Кламер БГ - Бизнес новини: Асен Василев: Политиката в стил "бедни завинаги" свърши

Асен Василев: Политиката в стил "бедни завинаги" свърши

Бизнес

|
Четв, 10 Фев 2022г. 16:34ч.
Асен Василев: Политиката в стил "бедни завинаги" свърши

Асен Василев и Кирил Ананиев застанаха заедно на парламентарната трибуна. Скрийншот: Народно събрание

Финансовият министър Асен Василев отново влезе в директен сблъсък с опозицията от ГЕРБ в защита както на предложения от него Бюджет 2022, така и на новата, по-експанзивна фискална политика, която смята да води коалицията около "Продължаваме промяната". След над 7 часа дебати в Народното събрание първият държавен бюджет на новата власт бе приет на първо четене. Около 14 ч. атмосферата се разгорещи, след като Асен Василев и бившият финансов министър на ГЕРБ Кирил Ананиев застанаха един до друг на парламентарната трибуна и влязоха в директна размяна на реплики пред депутатите.

В центъра на сблъсъка бе спорът за философията на бюджетната политика – дали да продължи поддържаната 25 години строга финансова дисциплина или да се премине към умерени дефицити, които да се инвестират в икономически растеж.

За смисъла на финансовата стабилност

"Валутният борд заложи като ценност консервативната фискална политика. Ние няма как да подкрепим този бюджет, който въплъщава погрешна философия, политика и техника на бюджетното планиране", започна Ананиев.

"Г-н Ананиев, толкова ясно очертахте разликата във философията на икономическата политика, която вие сте провеждали, и тази, която ние смятаме да провеждаме, че не бих могъл да го направя по-добре", отвърна Василев.

По негово мнение валутният борд е наложен, защото България наистина е преживяла тежка криза през 1996-1997 г. и по онова време е била нужна дисциплина, защото политиците са се оказали неспобни да се справят с провеждането на парична политика.

За фактора "бедност"

Според Василев обаче е необяснимо защо старата политика на ограничения продължава и след присъединяването на България към ЕС през 2007 г., когато държавата е с нисък дълг и излишъци.

"Тогава продължихте със старото – не инвестирахте в хора, не инвестирахте в инфраструктура, не намалихте държавната администрация, и резултатът от всичко това е, че 500 000 българи напуснаха страната и отидоха в държави, които са по-продуктивни и с по-високи доходи", каза Василев. Той се зарече, че този подход няма как да продължи.

"Няма да се примирим с факта, че сме бедни и ще си останем бедни завинаги. Това свърши", подчерта Василев, което повдигна настроението в залата.

"Този министър (Асен Василев, б. р.) прави социален експеримент, а вие му се радвате като малките деца в детската градина", отвърна Ананиев, като се обърна към народните представители от "Продължаваме промяната".

Впоследствие Ананиев даде дума на депутатите, че всеки месец, веднага след публикуването на месечния бюлетин за изпълнението на бюджета от Министерството на финансите, ще внася парламентарен въпрос до Асен Василев, за да го пита как върви изпълнението на "гениалната" му инвестиционна програма за 8.2 млрд. лв.

Според ГЕРБ тази програма, която се разчита да е основният двигател на растежа през 2022 г., е неизпълнима, защото опитът е показал, че изпълняването на проектите на практика не е толкова лесно, колкото звучи.

"Г-н Ананиев, прав сте да се страхувате, защото ако инвестициите са на петорни цени, ако от тях се краде, ако купуваме лапми по 5000 лв. вместо по 1000 лв., това наистина би бил лош бюджет", отвърна Василев по повод критиките, че голяма част от инфраструктурните проекти е много вероятно да не се случат тази година.

За инфлационния данък

Голямата разлика между Бюджет 2022 и предходните няколко бюджета е увеличената инфлация, която може да достигне двуцифрени стойности тази година, заяви депутатът от ГЕРБ и бивш министър на образованието Красимир Вълчев. По думите му инфлацията е най-силният данък.

"Нашето съмнение е, че Асен Василев харесва инфлацията, защото тя пълни бюджета и той преразпределя повече пари. Но поне 3 пункта от тази инфлация се дължи на закъснялото компенсиране на бизнеса заради високите цени на електроенергията и газа. Това е добавката "Асен Василев", каза Вълчев. Той смята, че Бюджет 2022 е "бюджет на инфлационния данък".

В отговор финансовият министър заяви, че няма никакво забавяне с компенсациите за бизнеса. Инфлационен данък има. Той миналата година е бил 3%, а тази година ще бъде 5-6%, но няма да е 10%, както твърди Вълчев, посочи Асен Василев. По думите на министъра увеличението на социалните плащания значително изпреварва инфлацията.

"Вие наистина ли вярвате, че инфлацията е 2% или 5%. Не виждате ли, че строителни проекти спират заради огромното покачване на цените на материалите", отвърна Красимир Вълчев.

mediapool.bg