВтч и 27 хил. МВтч дневно, но през септември се качват на 41-42 хил. МВтч, за да скочат на 79 хил. МВтч и 86 хил. МВтч през миналата седмица. Дори днес - 20 октомври, през точката са минали близо 82 хил. МВтч.

Реално обаче по сключеното споразумение с БОТАШ досега "Булгаргаз" е доставил само един танкер втечнен газ на терминала в Мраморно море, но минимална част от неговите обеми бе внесена в България и то предварително. Останалата се съхранява в Турция и от "Булгаргаз" преди време казаха, че при нужда ще бъде доставена.

Миналата седмица българският доставчик обяви търг за осигуряване на около 380 млн. куб. м втечнен газ в Турция догодина за месеците януари и февруари и юни и юли. Преди ден приключи срокът за обвързващи оферти, но от "Булгаргаз" обещаха да обявят какво се случва с процедурата идната седмица.

Още по темата:

Проверка на договора между "Булгаргаз" и БОТАШ започна енергийното ведомство

За споразумението с БОТАШ енергийното министерство обяви, че го проверява и се преговаря за промяна на условията по него в посока съкращаване на 13-годишния период и на резервирания капацитет от турската инфраструктура, за който бившият служебен енергиен министър Росен Христов първо обяви, че ще е 1 млрд. куб. м годишно, после - че ще е 1.5 млрд. куб. м, а се оказа накрая, че е за 1.850 млрд. куб. м годишно.

Какви са поставените от българска страна искания към БОТАШ не е ясно, не е съобщавано и да се очаква скоро някакъв резултат от тях.

Предстои да се разбере дали сегашната проверка на Брюксел ще намери нарушения, заради които да образува наистина процедура по разследване. Тя може да доведе и до финансови наказания за "Булгаргаз" или препоръки по начина, по който това се случи преди години с руската "Газпром" по антимонополното дело, завършило със споразумение и съгласие за предоговаряне на контрактите на газовия монополист със страните от Източна Европа, включително България.

mediapool.bg