Кламер БГ - Бизнес новини: "Фраматом" ще зареди със свое гориво VІ блок през 2025 г.

"Фраматом" ще зареди със свое гориво VІ блок през 2025 г.

Бизнес

|
Пет, 30 Дек 2022г. 13:02ч.
"Фраматом" ще зареди със свое гориво VІ блок през 2025 г.

Георги Кирков (вляво) и Лионел Геф подписаха споразумението, което след месец трябва да стане договор, сн. БГНЕС

С подписване на споразумение между АЕЦ "Козлодуй" и компанията "Фраматом" (Framatome GmbH) за доставка на свежо ядрено гориво за VІ блок на атомната централа с първо зареждане през есента на 2025 г. България сложи край на руската хегемония в ядрената ни енергетика. Миналата седмица договор за такава доставка за V блок бе сключен с американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse), която трябва да осигури касетите за реактора през пролетта на 2024 г.

Документът бе парафиран в петък от шефа на АЕЦ "Козлодуй" Георги Кирков и от Лионел Геф - старши вицепрезидент по горивото на "Фраматом", в присъствието на министъра на енергетиката Росен Христов и френския посланик Жоел Мейер. Детайлите по самия десетгодишен договор обаче се уточняват и той ще бъде факт през януари-февруари – най-късно до средата на 2023 г., стана ясно след церемонията.

Министър Росен Христов обясни, че с френската компания все още се уточнява логистиката на доставките, цените на цялата схема на транспорт, застраховка и гаранции, но финансовите параметри ще са изгодни за АЕЦ "Козлодуй". Той уточни, че с "Уестинхаус" също се дискутират част от тези условия, обяснявайки, че те се договорят година за година. Както при договора с американците, с французите също не се засяга въпросът с извозването на отработеното ядрено гориво, като по думите на министъра "кардинално решение" ще се търси в рамките на европейския подход за справяне с отработеното ядрено гориво (ОЯГ). Той отново повтори, че ядрената централа има капацитет да съхранява поне 50 години радиоактивния отпадък.

"Това е краят на един етап от ядрената ни диверсификация. Подходът ни е бил чисто прагматичен, основан на реалното положение на нещата", заяви след полагането на парафите Георги Кирков. След това обаче Христов коментира пред журналисти, че става въпрос за геополитическо решение с избора на два доставчика, припомняйки зависимостта на България само от руски газ, което позволява налагане на условия.

"Ще положим максимални усилия за подписването на финален контракт и след това двата блока ще могат да работят непрекъснато десет и повече години", допълни шефът на АЕЦ "Козлодуй".

"Изключително горди сме да участваме в проект, който ще позволи производствата на беземисионна електроенергия", заяви на свой ред Лионел Геф. Той припомни, че горивото ТВСА-12, което е пълен аналог на сега използваното руско гориво в VІ блок, е лицензирано (за разлика от това на "Уестингхаус", което в момента е в процедура на одобрение от българската Агенция за ядрено регулиране – б.а.). "Нашите екипи са изключително горди да съдействат за експлоатацията на всички реактори ВВЕР-1000 в Европа и специално АЕЦ "Козлодуй", добави Геф.

"Постигаме пълната диверсификация на свежото ядрено гориво. Не е замяна на един доставчик с друг, а поне двама, които ще работят в конкурентна среда", заяви Росен Христов. "Целта е сигурност на доставките и безопасната работа на централата. АЕЦ "Козлодуй" е перлата на българската енергетика и сега подсигуряваме най-модерните технологии и портньорство с две изключителни компании и партньорството ни ще прерасне в развитието на българската ядрена енергетика и изграждането на нови ядрени мощности", каза още енергийният министър.

Той обясни още, че макар с "Уестингхаус" да е сключен договор, а с "Фраматом" – споразумение с очакване за договор догодина, активирането на контракта с американците ще стане след лицензирането на тяхното гориво и след внедряването на новата система за вътрешно-реакторен контрол на V блок, която следи различни процеси в реактора. Сегашната е руска и не може да бъде използвана при подмяната на първата четвърт от свежото ядрено гориво при презареждането всяка година. През 2023 г. американската такава система трябва да заработи в паралел с руската, но не е ясно как точно ще се събират данните за руското гориво. Заредените вече руски касети ще продължат да се използва поне още три години след първото вкарване на горивото на "Уестингхаус" през май 2024 г., когато V блок спира за планов годишен ремонт,, тъй като се подменят по 1/4 от касетите.

Проблемът с отработеното ядрено гориво и от двата реактора ще се решава на по-късен етап, стана ясно от думите на Христов.

Президентът на "Фраматом" Бернар Фонтана заяви преди време в интервю за Mediapool, че компанията му може да предложи на България решение за рециклиране на ОЯГ, но явно това не е в дневния ред на служебното правителство.

"За момента приоритет е доставката на своже ядрено гориво, въпросът с извозването на отработеното стои на масата и ще се търси решение", каза Росен Христов.

По думите му основната цел на правителството е била да се сключат аналогични договори на сегашния с руската ТВЕЛ, за да се запази безопасната работа на АЕЦ "Козлодуй", да не се усложни и оскъпи тя, както и на няма риск от неефективна работа на централата.

mediapool.bg