Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът излиза на национален протест заради такса смет

Бизнесът излиза на национален протест заради такса смет

Бизнес

|
Четв, 19 Юни 2014г. 14:47ч.
Бизнесът излиза на национален протест заради такса смет

Българската стопанска камара (БСК) заплаши с национален протест, ако парламентът одобри отлагането на определянето на такса смет на принципа "замърсителят плаща" за 2016 г. Това се казва в разпространена позиция на БСК.

Повод за отправяне на заканата на бизнеса е предложението за изменение на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), с което се отлага още година срокът. Инициативата е на депутатите от ГЕРБ Димитър Главчев, Менда Стоянова, Евгени Стоев и Диана Йорданова от ГЕРБ.

В сряда четири бизнес организации предупредиха, че фирмите ще спрат да плащат тока, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри предложените нови цени, които трябва да влязат в сила от 1 юли. Бизнесът е против готвеното увеличение от 2.29 лв. за мегаватчас на мрежовата компонента и над 2 лв. за мегаватчас на началната цена на търговете за електрическа енергия.

Този път от БСК заявяват, че като "отговорни предприемачи" ще плащат дължимия размер на такса "битови отпадъци" за 2015 г., но "единствено, когато този размер е определен в съответствие със закона на база генерираното количество отпадък".

През 2013 г. парламентът промени Закона за местните данъци и такси, като се даде едногодишен срок на правителството да определи нова справедлива методика за изчисляване на такса смет на принципа "замърсителят плаща", която да влезе в сила от 2015 г. В момента такса смет се определя на база данъчната оценка на имота.

Кабинетът на Пламен Орешарски обаче закъсня с приемането на наредбата за определянето на новата методика. Документът все още не е пуснат за публично обсъждане. Това породи различни трактовки на разпространявания апокрифно вариант от страна на бизнеса и общините.

Според общините предлаганите три варианта за определяне на такса смет ще ощети гражданите за сметка на бизнеса и може да доведе до протести на населението. Допълнителен проблем за местната власт е, че заради закъснението на правителството с одобряването на документа, те няма да имат време да пренастроят софтуера за изчисляване и да проведат широка разяснителна кампания.

В същото време от БСК обвиниха общините, че бойкотират въвеждането на новата методика, която гарантира справедлив начин за изчисляване на такса смет.

"В тези динамични политически времена е шокиращо безхаберието и лекотата, с която депутати злоупотребяват с властта и парите на българските данъкоплатци. Намеренията на народните представители, скрити зад обществено популярното "да се гарантира прозрачност", може единствено да затвърди сегашния принцип при определянето на такса смет, който негласно я превръща във втори имотен данък", се казва в позицията на БСК.

В нея се посочва, че в дългосрочен план отлагането на справедливия принцип "замърсителят плаща", който е и европейска норма, ще доведе до пореден отлив на инвестиции, до увеличаване на разходите за събиране и депониране на отпадъци, както и до задълбочаване на проблемите с разделното събиране и рециклирането на боклука.

Това води до риск от налагане на европейски санкции, които ще плащат българските данъкоплатци, предупреждават от БСК.

Публична тайна е, че общините имат финансови интереси да задържат сегашния режим за определяне на таксата смет, защото отклоняват средства за неприсъщи дейности, се казва още в съобщението на БСК.

БСК обещава правна помощ на всяко предприятие, което реши да оспори решенията на общинските съвети за определянето на таксата "битови отпадъци" за 2015 г., когато те противоречат на принципа "замърсителят плаща" и предвиждат основата за определяне на таксата да е различна от генерираните количества.

"Крайно време е политиците да започнат да се съобразяват с хората, които осигуряват работни места и формират брутния вътрешен продукт, хората, от чиито данъци се хранят същите тези политици", се казва в позицията на БСК.

mediapool.bg