Кламер БГ - Бизнес новини: Избрана е по-скъпата оферта за проекта за разширението на газохранилището в Чирен

Избрана е по-скъпата оферта за проекта за разширението на газохранилището в Чирен

Бизнес

|
Пон, 29 Март 2021г. 17:17ч.
Избрана е по-скъпата оферта за проекта за разширението на газохранилището в Чирен

Дружеството с германско, словашко и българско участие "ПГХ Чирен Инженеринг" ДЗЗД в следващите десет месеца ще трябва да изработи инвестиционния проект за изграждането на надземната част за разширението на газохранилището в Чирен, включваща нова компресорна станция с прилежащи съоръжения, газо-измервателно съоръжение, възли за сепарация, подгряване и осушаване и др. Заданието включва изработката на подробен устройствен план — план за регулация и застрояване, парцеларен план и инвестиционен проект - фаза работен проект. Изпълнителят трябва да даде предложение за площадка за разполагане на надземни съоръжения за разширението на капацитета на подземното газохранилище, както и да проведе необходимите екпроцедури, включително да изготви екооценка при необходимост.

Договорът за 5.298 млн. лв. без ДДС е бил сключен онлайн в събота в присъствието на премиера Бойко Борисов.

Цената е под обявената стойност от БТГ – 5.4 млн. лв. без ДДС. Предпочетеното предложение обаче е по-скъпото от двете оферти, но е по-добре оценено от комисията на възложителя на поръчката "Булгартрансгаз" (БТГ). Другото предложение бе за 4.5 млн. лв. и бе направено от "Експанд Чирен", в което участват държавната "Минпроект" със съдружници "К-Инженеринг" ООД и "Ъпстрийм Джеолоджи консултинг" ООД. "К-Инженеринг" е с 5 хил. лв. капитал и четирима съдружници – Добромир и Георги Камбурови и Кирил и Светла Кърлиеви. Капиталът на "Ъпстрийм" е едва 30 лв., а акционери са Николай Христов с дялово участие от 10 лв. и Никола Сечкарьов..

И на двамата кандидати подизпълнител, чийто опит е важен, е словашката GasOil Technology ("Газойл Технолоджи"), но е предпочетено "ПГХ Чирен Инженеринг" ДЗЗД. В него акционери са германската "Диаг Индустриес", регистрираното в България дружество "Тюрбайнс Спеър Партс Сървисиз Партнърс" и българската "Химкомплект Инженеринг".

"От днес започваме да следим сроковете, неотстъпчиви сме, в България се строи на пълни обороти", заявил премиерът Борисов при подписването на договора.

Представителите на изпълнителя – Бенджамин Бекер от германската компания "DIAG Industries GmbH" и Петер Пеник от словашката "GasOil Technology" се включиха чрез видеоконферентна връзка и отбелязаха значението на днешния договор.

"Направили сте правилен извор. Заедно с нашите български партньори ще реализираме проекта", коментира на свой ред представителят на "Диаг Индустриес" Бенджамин Бекер в съобщението на правителствената пресслужба. "За нас е голямо щастие и чест да участваме в този проект. Ще докажем опита на компанията при неговата реализация", допълва Петер Пеник от "ГазОйл Технолоджи".

Целта на проекта е да се увеличи капацитетът на газохранилището от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб м и да може едновременно да се нагнетява и да се черпи от газовите резерви.

Планира се изграждането на всички съоръжения да завърши до средата на 2024 г.

Приключват 3D сеизмичните проучвания, съфинансирани от ЕС, с които ще се определят местата на новите сондажи. Вече са започнали консултации с операторите на преносни системи от съседни държави, съгласно изискванията на европейското законодателство. Газохранилището се очаква да бъде ползвано в синергия за междусистемната газова връзка с Гърция и бъдещия газов терминал в Александруполис, в който БТГ държи 20 процента.

За същинското изпълнение на проекта, оценяват на над 500 млн. лв., преди време премиерът Бойко Борисов каза, че ще се търси финансиране по инициативата "Три морета", но сега става ясно, че се подготвя документация за кандидатстване за финансиране по Механизма за свързване на Европа.

Междувременно "Булгартрансгаз" е избрал компанията на енергийния бизнесмен Христо Ковачки – "ОЗК-Застраховане", за застраховател на газопровода "Балкански поток", както и сгради, конструкции, машини, съоръжения, оборудване на обекти на едната от обслужващите го компресорни станции – "Расово". Полицата до 14 февруари 2022 г. ще струва на БТГ 92 634.97 лв. месечно. Другата оферта на "Булстрад Виена Иншурънс Груп" е била за 111 208.71 лв. И двете предложения са с включени 2 процента данък върху застрахователната премия.

"ОЗК-Застраховане" е собственост на фирмата "Ел Ем Импекс" – една от малкото, в която свързваният с повечето въгледобивни мини у нас, няколко топлофикации и въглищни централи Христо Ковачки има видимо участие.

Дружеството е предложило застраховки срещу пожар, природни бедствия, авария на машини и рискове при строително-монтажни работи, кражба на имущество, вандализъм и защита за електронно оборудване. От документите на "ОЗК-Застраховане" се разбира, че неин клиент няколко години поред е "Електроенергийният системен оператор", който управлява електропреносната мрежа на България.

mediapool.bg