Кламер БГ - Бизнес новини: До есента България, Сърбия и региона ще имат нов газов маршрут

До есента България, Сърбия и региона ще имат нов газов маршрут

Бизнес

|
Ср, 01 Фев 2023г. 16:56ч.
До есента България, Сърбия и региона ще имат нов газов маршрут

До есента България, Сърбия и региона ще имат нов газов маршрут

Четиринадесет години откакто на газовата карта на Балканите бе сложен проектът за нова връзка между системите на България и Сърбия, в сряда най-сетне започна строежът на 62-километровото българско трасе от газопровода от Нови Искър през Перник и Калотина до Ниш, чиято обща дължина е 170 км, а годишният капацитет в реверсивен режим – 1.8 млрд. куб. м. В Сърбия участъкът се строи от февруари миналата година, очакванията са до октомври 2023 г. да е готов целият интерконектор и да влезе в експлоатация преди отоплителния сезон.

В официалната церемония край село Голяновци, община Костинброд, участваха президентите на България и Сърбия Румен Радев и Александър Вучич, енергийните министри на двете държави Росен Христов и Дубравка Джедович, както и Владимир Малинов, директор на "Булгартрансгаз", който ще е оператор на българската част от газопровода.

Румен Радев определи изграждането на междусистемната газова връзка като поредна важна стъпка в задълбочаването на двустранните отношения със съседна Сърбия и в развитието на целия регион,

"Интерконекторът е залог за бъдещето, но той е израз на волята двете страни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност, взаимно доверие и подкрепа, иновативни подходи и нови технологии", каза българският държавен глава.

Според него проектът е пример за устойчивото сътрудничество с Европейската комисия, водещо до взаимни ползи не само за нашите страни, но и възможности за региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките. "Той е пример за успешното прилагане на европейската стратегия за достъпна енергия", каза Радев. По думите му газопроводът позволява разширен достъп до европейските пазари.

"Както успешната политика на България за повече свързаност в региона, така и въвеждането в експлоатация на интерконектора с Гърция, споразумението с Турция от миналия месец за достъп до техните терминали за втечнен газ, вече е успех и за Сърбия, защото ще получи до достъп до нови източници на газ чрез Южния газов коридор и терминалите за втечнен газ в Егейско море. Това е пример до какво води разширеното сътрудничество – повече достъп, повече газ и за индустрията, и за домакинствата, спад на цените, по-чиста околна среда, намалени въглеродни емисии и устойчива икономика", заяви още Румен Радев.

Сн. БГНЕС

Той отбеляза, че дори в най-тежката ситуация, когато "Газпром" рязко спря доставките на газ за България, "Булгартрансгаз" продължи да транзитира руски газ до Сърбия.

"Това не е просто физическа връзка, ние имаме възможност от тук нататък да работим така, че да окрупняваме количествата от газ, от които имаме нужда, заедно да преговаряме със страни доставчици и да постигаме по-добра цена и по-добри условия", каза българският президент.

Газовите връзки в региона не са просто инфраструктурни проекти – те отварят възможности, те са символ и залог на потенциала на нашия регион за бъдещо развитие, смята държавният ни глава. "Това означава сигурност, сътрудничество, диверсификация, това е пътят и ключът към мирна, демократична и просперираща среда в нашия регион", заяви още той.

Сръбският му колега Александър Вучич изрази радостта си, че "приятели като Сърбия и България могат да правят големи и важни общи работи като този интерконектор".

В Сърбия България ще има верен приятел, добър приятел и сигурен приятел и в трудни, не само в леки и добри времена, каза още Вучич.

"Искам да благодаря на вас от ЕС за голямата подкрепа. Получихме безвъзмездна помощ от 49 милиона евро и още 25 милиона евро се финансират от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). България получава 218 милиона евро. Не можем дори да мечтаем да получим толкова за енергийна инфраструктура, но някога ще ни се случи и на нас, сърбите. Ние умеем да бъдем благодарни, когато някой ни дава парите на данъкоплатците", заяви още сръбският президент.

Той определи газовата връзка като проект не само за диверсификация, "а и за осигуряване на енергийното бъдеще за нашите страни и целия регион".

Изпълнител на българското трасе от интерконектора е ДЗЗД "Интернешънал Газ", в което влизат фирми на "Главболгарстой" (ГБС). Обединението спечели обществената поръчка за близо 140 млн. лв. без ДДС след поредица от обжалвания, избор на един изпълнител и отказа му. Договорът на ГБС с "Булгартрансгаз" бе подписан през май 2021 г.

и според него строежът трябва да е приключил за 350 дни. Заради войната в Украйна и затруднената от това логистика, трудностите с транспорта по море, който при това е поскъпнал, се забавиха доставките на тръбите. В средата на януари обаче произведените в Индия тръби от световен лидер в отрасъла пристигнаха на пристанище Бургас.

"Като компания с повече от половин век опит в изграждането на газова инфраструктура в Източна Европа осъзнаваме високата чест, но и високата отговорност да бъдем изпълнител на този стратегически проект", коментира при старта на строежа генералният мениджър и член на надзора на "Главболгарстрой Холдинг" Калин Пешов. Той благодари за политическата воля за реализацията на този проект и други стратегически проекти като разширението на газохранилището в Чирен, където ГБС започна преди две седмици да строи нова компресорна станция. Пешов благодари предварително и над 300-та заварчици, механизатори, техници и ръководители, които ще прекарат следващите месеци на обекта или мислейки за него 24 часа в денонощието. Той декларира, че газовата връзка със Сърбия ще бъде изградена качествено, с материали и оборудване със световно качествено, спазвайки срока за строителство и пазейки здравето и живота на всички хора, работещи на обекта и всички хора от околността.

Така близо 14 години след започването на работата по проекта, той ще бъде завършен.

За реализацията му Европейската комисия предостави грант от механизма "Свързана Европа", за 28 млн. евро, които са за доставки и строителство.

Останалата част от финансирането е над 49 млн. евро заем, който "Булгартрансгаз" договори с нидерландската "ИНГ Банк" Н.В., чрез "ИНГ Банк" Н.В – клон София. За тази сума в бюджета има заложени държавни гаранции. Споразумението за кредита бе одобрено от Министерския съвет, а в сряда бе прието и от парламента.

"Булгартрансгаз" трябва да усвои заема до 31 декември 2023 г., а срокът за погасяване е 5 години от изтичането на едногодишния гратисен период.

Строежът на интерконектора включва линейно трасе, изграждането на две автоматични газорегулиращи станции, една газоизмервателна станция, както и две газопроводни отклонения за градовете Сливница и Драгоман.

mediapool.bg