Кламер БГ - Бизнес новини: "Атака" се прицели в бордове на държавните фирми

"Атака" се прицели в бордове на държавните фирми

Бизнес

|
Четв, 04 Май 2017г. 18:53ч.
"Атака" се прицели в бордове на държавните фирми

Партия "Атака" се прицели в директорските бордове на държавните фирми, които са под шапката на Министерството на икономиката. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката Емил Караниколов при приемането на властта в ресорното министерство от наследника му Теодор Седларски.

"Не възнамерявам да правя смени по бордовете, освен ако някъде няма някакво пълно неизпълнение. Нещо друго - мисля да намаля бордовете, защото има много държавни дружества, а и това е предложение на парламентарна група "Атака" - да се намалят бордовете, а не да се правят смени", отговори Караниколов на въпрос на Mediapool.

Той уточни, че номинацията му е от партия "Атака", но предложението да стане министър получил от премиера Бойко Борисов.

Професионалното си израстване Емил Караниколов държи на ГЕРБ. Започва работа като юрисконсулт в общинската фирма "Туристическо обслужване", а от 2004 г. е юрисконсулт в Столичната община. Две години по-късно вече е сътрудник на тогавашния зам.-кмет по сигурността Юлия Ненкова, която днес е шеф на ключовия орган – Комисия за защита на конкуренцията. От май 2010 г. става шеф на Агенцията за приватизация и оттогава е несменяем, независимо от това кой е на власт. Под негово ръководство бяха продадени "Булгартабак", сградата на "ИПК Родина", Дипломатическият клуб в Бояна, на фирми, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Под негово ръководство през последните месеци се подготвят няколко сделки за продажбата на атрактивни имоти, част от Държавната консолидационна компания (ДКК), която е под "шапката" на икономическото министерство.

"Към момента с приватизацията приключихме. Нека малко започнем да градим. Стига сме продавали", каза Караниколов на въпрос какво ще се случва с имотите и военните заводи, които бяха вкарани в ДКК по времето на Божидар Лукарски.

Не е ясно и дали ГЕРБ ще изпълни намерението си от предходния мандат да прехвърли Българската банка за развитие от финансовия към икономическия министър, както се случи с ДКК.

"Ще ви съдим и по това дали ще защитавате Министерството на външните работи от посегателствата върху неговата собственост, каквито реализира противозаконно вашият бъдещ колега Емил Караниколов, за когото се питам всъщност кой и защо предложи за министър", каза бившият външен министър в кабинета "Орешарски" и настоящ депутат от БСП Кристиан Вигенин по време на гласуването на състава на правителството в парламента.

Три приоритета за Караниколов

Ката свой приоритет Караниколов посочи анализирането на административните пречки пред бизнеса, на чиято база ще се предложат нормативни промени, които трябва да бъдат одобрени от правителството и парламента, посочи Караниколов.

Намаляването на тежестта за бизнеса е една от редовните задачи, които си поставя всяко следващо правителство и в последните години се отчита какво е свършило, но оплакванията от фирмите от административното бреме продължават.

Въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие при реализацията на инвестиционните проекти смята да предложи още Караниколов. Третият му приоритет е повишаване на капитала на Българската фондова борса и търговията през нея – процес започнал от предшественика му Теодор Седларски.

Караниколов обеща още и пълна прозрачност при сделките с държавни активи. Седларски му пожела да продължи работата по концепцията за "Индустиря 4.0" и младежкото предприемачество.

Министерството на транспорта – "без циркаджийски номера"

Безпрецедентно единствено в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията нямаше официално приемане и предаване на властта.

"Няма нужда от циркаджийски номера" – така Ивайло Московски отговори на въпрос на Mediapool защо няма да спази церемонията. Досега Московски, който за трети път ще заеме този поста, винаги е спазвал традицията.

Очевидно церемонията е избегната, за да не се налага на Московски да отговаря на редица въпроси.

По предложение на служебния транспортен министър Христо Алексиев правителството на Огнян Герджиков прекрати скандалната концесионна процедура за летище "София". Той смени ръководството на БДЖ, Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и летище "София".

В резултат на предприетите действия от Алексиев посланиците се повозиха с българските железници до Черепишкия манастир, а туристическите пътувания с локомотива "Баба Меца" предизвикаха небивал интерес. Постигнато беше разсрочване на дълга с облигационерите на БДЖ и намаляване на лихвата от 8% на 1%, по думите на Алексиев.

За да направи процеса с концесията на летище "София" необратим, бившият транспортен министър привлече Световната банка за консултант.

На всички въпроси свързани с концесията на столичното летище и дали ще има смени в държавните фирми Московски отговори с думите "не знам".

Преди да стане министър на транспорта Христо Алексиев беше зам.-изпълнителен директор на НКЖИ и подчинен на Московски. Алексиев уволни голяма част от назначените от Московски директори.

По-късно от Министерството на транспорта разпространиха съобщение, според което основната задача на Московски ще бъде да ускори работата по изпълнението на приоритетите в управленската програма. Той каза още, че е имал възможност да се убеди в професионализма на експертите в министерството и ще разчита на тяхната зрялост и опит при реализирането на политиките в транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и при решаването на трудни задачи.

Христо Алексиев заявил, че е доволен от свършеното през последните месеци и пожелал успех на Московски в третия му мандат като министър на транспорта, според съобщението.

Любопитен детайл е, че Ивайло Московски и Емил Караниколов дойдоха заедно в Министерския съвет, секунди преди двамата премиери да направят символично предаване на властта.

mediapool.bg