Кламер БГ - Бизнес новини: Без яснота кои общински проекти ще се финансират с 420 млн. лв. (видео)

Без яснота кои общински проекти ще се финансират с 420 млн. лв. (видео)

Бизнес

|
Ср, 20 Юли 2022г. 21:12ч.
Без яснота кои общински проекти ще се финансират с 420 млн. лв. (видео)

Без яснота кои общински проекти ще се финансират с 420 млн. лв. (видео)

Няма яснота кои общински проекти ще бъдат финансиране с 420 милиона лева от бюджета на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е "известно напрежение" между министерствата на финансите и това на регионалното развитие, всяко от което има собствен списък за финансиране, коментираха правителствени източници пред Mediapool.

Списъкът с общинските проекти за ВиК и пътища, подготвен от вицепремиера и министър на регионалното развитие в оставка Гроздан Караджов (ИТН), е одобрен без възражение на правителственото заседание миналата сряда (13 юли), съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в отговор на запитване на Mediapool. Списъкът на Караджов предвижда да бъдат финансирани пътни и ВиК проекти в 90 общини с 420 млн. лв.

На оперативно заседание на правителството, проведено днес, 20 юли, е бил предложен нов списък, подготвен от междуведомствена работна група начело с вицепремиера и министър на финансите в оставка Асен Василев. Той предвижда да бъдат финансирани пътни и ВиК проекти в 194 общини за 426 млн. лв.

От изявлението на премиера в оставка Кирил Петков преди и след днешното правителствено заседание, журналистите останаха с впечатление, че одобрени за финансиране са били предложените от Асен Василев общински проекти. От финансовото министерство по-късно обаче уточниха пред Mediapool, че списъкът на Асен Василев не е бил одобрен заради "лека драма и изчистване на някои спорни въпроси между МФ и МРРБ", без да конкретизират какви.

Както е известно, отказът на правителството да одобри поисканите близо 4 млрд. лв. за МРРБ при актуализацията на бюджета, предизвика раздор между "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната", в резултат на което кабинетът "Петков" бе свален.

"Предложението, което отправяме към министър Караджов, е общински проекти на стойност 426 млн. лв., които да покриват 194 общини и население от 5.9 милиона жители", каза след правителственото заседание Кирил Петков.

"Това показва, когато се дават средства на общините и те се дават на базата на обективни принципи, не на субективни такива, те отиват при 73% от всички общини в България и засягат 86% от населението на България", допълни той.

За сравнение проектите от списъка на Гроздан Караджов са предвидени за два пъти по-малко общини с три пъти по-малко население.

Именно заради неяснотата към момента кои общински проекти ще бъдат финансирани, Националното сдружение на общините се въздържа от официален коментар. От там казаха пред Mediapool, че също искат да разберат какво точно е решено.

Какви са критериите?

Освен обхвата на общините, които в България са общо 266, другият спорен момент между двете министерства е свързан с критериите и подбора на проектите.

Пътните и ВиК обекти, подбрани в списъка на Гроздан Караджов, са за готови проекти и с избрани изпълнители по Закона за обществените поръчки, както и разрешения за строеж. От МРРБ твърдят, че тези критерии са били съгласувани с финансовото министерство.

Във ведомството на Асен Василев обаче не са останали доволни. Причината - отсъствали са цели региони за сметка на изпълнението на по няколко проекта в общини, които имат рамкови договори с изпълнители. Например първите 9 места при ВиК проектите в списъка, изготвен от МРРБ, бяха за община Благоевград, на която да бъдат дадени около 3.7 млн. лв. По информация на строители договорът за тяхното изпълнение е с фирми от кръга на "Грома Холд", получили големи аванси за строителството на магистрала "Хемус".

Другите печеливши общини бяха Варна, Горна Оряховица и Иваново за ремонт на общински пътища, защото трите общини имат рамкови споразумения със строители. Доклад на Агенцията по обществените поръчки показва, че ремонтите с рамкови споразумения са по-скъпи с до 3 пъти спрямо тези, направени от фирми избрани с обществена поръчка.

Така се стига до решение за създаване на междуведомствена група между МФ и МРРБ за изработването на нов списък. В нея от страна на МРРБ участва заместник-министър Ивайло Стайков, на когото Асен Василев има доверие (Стайков беше трети в листата на "Продължаваме промяната" в Хасково, която се водеше от Василев).

Списъкът на финансовото министерство се състои от 740 проекта подадени от общините до ведомството на Асен Василев на обща стойност 1.5 млрд. лв. МРРБ твърди, че не е запознато с тях. Списъкът на Караджов е направен от общо над 1400 проекта за над 3 млрд. лева подадени от общините до МРРБ.

"Критериите (по които е направен списъкът на Асен Василев - бел. ред.) са прозрачни, ясни и обективни - не може да има повече от 3 проекта на община, финансирането като сума е функция на броя жители и реално няма други критерии каквито и да било. За разлика от Борисов, когато той си раздаваше парите както той си решава, тук има обективни критерии и затова постигнахме този резултат", каза Кирил Петков след заседанието на правителството днес.

"Когато средствата се изразходват прозрачно, много български граждани могат да усетят позитивния ефект от тях", допълни той.

Основният критерий за проектите по списъка на Василев е наличието на проектна готовност, разрешително за строеж, когато се изисква и максимално прагове за финансиране на проект и община, става ясно от публикуваните документи от Министерството на финансите. На тяхна база за финансиране са одобрени общо 303 проекта, като 146 от тях са ВиК за 188.5 млн. лв., за пътища - 144 проекта за над 220 млн. лв., за техническа инфраструктура - 8 за близо 10 млн. лв. и 5 за ремонт на читалища за близо 7.5 млн. лв.

Само 39 са общинските проекти, които фигурират и в двата списъка - на Караджов и на Асен Василев. За тях е сигурно, че няма пречка и ще бъдат финансирани.

Ще се съгласи ли Караджов със списъка на Василев?

Големият въпрос сега е дали Гроздан Караджов ще се съгласи със списъка предложен от Асен Василев. Това съгласие е необходимо, защото ще се изразходват парите от бюджета на МРРБ, в конкретния случай на АПИ.

Според закона няма как Министерският съвет да се разпореди с бюджета на МРРБ, който е гласуван от Народното събрание. Именно затова е нужно и одобрението на Караджов.

МРРБ твърдят, че са притеснени, защото не са запознати с останалите проекти от списъка на Василев. Сред предложените за финансиране има например такива за корекция на реки, ремонта на читалища и за компостиране, които се финансират от други министерства.

Освен това за част от предложените проекти няма избрани изпълнители, а практиката показва, че една процедура по ЗОП отнема най-малко пет месеца и то при условие, че не бъде обжалвана. В същото време иска се да бъдат раздадени 30% авансово на общините за проекти, чието изпълнение не може да тръгне веднага. Т.е. получава се малко като с инхаус договорите за магистрала "Хемус", коментираха от МРРБ.

От Министерството на финансите се надяват, че докато бъде взето решението от правителството, общините ще успеят за изберат изпълнители и проектите ще бъдат завършени до края на годината. От МРРБ прогнозират, че това ще се случи в най-добрия случай за половината от обектите в списъка на Василев.Така остатъкът от сумата трябва да се върне в държавния бюджет.

mediapool.bg