Кламер БГ - Бизнес новини: Ваучерите за храна ще се облагат с ДДС

Ваучерите за храна ще се облагат с ДДС

Бизнес

|
Четв, 20 Ян 2022г. 13:04ч.
Ваучерите за храна ще се облагат с ДДС

Снимка: Архив

Ваучерите за храна да се облагат с ДДС, реши на първо четене Народното събрание, което разгледа промените в данъчните закони за 2022 г. Изискването е във връзка с евродиректива, за неприлагането на която страната е заплашена със санкции.

Предлага се и разширяване на обхвата на храните, подходящи за бебета или за малки деца, за които се прилага ставка 9% на ДДС, като към тях се включват и специализираните млечни формули и диетичните храни за специални медицински цели, предназначени за кърмачета.

Промените в законите за корпоративното подоходно облагане, за данъците върху личните доходи и за ДДС най-вероятно ще влязат в сила със задна дата - от 1 януари 2022 г.

Цончо Ганев от "Възраждане" отбеляза, че заради обратното действие текстовете могат да бъдат обявени за противоконституционни. По изключение с решение на НС това може да стане, отговори Кристиан Вигенин, председателстващ заседанието.

Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански обърна внимание, че в доклада на комисията е посочено, че датата е в противоречие със Закона за нормативните актове и може да доведе до противоконституционност на нормите. Но, отбеляза той, не е във вреда за българските фирми и граждани дори с ретроактивното си действие.

Промените в ЗКПО предвиждат ограничаване на случаите на данъчно планиране, водещи до данъчно необлагане или до значително по-ниско облагане, съответно до намаляване на възможностите за злоупотреби и отклонение от данъчно облагане, се посочва в доклада на бюджетната комисия.

Предлага се приравняване на определени хибридни образувания, учредени или установени в страната, които са извън обхвата на данъчно задължените лица от ЗКПО, на данъчно задължени лица при определени условия. Тези правила не се прилагат за колективните инвестиционни схеми.

Така всички данъчно задължени лица у нас, които подлежат на облагане с корпоративен данък и имат контролирани чуждестранни дружества, независимо от формата на облагането им, ще попадат в обхвата на специфичните правила за определяне на данъчния финансов резултат в случаите на контролирано чуждестранно дружество.

Със законопроекта се предлага и изрично уреждане на данъчното третиране на резултата от договори за продажба с обратен лизинг, класифициран като оперативен, в случаите, в които се прилагат международните счетоводни стандарти.

В преходните и заключителните разпоредби се правят изменения и в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Предоставя се възможност справките по закона за изплатените през годината доходи и за удържаните данък и задължителни осигурителни вноски да могат да бъдат подавани от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители на едноличните търговци или самоосигуряващите се лица, починали през данъчната година, които са били работодатели или платци на доходи.

Предвиден е и преходен режим, съгласно който промяната да може да бъде приложена и за справките, за които задължението за подаване възниква след 31 декември 2021 г.

mediapool.bg