Кламер БГ - Бизнес новини: Газът вероятно ще поскъпне с повече от предвижданите 16% от 1 октомври

Газът вероятно ще поскъпне с повече от предвижданите 16% от 1 октомври

Бизнес

|
Вт, 28 Септ 2021г. 14:43ч.
Газът вероятно ще поскъпне с повече от предвижданите 16% от 1 октомври

Газът вероятно ще поскъпне с повече от предвижданите 16% от 1 октомври

През октомври газът най-вероятно ще поскъпне с повече от предвижданите 16%. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов, цитиран от БНР, по време на открито заседание на енергийния регулатор във вторник за обсъждане на повишението от 1 октомври.

"Булгаргаз" вече внесе заявка за повишаване на цената на природния газ от 1 октомври с близо 16% спрямо септември - от 69.40 лв./MWh на 80.28 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обаче ще се вземе на закрито заседание на 1 октомври, като тогава се очаква държавното дружество да внесе нова заявка.

Обсъжданата във вторник прогноза на "Булгаргаз" е правена преди близо три седмици и вече не е актуална, тъй като само за последния месец цените на европейските борси са се увеличили с 50% в резултат на по-голямото търсене на синьо гориво, посочи Павлов.

Експерти, цитирани от БНР, също допуснаха, че цените на газа през октомври може да достигнат 90 лв., което означава повишение спрямо септември с над 25%.

Павлов припомни, че в резултат на повишеното търсене поради възстановяването на европейските икономики от началото на 2021 г. цената на газа е отбелязала рекорден ръст. Само за последния месец цената на синьото гориво на европейските пазари е нараснала с над 50% и към вчерашния ден е достигнала средно 77 евро/MWh.

Междувременно информационните агенции съобщиха, че във вторник цената на газа в Европа за първи път в историята е прехвърлила 1000 долара за 1000 кубични метра, като само от началото на деня поскъпването е с над 11%.

Освен това поради недостатъчните количества газовите хранилища в Европа са запълнени на 70%, което е значително по-малко от обичайната средна норма за периода – 90%.

Независимо от негативните тенденции цената, която "Булгаргаз" ЕАД предлага за българските потребители, е с 20-25% по-ниска от цените на европейските пазари, успокои Николай Павлов. Това се дължи на закупуваните количества по двата договора, което създава възможност дружеството да постига устойчив микс, който да гарантира оптимално съотношение между цена, сигурност и непрекъснатост на доставките.

По изчисления на "Булгаргаз" от началото на годината досега българските потребители са заплатили 140 млн. лева по-малко в сравнение с потребителите в Европа, а за цялата 2021 г. очакваното ценово предимство за българската индустрия поради по-ниските доставни цени се очаква да достигне около 400 млн. лева. Павлов отбеляза, че количествата природен газ за есенно-зимния сезон са гарантирани, тъй като нагнетяването на гориво в ПГХ Чирен върви по план и няма да се стигне до недостиг.

Тезата, че цените на газа в България са с 20% по-ниски от европейските, бе повторена за пореден път и от председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. В същото време доходите в България са с около 50% по-ниски от средноевропейските.

"Цените в България са с около 20% по-ниски. Следим непрекъснато изявления, които могат да повлияят на цената на природния газ в световен мащаб. Изявлението, което направи руският президент Путин преди два дни, че ще се увеличат доставките на руски природен газ за Европа, очаквам да даде своето отражение в намаляване цените и вероятно след месец ще видим дали има такава промяна, когато обсъждаме цените, които трябва да бъдат определени за месец ноември", каза Иванов.

При утвърждаването на цената на природния газ КЕВР отчита заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, променените условия по договора за доставка между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт", условията по договора за доставка с азербайджанската компания и споразуменията към него, както и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяния в страната природен газ. Правомощията на Комисията са единствено да установи дали заявлението на "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на Наредба № 2 за регулиране на цените на природния газ и на договорите за доставка с дружествата.

Столичният кмет иска компенсации за "Топлофикация", метрото и тролеите

Междувременно столичният кмет Йорданка Фандъкова поиска държавата да компенсира и "Топлофикация-София" заради повишаването на цената на природния газ.

"Дружеството купува природен газ на два пъти по-висока цена", каза Фандъкова.

"Разбира се, бизнесът трябва да бъде компенсиран, за да не се стига до рязко повишаване на цените на стоките за бита на гражданите, но в плана за енергийните компенсации трябва да се включат и общинските дружества, които осигуряват публични услуги, без които хората в града не могат. Има ли риск за парното в София да спре? Не, няма такъв риск. Проблемът е, че няма да може да изплаща задълженията си към "Булгаргаз", затова алармираме", мотивира се тя.

От няколко дни насам Фандъкова настоява и за компенсации от страна на държавата за столичния електротранспорт и за метрото заради повишаването на цената на тока. В актуализацията на държавния бюджет бяха одобрени 40 млн. лв. за автотранспорта, но средствата са предвидени за автобусни и междуградски превози, но не за метро и тролеи.

mediapool.bg