Кламер БГ - Бизнес новини: Великобритания и ЕС: "Решителен пробив" за промяна на протокола за Северна Ирландия

Великобритания и ЕС: "Решителен пробив" за промяна на протокола за Северна Ирландия

Бизнес

|
Пон, 27 Фев 2023г. 19:45ч.
Великобритания и ЕС: "Решителен пробив" за промяна на протокола за Северна Ирландия

Британският премиер Риши Сунак и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Великобритания и ЕС постигнаха съгласие по въпроса за промяната на така наречения Северноирландски протокол, целящ да уреди спорните търговски споразумения помежду им след Брекзит.

В понеделник британският премиер Риши Сунак проведе финални разговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която пристигна в Лондон. Двамата дадоха съвместна пресконференция в Уиндзор, на която обявиха, че е осъществен "решителен пробив", който ще осигури "безпрепятственото движение на търговските потоци в цялото Обединено кралство", ще защити мястото на Северна Ирландия в Обединеното кралство и "защити суверенитета на народа на Северна Ирландия".

По думите на Сунак това е "исторически" документ, който ще позволи на Европа и Великобритания да започнат нова глава в отношенията си.

След срещата с британския премиер, Урсула фон дер Лайен бе приета и от крал Чарлз Трети.

Споразумението, наречено "рамката от Уиндзор", предстои да бъде дебатирано и гласувано от двете страни на Ламанша – от британските законодатели и от Европейския парламент.

Споразумението стана възможно след четиримесечни преговори между ЕС и правителството на Сунак, който зае по-малко конфронтационна позиция към Брюксел в сравнение с предшествениците си Лиз Тръс и Борис Джонсън. Основният въпрос за решаване при разговорите беше този за митническите проверки в Северна Ирландия, които доведоха до покачване на напрежението в този британски регион.

Според първоначалния вид на търговското споразумение, сключено през декември 2020 г. между ЕС и Великобритания, Северна Ирландия, която напусна Евросъюза като част от Обединено кралство, остана член на европейския митнически съюз. Този двойствен статут позволи да се избегне появата на граница между британската провинция и Република Ирландия в името на запазването на Споразумението от Разпети петък, сложило край на въоръженото противопоставяне между протестантите юнионисти и католиците националисти; но то предвиждаше и да се въведат контролни процедури в северноирландските пристанища за превоза на стоки от другите части на Великобритания.

Възникналите в резултат на това бюрократични спънки затрудниха съществено вноса на много видове стоки в Северна Ирландия, което породи недоволството на местното население и направи невъзможно съставянето на ново правителство след миналогодишните избори в британската област заради острите протести от страна на Демократическата юнионистка партия (ДЮП).

От условията на споразумението между Лондон и Брюксел ще зависи дали ще бъде уредена или ще се задълбочи поредната политическа криза в Северна Ирландия, отбелязват новинарските агенции, цитирани от БТА. Според британски медии новата версия на споразумението ще позволи почти да не се правят проверки на стоките, внасяни в Северна Ирландия, но британската провинция ще остане и занапред под юрисдикцията на Европейския съд и ще бъде принуден да продължи да спазва повечето правила на ЕС. Именно с това е свързано недоволството на ДЮП и евроскептиците в лагера на британските тори начело с Борис Джонсън.

Това ново споразумение крие значителни политически рискове за Сунак, защото може да го вкара в сблъсък с най-ревностните привърженици на Брекзит от евроскептичното крило на неговата Консервативната партия и то едва четири месеца след като встъпи в длъжност.

Британският премиер заяви в понеделник, че споразумението ще отстрани всяко подобие на граници в Ирландско море, тоест между Северна Ирландия и останалите части на Обединеното кралство. Той обеща стоките от останалите части на Великобритания да се пренасят към Северна Ирландия по система от зелени и червени коридори – по "зелените" без митнически формалности ще идват стоки, които не подлежат на по-нататъшен транзит към ЕС.

mediapool.bg