Кламер БГ - Бизнес новини: ЕБВР ни ограничава: Търси се 300 млн. лв. държавно-гарантиран газов заем от другаде

ЕБВР ни ограничава: Търси се 300 млн. лв. държавно-гарантиран газов заем от другаде

Бизнес

|
Ср, 09 Ноем 2022г. 18:11ч.
ЕБВР ни ограничава: Търси се 300 млн. лв. държавно-гарантиран газов заем от другаде

Деница Златева, архивна снимка БГНЕС

"Булгаргаз" ще се откаже да тегли държавно-гарантиран заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лв. от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), както бе обявено при включването на такава гаранция в актуализацията на държавния бюджет през 2022 г. Причината е, че ЕБВР не била достатъчно гъвкава и налагала ограничения за използването на предоставените от нея средства. Вместо това ще обяви процедура за избор на българска или чуждестранна банка, която да отпусне достатъчно гъвкав заем, а от парламента ще се иска да прехвърли част от бюджетно гарантираната сума от тази за следващата година. Това се разбра от думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Деница Златева при изслушването й в парламентарната комисия но енергетика в сряда.

Държавната гаранция за "Булгаргаз" бе включена в актуализацията на бюджета, като в обосновката на финансовото министерство се посочваше, че 150-те милиона евро ще отидат за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април. В нея пишеше, че заемът ще е от ЕБВР, но в законовите текстове това не е посочено изрично, което означава, че тя е валидна за всяка една финансова институция.

Очакванията бяха "Булгаргаз" да се възползва от одобрената от ЕБВР линия за финансиране на дружества, които пряко или косвено са засегнати от конфликта в Украйна. Офертата на банката е за годишен лихвен процент 6-месечен EURIBOR + 1%; срок на заема – между 5 г. и 7 г. с 2-годишен гратисен период и отпускане на кредита за 3 до 5 месеца от започване на процеса по одобрение от банката на кредита.

В отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ Венко Сабрутев Златева обясни, че са проведени активни преговори с ЕБВР за усвояването на тази държавна гаранция и се очаква по-късно през деня на банката да бъде съобщено, че "Булгаргаз" няма да се възползва от офертата й. Вместо това ще бъде открита процедура за банка доставчик на заема. Причината е, че ЕБВР имала много ограничителни условия по отношение на вече стартиралите търгове за доставки на газ и "Булгаргаз" не можел да се възползва от финансирането на плащания по бъдещите договори по тези търгове.

"Банки на българския и международния пазар са много по-гъвкави и дават възможност за ползване на този заем не само за вече започнали търгове. Докато ЕБВР поставя условие за използването на средствата само за сделки на газовия хъб Балкан, останалите банки позволяват гъвкавост за структуриране на ползването на средства – овърдрафт, ползване за акредитиви за доставчици и заемни средства", каза Златева.

Тя допълни, че дружеството било изчислило, че ако ползват финансиране по такъв заем от ЕБВР за балансиращи сделки на газовата борса, можело да бъде оползотворена само една пета от ресурса. В същото време за неизползваните средства по заема дружеството щяло да дължи допълнителна лихва. Затова било взето решение да се избере с търг банка, през която да се оползотвори държавно-гарантираният заем. Златева каза също така, че ще се иска прехвърляне на част от гаранцията за 2023 г., но не посочи сума.

От думите й стана ясно, че дружеството, което в момента не е в цветущо финансово състояние и вече получи заем от държавата за 800 млн. лв., за да може да плаща за газовите доставки, иска да ползва новия държавно-гарантиран заем за плащания по сделките, които смята да сключи след приключването на обявените през септември няколко търга за втечнен и тръбопроводен газ.

Златева обясни, че предлаганата цена ще има най-голяма тежест при избора на доставчици, но специално при търга за десетгодишните доставки на бъдещия терминал за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис от 2024 г. 30 процента от оценката на офертите ще се формира от предлаганите условия за плащане. За предлаганите цени имало възможност количествата да са вързани 60:40 към цените на европейската газова борса TTF и с тези на американския газов Хенри хъб.

"Ще се презастраховаме, за да не се получи закъснение в пускането на терминала Александруполис (който се очаква да е в началото на 2024 г.- б.а.), и ще участваме в търг за слотовете за първо тримесечие на 2024 г. на терминала Ревитуса, Ако има препокриване, има вторичен пазар за слотовете, където има голям интерес", съобщи още Златева.

"Ще има гъвкавост за прехвърляне на количества за следващ период или разместване на доставки и слотове, защото операторът на терминала Александруполис ни позволява това", информира още тя за търга за дългосрочния договор, който се очаква да бъде приключен през март. Златева обясни, че процедурата се прави при служебното правителство, защото не било добре да се прави в последния момент преди пускането в експлоатация на съоръжението. Освен това търгът можело да бъде удължен.

На съветите да не се разчита само на дългосрочни договори тя отвърна, че дружеството ще играе и на спотовите пазари за балансиране при пикови ценови нива, за да има "Булгаргаз" добър оптимален ценови микс.

Шефката на "Булгаргаз" коментира още, че в четвъртък ще бъде обявена прогнозата за цената на газа през декември за вътрешния пазар и тя ще е много атрактивна, но заради застудяването и старта на отоплителния сезон тя вероятно няма да е толкова добра, колкото сегашната.

mediapool.bg