Кламер БГ - Бизнес новини: Има ли трик с азерския газ? "Булгаргаз" се изкара жертва на икономически шпионаж

Има ли трик с азерския газ? "Булгаргаз" се изкара жертва на икономически шпионаж

Бизнес

|
Ср, 29 Дек 2021г. 18:52ч.
Има ли трик с азерския газ? "Булгаргаз" се изкара жертва на икономически шпионаж

Има ли трик с азерския газ?

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов заяви, че дружеството е сезирало ДАНС на 21 декември за изтекла информация по отношение на клаузи от договора с азерския доставчик. Пред бТВ той коментира, че това е недопустимо и се случва за първи път. По думите му "за последните 10 години никой не си е позволявал да цитира клаузи от договори и да се вадят документи". Според Павлов това със сигурност би могло да доведе до негативни последици за дружеството, тъй като са извадени факти, които не отговарят на истината.

По-късно в сряда от "Булгаргаз" заговориха, че компанията е станала жертва на "икономически шпионаж".

Самата "Булгаргаз" пък е получила сигнал за теча от международната компания, която управлява находището Шах Дениз 2 в Азербайджан. Оттам са поискали обяснения за изнесени данни по договора с българското дружество.

България трябваше да получава до 1 млрд. куб метра азерски газ от 2019 г. Към момента това е невъзможно, защото не е готова българо-гръцката газова връзка между Стара Загора и Комотини. Международният консорциум доставчик обаче се е съгласил на отстъпки.

"Въпреки че няма тръба, направихме всичко възможно, спасихме договора. Ние оценяваме тяхното благоразположение към "Булгаргаз" и доставят на друг газопровод, който отстои на 300 км от този", заяви шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов, цитиран от БНТ.

Така азерски газ макар и в по-малки количества идва по сега съществуващата връзка между Кулата и Сидорокастро. Това обаче е напът да се провали, защото от международния консорциум доставчик са сезирали "Булгаргаз", че са изтекли подробности за договора в публичното пространство.

"Девет години договорът се съхранява в деловодството и досега никога не е излизала такава информация", каза Николай Павлов.

Достъп до тази информация имали само оторизирани лица, но междувременно част от нея е пращана по институции и от "Булгаргаз" подозират, че именно оттам е станал течът.

"По две линии се изнася (информация-бел.ред.), едната е Българската газова асоциация и втората – по интернет разни блогъри коментират клаузи от договора", коментира Павлов пред бТВ.

През последните месеци, докато цените на природния газ летят нагоре, държавният газов доставчик "Булгаргаз" бе обвиняван, че че реекпортира евтиния азерски газ, за да печели повече, вместо да го внася и с него да намалява цената на синьото гориво за вътрешния пазар. Компанията отхвърли тези упреци и заяви, че всички ценови ползи от азерския газ (както и от газа от всички други източници) влизат в ценовия микс на обществения доставчик и от тях се възползват всичките ѝ клиенти.

"Не можем да направим друг извод, освен че информацията, която е достигнала до блогърите и до тези, които са я разпространили, е неправомерно предоставена", заяви Николай Павлов.

Една от организациите, публикувала данни за азерския газ у нас, е Българската газова асоциация. Оттам коментираха казуса пред БНТ в писмен вид.

"Ние не сме изненадани от опитите на изпълнителния директор на Булгаргаз ЕАД да търси виновни за действия и бездействие от негова страна, довели до ескалация на цената на природния газ. Когато са налице факти за престъпно увреждане на обществения интерес, българите трябва и ще узнаят истината, а отговорността трябва да я понесат отговорните. Освен това в деня на внасяне на писмото ни, сме информирали ДАНС много преди инициативата на "Булгаргаз".

От асоциацията уточниха, че кореспонденция за газовата връзка са водили с Министерството на енергетиката.

Към момента "Булгаргаз" нямат отговор от ДАНС.

Енергийният експерт Васко Начев коментира в сряда пред бТВ, че "Булгаргаз" се изкушава да тегли част от газа, който се намира в Чирен и то през декември, което е опасно".

"Това е върховна некомпетентност. Чирен е резервоар, в който всеки, който има желание, пуска заявление към оператора и получава определена квота. Ние също участвахме, операторът е разпределил. В момента теглим газ от Чирен, защото от февруари, след като сме подали заявление, операторът определя какъв ще бъде графикът за нагнетяване, съхранение и добив. Теглим количества, съгласно графика", отговори Павлов.

Енергийният експерт Илиян Василев също коментира оплакванията на Павлов пред ДАНС.

"Изпълнителният директор на "Булгаргаз" в отчаян опит да предопредели уволнението си и евентуалното обвинение. Всеки път, когато търси подслон под прикритието на търговската тайна - търси корупция и лошо управление в стотиците милиони, дори милиард, щети", написа Василев във фейсбук.

mediapool.bg