Кламер БГ - Бизнес новини: Бивш шеф на "ВТБ Кепитъл" и американски генерали ще помагат на България за зеления преход

Бивш шеф на "ВТБ Кепитъл" и американски генерали ще помагат на България за зеления преход

Бизнес

|
Ср, 23 Март 2022г. 22:55ч.
Бивш шеф на "ВТБ Кепитъл" и американски генерали ще помагат на България за зеления преход

Николов, Хюит и Бостанджиев (отляво надясно) подписаха документа под погледа на премиера, сн. МС

Фирми на пенсионирани американски генерали и на бивш шеф на базираната в Лондон инвестиционна фирма "ВТБ Кепитъл", част от поставената под западните санкции заради инвазията на Кремъл в Москва руска банка "Внешторгбанк" (ВТБ), ще помагат на България в планирането и изпълнението на проекти за чиста енергия, за развитие на ядрената енергетика и за защитата на критичната енергийна инфраструктура.

Българският кабинет очаква в резултат на това партньорство, което реално е с фирми посредници, инвестиции на стойност около 1 млрд. долара, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба, разпространено до медиите.

Според него, в сряда, в присъствието на министър-председателя Кирил Петков, енергийният министър Александър Николов е подписал Меморандум за сътрудничество с "Джемкорп Кепитър Мениджмънт ЛТД" (Gemcorp Capital Management Ltd.) и "Ай Пи 3 Корпорейшън" (IP3 Corporation).

"Документът регламентира сътрудничеството между страните относно планирането и изпълнението на проекти за производство на чиста енергия, алтернативни и стратегически доставки на газ, сигурност на енергоснабдяването, чиста енергия, развитие на ядрената енергетика. Осигуряването на алтернативни, стабилни и достъпни газови доставки за страната, повишаването на регионалната енергийна сигурност и защита на критичната енергийна инфраструктура, развитието на проекти за използване на нисковъглеродни технологии за подкрепа на прехода към зелена енергия, проучванията за изграждане на хибриден индустриален комплекс на територията на "Марица Изток“, както и развитието на устойчиви планове за използване и управление на ядреното гориво са сред стратегическите области на партньорство, предвидени в Меморандума", съобщават от Министерския съвет.

"Въпреки риска, свързан с военните действия в Украйна, чуждите инвеститори оценяват високо действията на правителството в подкрепа на бизнеса", изтъкнал министър Николов.

Той изразил очакванията си тази оценка да се материализира в конкретни инвестиции за развитие на българската енергетика.

Представителите на двете фирми обявили убеждението си, че българското правителство върви в правилната посока в борбата срещу корупцията и създаването на благоприятен инвестиционен климат. По техните думи, благодарение на сътрудничеството с тях България има уникален шанс да развие енергийната си инфраструктура в синхрон с най-добрите технологични решения, посочват още от правителствената пресслужба.

"Джемкорп" не е непозната за България компания. През 2014 г., когато Корпоративна търговска банка (КТБ) бе обявена в несъстоятелност, "Джемкорп" и Оманският фонд, който бе акционер в банката, искаха да възстановят дейността на финансовата институция. Основател и изпълнителен директор на базираната във Великобритания "Джемкорп" е българинът Атанас Бостанджиев, който сега е единият от подписалите меморандума с министър Николов. До средата на юли 2014 г. Бостанджиев беше изпълнителен директор на "ВТБ Кепитъл", а по онова време руската "Внешторгбанк" бе третият по големина акционер в КТБ.

В екипа на Бостанджиев е и българката Първолета Щерева, която допреди да влезе в "Джемкорп" е работила в "Блек Ривър Асет Мениджмънт" и "Голдмън Сакс", според информацията от сайта на компанията.

От данните там става ясно още, че компанията се занимава с предоставяне на дългов капитал, директни заеми и структуриране на кредити на обърналите се към тях инвеститори.

"Нашите индивидуални кредитни решения ускориха растежа на държавни и корпоративни кредитополучатели в 25 страни с нововъзникващи пазари и стимулираха инвестициите в повече от 13 жизненоважни сектора на индустрията", отбелязват от "Джемкорп".

Според изданието "Бърд" "Джемкорп" е свързана с руския олигарх Алберт Авдолян, който е приближен и бизнес партньор на Сергей Чемезов, шеф на "Ростех" и считан за един от най-доверените хора на руския президент Владимир Путин, с когото е служил в КГБ в ГДР. Още от 2014 г. Чемезов е св санкционните списъци на ЕС и САЩ заради анексирането на Крим от Украйна, посочва изданието.

Предстои да се види под каква финансова форма компанията ще помага за зеления преход на България и как ще са регламентирани нещата.

"Ай Пи 3" пък е основана от трима бивши американски генерали, става ясно от сайта й. Единият от тях е Майкъл Хюит, който постави подписа си под меморандума с България.

Компанията адаптира доказани подходи за финансиране на обществени поръчки за мащабна, дългосрочна инфраструктура. Основателите й се ангажират да подобрят перспективите за ядрената енергия, за да осигуряват надеждно и безопасно чиста, достъпна електроенергия и топлина, където и да е необходимо, пише още на сайта й.

Тя работи с компанията със специална цел "Алайд Нюклиър" (Allied Nuclear), предлагаща инструменти, които инвеститорите могат да използват, за да ускорят енергийния преход.

"Ай Пи 3" е обект на доклад на американски конгресмени демократи от 2019 г., в който се посочва, че компанията е искала да прехвърли ядрено ноу-хау на САЩ на Саудитска Арабия, както и че е имала план да закупи "Уестингхаус Електрик Груп", пише Ройтерс тогава.

Подписването на меморандума с двете дружества идва седмици след посещението на вицепремиера Асен Василев в САЩ, където бе придружаван от директорите на АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". По време на тази визита шефът на АЕЦ "Козлодуй" Наско Михов е имал срещи с представители на "Уестингхаус", с които е било обсъждано възраждането на идеята за изграждане на реактор на технология на американската компания AP-1000 на площадката за VІІ блок на ядрената ни централа, научи Mediapool. Този проект бе замразен през 2015 г., но теренът за VІІ блок получи екооценка за реактори или по руска, или по американска технология. Заради войната в Украйна руската технология е напълно изключена, а преди десет дни вицепремиерът и финансов министър Асен Василев каза, че се обследва как най-бързо да се построи още един реактор в АЕЦ "Козлодуй". Преди ден пък премиерът Кирил Петков обяви, че България готви оферта към Гърция за вид участие в строежа на нова ядрена мощност у нас.

Как "Джемкорп" и "Ай Пи 3" ще допринесат за инвестициите от 1 млрд. долара за всички описани в меморандума неща засега не е ясно.

mediapool.bg