Кламер БГ - Бизнес новини: Газът поевтиня драстично, но парното поскъпва. Как се плаща прогноза за 307 млн. лв.

Газът поевтиня драстично, но парното поскъпва. Как се плаща прогноза за 307 млн. лв.

Бизнес

|
Пон, 29 Май 2023г. 16:23ч.
Газът поевтиня драстично, но парното поскъпва. Как се плаща прогноза за 307 млн. лв.

Газът поевтиня драстично, но парното поскъпва. Как се плаща прогноза за 307 млн. лв.

След като от февруари насам цената на природния газ у нас постоянно намалява, за юли се очертава нов спад с 15 на сто, а миналата седмица на нидерланската газова борса TTF стойността на синьото гориво слезе под 25 евро за мегаватчас, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) смята да повиши цените на топлофикациите от 1 юли 2023 г., макар и с под 1 процент.

Нормално е това да предизвика възмущението на потребителите на парно, но докладът на КЕВР за предстоящите цени разкрива, че причина за повишението, колкото и малко да е то, е че за предходния период регулаторът не е изчислил достатъчно добре прогнозните цени на природния газ, който ползват топлофикациите. Така те реално са плащали повече за суровината, а в сметките за парно са били включени по-ниските цени, определени от КЕВР. Така основните топлофикационни дружества са формирали недовзет приход от близо 307 млн. лв., който сега се включва в новите цени и реално елиминира поевтиняването на газа.

За хората може да изглежда несправедливо, но такава е методиката на енергийния регулатор. Това се е случвало, макар и доста по-рядко и с обратен знак – тоест цените на газа са били по-ниски от предвижданото и това съответно се е отразявало с допълнително намаление.

Сега обаче случаят е друг. Тоест в следващите 12 месеца клиентите на топлофикациите трябва да доплатят за това, че реално в предходните са получавали по-ниски сметки от действителните. Въпреки поскъпването от близо 30 на сто от 1 юли 2022 г.

Въпрос на прогнози

Всичко произтича от това, че при определянето на цената на всяка топлофикация КЕВР изхожда от прогнози за бъдещ период. Така например за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г. комисията е заложила очаквана средна цена от 115.67 лв./МВтч, а всъщност тя се е оказала 166.17 лв. Най-съществена е разликата за третото тримесечие на миналата година, когато регулаторът изчислява средна цена от 114.84 лв., а тя се оказва 279.09 лв./МВтч. По-висока е и в следващите две тримесечия, само през сегашното реалната стойност е по-ниска от очакваната – 81.44 лв./МВтч при заложена следна от 105.96 лв.

Това обаче означава недовзет приход за всички топлофикации. За столичната сумата е малко над 206 млн. лв., за пловдивската – 24.46 млн. лв., за плевенската – 38.8 млн. лв., за бургаската – 11.7 млн. лв., за варненската – 7.6 млн. лв., за врачанската – 8.2 млн. лв., а великотърновската и разградската са на минус по около милион лева, заради разлика в прогнозните и реалните цени на природния газ.

Сегашното под 1 процент средно поскъпване на услугите на топлофикациите трябва да покрие недовзетите близо 307 млн. лв. и са направени нови прогнози за цената на синьото гориво за следващите 12 месеца. Според изчисленията на Комисията за енергийно и водно регулиране, направени на база на сключените договори на "Булгаргаз" за доставка на азерски газ и от гръцката "Митилинеос" и американската "Шанийр", както и според фючърсите на TTF и прогнозните цени на въглеродните емисии, които ще се повишат на 88 евро за тон, средната цена на газа за следващите 12 месеца е определена на 88.12 лв./МВтч. В следващото тримесечие ще е 72.22 лв., в четвъртото – 93.34 лв., в първото на 2023 г. - 103.14 лв., а във второто – 83.79 лв./МВтч.

Дали обаче това ще са реалните цени, ще стане ясно догодина по това време. Както и дали топлофикационните дружества, които масово отчитат загуби за 2022 г., са успели да ги компенсират със сега предвижданото повишение на цените им.

Отрасъл на червено

От предоставените от КЕВР в доклада данни става ясно, че софийската топлофикация завършва 2022 г. със загуба от близо 343 млн. лв., пловдивската е на червено с над 29 млн. лв., финансовата дупка в плевнеската топлофикация е близо 7 млн. лв., в русенската загубата е 14.5 млн. лв., в пернишката – 3.7 млн. лв., във врачанската – 3.6 млн. лв. Останалите дружества също отчитат загуби в диапазона от 1 до 3 млн. лв. От обществено по-значимите топлоснабдителни дружества само варненското – "Веолия Енерджи", отчита печалба от 915 хил. лв. и това дори е ръст спрямо 2021 г.

Причината за тези негативни финансови резултати е, че разходите на дружествата са били по-големи от приходите им от плащаните от клиентите сметки.

Междувременно с предлагано 3.4 процента средно поскъпване от 1 юли 2023 г. електроенергията остава доста по-евтиният вариант за отопление на жилищата и е възможно да се задълбочи миграцията на клиентите на топлофикациите.

mediapool.bg