Няма да се плаща такса за предсрочно погасяване на ипотечен кредит след изтичане на първата му година. Това предвиждат промени в Закона за потребителския кредит, внесени от Йордан Цонев от ДПС, Румен Гечев от БСП и други народни представители от двете парламентарни групи.
Поправките бяха одобрени на първо четене от парламента в петък.
Ако кредитополучателите решат да погасят кредита си през първата година, те ще дължат такса в размер до 1% от отпусната от кредитора сума, а не както е сега - до 5%.
Въвежда се също така изискване да се използват индексите SOFIBOR, EURIBOR или LIBOR при определянето на лихвите по ипотеките.
Забранява се на банките да събират някои видове такси и комисиони, за които се приема, че са част от дейността на банката по предоставяне на кредита, а именно - такси и комисиони за действия, свързани с одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление.
Освен това кредиторът не може да събира повече от веднъж такса и/или комисиона за едно и също действие.
Предвижда се и да се даде възможност на кредитополучателя да избере дали да отговаря за кредита с цялото си имущество, или само до размера на обезпечението, като при този вариант кредитът ще бъде по-скъп.
В обхвата на закона вече попаднат и заемите под 400 лв. заради зачестилата практика на отпускане на т. нар. бързи кредити при неизгодни и неясни за потребителите условия.
Фирмите, които отпускат бързи кредити, ще бъдат регулирани с лицензионен режим, с изискване за прозрачност и произход на капитала с цел дейността им да е прозрачна.
mediapool.bg