Кламер БГ - Бизнес новини: Икономиката на София расте, неравенствата в доходите също

Икономиката на София расте, неравенствата в доходите също

Бизнес

|
Пет, 27 Ян 2023г. 20:36ч.
Икономиката на София расте, неравенствата в доходите също

Сн. БГНЕС, архив

Икономиката на София продължава да расте с по-големи темпове от средните за страната. Близо 43% от БВП на България за 2021 г. (последните официални данни са за тази година) се падат на столицата. Заплатите в София остават най-високите за страната. Заплащането в IT сектора вече надхвърля 4000 лева. Заплатите в туризма и ресторантьорството, които са най-ниските според официалната статистика, са 4 пъти по-ниски.

Това показва икономическият профил на София, представен в петък от Института за пазарна икономика (ИПИ), представители на Столичния общински съвет и на софийската агенция за инвестициите.

БВП – 5 по-голямо от това на Пловдив

Според данните, оповестени от НСИ в петък, БВП на София през 2021 г. надхвърля 59 млрд. лева. Той е над 5 пъти по-голям от този на Пловдив и 7 пъти над БВП на Варна. Делът на столичната икономика в този на страната вече е близо 43%. Увеличаването на тежестта му в последните 20 години е трайна тенденция. В началото на хилядолетието БВП на София е бил 30% от този на страната.

Расте и БВП на глава от населението. Той вече надхвърля 45 000 лева, което е над 2 пъти повече от средното за страната.

"София изпреварва всички други икономически центрове дори, отчитайки разликата в мащаба. А причината е доминацията на сектора на услугите, който е най-силен в София. За три години БВП на човек от населението в столицата е нараснал с 26% при 19 на сто за цялата страна", коментира Петър Ганев от ИПИ.

38 млрд. лева е брутната добавена стойност на услугите, което е 86% от добавената стойност в столичната икономика. Тук основна роля има IT секторът, който е почти изцяло съсредоточен в София. Столицата носи близо една четвърт от добавената стойност на индустрията в страната и половината от тази на услугите. В някои сектори като този на информационните технологии този дял достига 80%.

Към момента добавената стойност в търговията остава най-висока – 8.5 млрд. лева. На второ място е IT секторът с 8.3 млрд. лева. Прогнозата е, че в следващите години дигиталните индустрии ще изпреварят търговията по този показател. Предприятията от IT сектора в София дават 88% от добавената стойност в национален мащаб. В сферата на професионалните и административни услуги, в които влиза и аутсорсингът, този дял е 70 на сто.

Около 171 млрд. лева са приходите на предприятията в столицата за 2021 г. Ръстът спрямо предходната година е 22.6 на сто. "Най-голямо влияние за този резултат имат няколко сектора като търговията, енергетиката и дигиталните услуги", отбеляза Петър Ганев. Той добави, че ръстът се дължи и на инфлацията.

Над 4000 лева средна заплата в IT сектора

Данните показват още, че най-бързо расте броят на заетите в IT сектора. Те са близо 100 000 души, а средното им заплащане е над 4000 лева – най-високото за столицата. На първо място по заети е търговията със 149 000 души.

Средната заплата в София надхвърля 2000 лева. За 5 години ръстът е с 600 лева. Неравенствата в заплащането обаче се увеличават. Най-ниските средни доходи са в сферата на туризма и ресторантьорството – около 1000 лева или 4 пъти по-ниски от тези в дигиталните услуги. Аутсорсингът и финансите постепенно настигат информационните технологии по заплащане, но остават далеч назад.

Населението намалява и застарява

В София се концентрира все по-голям дял от населението на страната, въпреки че като общ брой жителите на града намаляват. В София живее 19.5% от населението на страната при 17.5 на сто при предишното преброяване през 2011 г.

Според данните от преброяването от 2021 г. в столицата живеят 1.27 млн. души. За десетте години между двете преброявания на населението то е намаляло с над 17 000 души.

От ИПИ коментираха, че София все още привлича хора то миграция, но губи от естествен прираст. Влияние има и високата смъртност заради Covid-19.

Както в цялата страна, така и в София има тенденция за застаряване на населението. Струпването на хора се премества от 20-29 годишните към 40-49 годишните. Това ще се отрази на пазара на труда в бъдеще. Трудоспособното население (15-64 години) е намаляло с 92 000 души за десетилетие. Това се отразява и на икономиката, тъй като трябва да се прави повече добавена стойност с по-малко хора.

В София безработицата остава рекордно ниска – 1.8%. Освен това делът на трайно безработните е много по-малък в сравнение с не толкова добре развитите икономически райони.

mediapool.bg