Кламер БГ - Бизнес новини: Shell още търгува с руски газ въпреки обявения отказ от него

Shell още търгува с руски газ въпреки обявения отказ от него

Бизнес

|
Нед, 02 Юли 2023г. 19:54ч.
Shell още търгува с руски газ въпреки обявения отказ от него

сн. БГНЕС

Повече от година след обещанието си да се оттегли от руския енергиен пазар британско-холандската компания "Шел" (Shell) все още търгува с руски газ и е участвала в почти една осма от износа на руски втечнен газ (LNG) през 2022 г., според анализ на кампанията Global Witness, цитиран от ББС.

Олег Устенко, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, обвини Shell в приемане на "кървави пари".

Самата компания твърди, че сделките са резултат от "дългосрочни договорни ангажименти" и не нарушават закони или санкции.

През миналата година Shell е държала 12% от търговията с втечнен газ по море в Русия, изчислява Global Witness. Това я поставя сред петте най-големи търговци на LNG с произход от Русия през 2022 г., въпреки че през март 2022 г., в седмиците след нахлуването на Русия в Украйна, Shell се извини за закупуването на товар с руски петрол. Тогава компанията заяви, че възнамерява да се оттегли от руския петрол и газ, което ще стане поетапно и бе определено като "сложно предизвикателство".

Тя продаде своите бензиностанции и други бизнеси в Русия и прекрати съвместните си предприятия с държавния енергиен гигант "Газпром", но продължава да приема товари с втечнен природен газ от руското пристанище в Ямал по силата на договор с руската компания "Новатек" за покупка на 900 000 тона годишно от Ямал до 2030 г., според агенция Ройтерс.

"Съвсем просто е: като продължава да търгува с руски газ, "Шел" влага пари в джобовете на Путин и помага да се финансира бруталната агресия на Русия срещу народа на Украйна", заяви Устенко.

"Огромните суми, които Shell и цялата петролна индустрия са направили в Русия, трябва да бъдат използвани за подпомагане на възстановяването на Украйна, вместо да пълнят джобовете на техните акционери", смята той.

"Шел“ спря да купува руски LNG на спот пазара, но все още има някои дългосрочни договорни ангажименти. Това е в пълно съответствие със санкциите, приложимите закони и разпоредби на страните, в които работим", коментира казуса говорител на енергийния гигант.

Shell е най-големият търговец на LNG в света, който не е обект на европейски санкции, реализирайки милиарди долари печалби от търговия с петрол и газ миналата година, отбелязва ББС.

Русия значително намали доставките си на газ по тръбопроводи миналата година, но увеличи количеството газ, което доставя с кораби, включително за Европа.

"Отдавна е време на търговията с руски LNG да се гледа със същото отвращение, както на търговията с руски петрол. Насочването към енергийните приходи на Путин не може да се отнася до символични мерки, а трябва конкретно да сложи край на огромните суми от изкопаеми горива, които циментират властта му", заяви Джонатан Нороня-Гант, старши активист в Global Witness.

mediapool.bg