Кламер БГ - Бизнес новини: Непредсказуемият ски сезон финишира с пролетната ваканция

Непредсказуемият ски сезон финишира с пролетната ваканция

Бизнес

|
Вт, 23 Март 2021г. 15:22ч.
Непредсказуемият ски сезон финишира с пролетната ваканция

Труден, непредсказуем, измъчен, шарен – така хотелиери в зимните ни курорти описват отиващия си ски сезон пред Mediapool. Основният турист е българският, а предпочитаният пакет е уикенд.

Това няма как да компенсира липсата на чужди туристи заради коронавируса и строгите противоепидемични мерки. Така сезонът ще приключи на 20 – 30 на сто спрямо нивата от миналата година, каза Малин Бистрин, председател на местната структура на БХРА в Банско пред Mediapool. Тeзи приходи ни стигат да запазим персонала и да оцелеем в кризата, допълни той.

Добрата новина е, че за разлика от миналата година, когато сезонът свърши предсрочно заради наложеният локдаун, сега хотелите бяха оставени да работят, макар и като хостели – с изхранване по стаите, без фитнес и спа процедури и с 50 процента заетост.

За радост на скиорите падна и дебел сняг, който на места достига до 2 метра. Така сезонът ще продължи

до средата на април с намалени цени на лифт картите и в очакване българите да дойдат с децата си през пролетната ваканция, която е в началото на април. Концесионерите на ски зоните в Банско, Боровец и Пампорово вече обявиха, че съоръженията ще работят до 11 април на по-ниски цени.

Най-малък отлив на туристи в Боровец

Хотелиери оценяват спада за изминалия сезон на около 60 – 70% спрямо миналата година. Данните на Националната статистика (НСИ) за януари потвърждават това по отношение на нощувките. НСИ представя данни за двата планински курорта Боровец и Пампорово. За Банско няма отделна статистика, а градът влиза в област Благоевград.

Те показват, че най-малък е отливът на туристи в Боровец, а най-голям е бил на Банско. Обяснението е, че Боровец е близо до София и е по-удобен за българските скиори, докато Банско разчита основно на чужденци, които в пандемията бяха възпрепятствани да дойдат.

За Боровец се отчита спад на нощувките и на приходите от туризъм с около 60 на сто, докато туристите са намалели едва с една трета през януари 2021 г. спрямо същия месец на миналата година, показват данните на НСИ. През първия месец на годината реализираните нощувки са били 44 609, броят на пренощувалите туристи е 17 915, от които 4240 са чужденци, а приходите от тях възлизат на 2.78 млн. лв.

По-добрите резултати на Боровец се дължат и на гъвкавите решения на оператора на скъ съоръженията в курорта "Бороспорт". Той първи свали цените на картите с 50% от 16 март. Така еднодневната вече е 51 лв. и е най-евтината от трите зимни курорта, а тази за половин ден струва 25 лв. Множеството апартаменти, които бяха построени през последните години, конкуренцията с хотелите и липсата на чужденци доведоха до атрактивни цени на нощувката от 25 до 40 лева, на места с включена закуска.

Рестартът на Пампорово

За разлика от Боровец, "Пампорово" АД, което стопанисва съоръженията в едноименния курорт, първо обяви, че затваря ски зоната от понеделник – 22 март, когато в сила влязоха новите противоепидемични мерки. Аргументът им беше, че здравето на хората е по-важно.

Последва остра реакция от сдружение "Заедно за Чепеларе". То съобщи, че хората в града са неприятно изненадани от решението на "Пампорово" АД. Причината е, че голяма част от най-високия град у нас се препитават именно от работа в ски курорта. Посочват, че условията за ски са отлични и има много резервации, които сега ще пропаднат. Председателят на сдружението Тонка Динчева обяви, че решението на концесионера е взето по неясни за обществеността причини, тъй като ски зоните не се затварят според заповедта на министъра на здравеопазването.

Ден по-късно от "Пампорово" АД обявиха, че ски зоната ще продължи да работи до 11 април с по-ниски цени на лифт картите – еднодневната става 52 лв., а за половин ден остава – 43 лв.

Хотелиери в Пампорово са доволни от приключващия сезон. Очакванията им са били по-песимистични след Нова година, когато до 20 януари ски съоръженията не работеха, но след това е имало сравнително добра запълняемост на базата, включително и през седмицата. В някои хотели в близост на пистите дори нямаше места месеци напред, установи проверка на Mediapool.

Данните на НСИ сочат спад със 64% на нощувките в Пампорово на годишна база, близо наполовина по-малко туристи и 63% намаление на приходите през януари. Общо 48 931 са реализираните нощувки от 19 033 туристи, от които 1510 са чужденци. Приходите от тях възлизат на 2.69 млн. лв. през януари.

Банско последно смъква цените

От зимните ни курорти Банско последно сваля цените от 1 април за ученическата ваканция, съобщи концесионерът на ски зоната "Юлен" АД. Сезонът ще продължи до 11 април 2021 г., като еднодневната карта става 56 лв., а за половин ден - 43 лв.

НСИ не разполага данни само за Банско, тъй като той не се води национален курорт и попада в област Благоевград. Данните за областта показват 70% спад н нощувките и 61% на туристите, докато намалението на приходите от тях е само с 20 на сто.

Хотелиери в Банско са доволни, че този път управляващите са ги оставили да работят до края на този "толкова труден и изпълнен с предизвикателства" сезон, за разлика от миналата година, когато градът бе поставен под блокада заради коронавируса.

Българските скиори и то предимно за почивните дни бяха основните гости тази година в Банско, каза Малин Бистрин, който управлява два хотела. Традиционният английски турист отсъстваше от белите писти тази зима. Имало е малко турци, сърби, гърци и македонци.

След морските ни курорти румънците постепенно преоткриват и планинските ни, но след въвеждането на задължителен отрицателен PCRтест от февруари, болшинството резервации бяха отказани, коментира още Бистрин. За него изненадата този сезон са туристите от Чехия, Словакия и Франция, които нарече "ролетни птички". Причината да дойдат туристи от тези страни е, че зимните курорти в тях и ски центровете не работиха този сезон.

Бизнесът иска правила и зелени коридори

За да не е пълен хаос и предстоящият летен сезон, туристическият бранш настоява за ясни правила, зелени коридори и предвидимост, а не мерки от днес за утре.

Браншът настоява Министерството на здравеопазването час по-скоро да публикува заповедта за зелените коридори за пътуване, за да се отпушат резервациите. Въвеждането на е-сертификат за пътуване ще гарантира, че туристът е ваксиниран, има антитела или отрицателен PCR тест.

Имаме заявки на туристи от Израел, но се чака публикуването на заповедта, за да могат да дойдат у нас, каза Бистрин.

Другият проблем е визовата политика на България по отношение на съседните ни страни и бившите съветски републики, смятат от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според представителите на организацията въпреки ограниченията, които имаме като държава членка на ЕС, може да бъде намалена визовата бариера пред мултимилионни туристически пазари като Русия, Турция и страните от Близкия и Далечен изток, без това да повишава рискът за сигурността на страната ни и ЕС.

От БХРА настояват да отпаднат визите за Русия, Молдова, Турция и някои арабски държави с цел туризъм през летния и зимния сезон.В случай, че цялстното отпадане на визите не е възможно, да се въведе облекчена онлйн процедура по издаването им.

Браншът иска още да се възстанови работата на Генералното консулство на България в Новосибирск и да се изпрати още един туристически представител в Русия, както и да се отворят туристически представителства в традиционните ни пазари – Англия, Германия, Централна Европа и Скандинавските страни.

mediapool.bg