Кламер БГ - Бизнес новини: БДЖ с нови тарифи от 1 април, цените на билетите остават без промени

БДЖ с нови тарифи от 1 април, цените на билетите остават без промени

Бизнес

|
Четв, 10 Март 2022г. 16:31ч.
БДЖ с нови тарифи от 1 април, цените на билетите остават без промени

БДЖ с нови тарифи от 1 април, цените на билетите остават без промени

Нова структура на тарифите в държавните железници влиза в сила от 1 април. Билетите за пътническите превози остават без промени, но услугите на товарните превози поскъпват. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев по време на дискусия за реформата в БДЖ, организирана от Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" в София.

Това е една от мерките за извеждане на БДЖ от тежкото състояние, в което се намира. Реформата предвижда до половин година трите сегашни дружества - "Холдинг БДЖ", "БДЖ Пътнически превози" и "БДЖ Товарни превози" да се обединят в Национална компания "Български държавни железници".

Разработеният 5-годишен план за развитие предвижда всяка година разходите за управление да се свиват с по 10%, а приходите да се увеличават с по 10%, каза Събев. Така още през 2023 г. БДЖ трябва да излезе на печалба, а на следващата година компанията ще бъде пусната на борсата, повтори обещанието си транспортният министър.

Крайната цел - единен превозен документ за всички видове транспорт

Новата структура на тарифите ще бъде обявена в края на март, каза Събев. Той увери, че гражданите трябва да са спокойни, защото не се предвижда вдигане на цената на билетите за пътуване с влак.

Засегнати обаче ще се фирмите, които превозват товарите си с БДЖ. Новите тарифи ще са обвързани с честота на използване на услугите и обема на превозените товари. Колкото повече са те, толкова по-голяма отстъпка ще получават клиентите, обясни Събев.

Той посочи, че се спира и практиката БДЖ да вози товари под себестойност. Сега "БДЖ Товарни превози" имало такъв договор за превоз на товари, от който инкасирало загуби в размер на 17 млн. лева, каза Събев без да посочи с коя компания е той.

Промяна в политиките на плащане е другата новост спрямо клиентите на товарните превози, която ще бъде въведена от 1 април. В какво точно се изразява тя Събев не разкри. Обясни, че целта е да няма просрочия за свършената работа.

Крайната цел е поетапно въвеждане на единен превозен документ. Това означава от телефона да си купите един билет, с който може да пътувате от точка А със самолет, влак, кораб или автобус за да стигнете до точка Б. Срок кога ще се случи това не беше посочен. Стана ясно обаче, че въвеждането му е част от обещаната реформа от България пред Европейската комисия по Националния план за възстановяване и развитие. Това означава, че до средата на 2026 г. единния превозен документ би трябвало да е факт, стана ясно от обясненията на Виктор Чаушев, съветник на министъра на транспорта.

България на релси

Голямата амбиция на транспортния министър е да качи отново "България на релси", което е спорно дали ще се случи. Това е повод някои да обявят Събев за "мечтател" и "фантазьор", по собствените му признания.

"Този модел, който аз съм създал е брутално ефективен", каза Николай Събев, очевидно имайки предвид работата на логистичната му компания "Еконт". "Няма да е лесно, но вече се усеща новият полъх", допълни той оптимистично.

Транспортният министър не скри, че в момента положението е катастрофално. След като прегледал докладите за състоянието на БДЖ си казал: "Къде попаднах?! Върнал съм се във феодализма".

Няма система за управление на материалите, неизпълнени заявки, отменени влакове, всеки втори ден на миналата година е имало произшествие с влак (общо 198 за 2021 г.), 45% от подвижния състав не работи и никой не ремонтира, описа картината в държавните железници транспортният министър.

По 5-годишния договор с "Алстом" за ремонт на 46 електрически и дизелови мотриси за близо 137 млн. лв. няма ремонтирана нито една. Същото е положението и с ремонта на вагони със завода в Дряново. Дадени са напред 7 млн. лв., а до момента няма предаден нито един вагон. И двата договора са предадени на прокуратурата, но до момента няма публична информация докъде е стигнало разследването по тях.

Всичко това трябва да се промени. Затова ще се инвестира най-вече в кадрите. "Всеки един ще има датчик колко е ефективен... Ако не се справи, отива си и идва следващият", каза Събев.

Ще се инвестира в софтуер и технологии, както и в бранда БДЖ, каза Събев. Искаме хората, които работят в БДЖ, да се чувстват горди, допълни той.

"Търся съмишленици за реализирането на програмата, седем човека са с мен. Великолепната седморка правим реформата в БДЖ", каза Събев.

Дават гарите на концесия

Транспортният министър съобщи, че планира всички жп гари да бъдат дадени на концесия, както и ремонтните дейности, свързани с подвижния състав.

Общо 1.7 млрд. лева ще бъдат инвестирани по Плана за възстановяване и устойчивост в БДЖ. От тях около 1 милиард ще отиде за купуването на нов подвижен състав, каза Виктор Събев.

Новият подвижен състав, който трябва да е факт до 2026 г., ще се отдава по нов начин. Той ще остане собственост на държавата и ще се дава на БДЖ или частни превозвачи с открита процедура.

Поддържането му ще е ангажимент на държавата. За 15 години грижата за 62-та влака ще струва на държавния бюджет около 420 млн. лв., показват разчетите, каза Събев.

Дали негативната тенденция за намаляване на броя на превозените пътници и товари ще бъде пречупена предстои да видим. През последните години пътуващите с държавните железници непрекъснато намаляват, като за миналата година са около 20 млн. пътници, което е струвало на данъкоплатците 190 млн лв. Въпреки субсидията "БДЖ Пътнически превози" е на загуба от 54 млн. лв. за миналата година, отчете Събев.

mediapool.bg