Кламер БГ - Бизнес новини: Ще се издъни ли бюджетът? Президентът продължи натиска за актуализация

Ще се издъни ли бюджетът? Президентът продължи натиска за актуализация

Бизнес

|
Ср, 28 Апр 2021г. 16:56ч.
Ще се издъни ли бюджетът? Президентът продължи натиска за актуализация

Напрежението около задаващите се нови избори се засилва от несигурността около финансите на държавата, включително за продължаването на чувствителни социални плащания като паричните добавки за лекарите на първа линия, а също и допълнителните 50 лв. за пенсионерите.

В сряда управляващите признаха, че парите за ключовите мерки срещу Covid-пандемията в Бюджет 2021 изобщо не са осигурени до края на годината. Всъщност, те бяха разписани само до 31 март, но няколко пъти правителството направи размествания в бюджета и успя да осигури средства до 30 юни, без да увеличава гласувания дефицит от 4.9 млрд. лв.

Какво ще стане след 30 юни обаче, никой не знае. Евентуалното бъдещо служебно правителство ще може да направи известни размествания в бюджета и да емитира вътрешен (но не и външен) дълг, за да финансира текущия дефицит, но няма да може да внесе актуализация на бюджета при отсъствието на Народно събрание.

Осъзнавайки бюджетния капан и притеснен за семействата и бизнеса в кризата, в сряда в бюджетните спорове се включи и президентът Румен Радев. След като прие от "Има такъв народ" върнатия на секундата мандат за съставяне на правителство, Радев отправи упрек към сегашното правителство в оставка заради нежеланието му незабавно да внесе проект за актуализация на бюджета в кризисната ситуация.

По думите на Радев именно правителството на Бойко Борисов трябва да предложи ревизия на бюджета, защото иначе "лишава българските пенсионери от подкрепа, в случай че се разпусне Народното събрание и се назначи служебно правителство".

Самият Борисов пък изобщо не изглежда готов да улеснява живота на служебния кабинет на Радев. Премиерът в оставка, в отпуск и болнични, ядосано отговори през Фейсбук, че стои на власт само защото новите политически сили не желаят да поемат отговорност за управлението. "Няма ли вече да си ходим, нали ни искат оставката от лятото?!?", запита той.

Същата теза разви и депутатът от ГЕРБ Тома Биков.

"Няма как да бъде направена актуализация на бюджета от правителство в оставка. Това означава сегашното правителство, което ще си отиде след няколко дни, да определи политиките на държавата до края на годината, а да не може да ги изпълнява. Няма как да поемем ние такава отговорност. Ако някой друг има желание да прави актуализация на бюджета, да направи правителство", посъветва Биков.

В същото време депутати от новите парламентарни сили са затрупали деловодството на НС с десетки законопроекти, които, ако бъдат приети накуп, биха издънили бюджета моментално.

Във вторник по време на заседанието на бюджетната комисия Мария Капон от "Изправи се! Мутри вън" поиска добавката от 50 лв. за пенсионерите да се удължи със закон до края на годината. Капон настояваше подготвени от коалицията законодателни поправки да се разгледат незабавно от комисията, без срещу тях да има внесени промени в закона за бюджета за осигуряване на необходимата сума от около 650 млн. лв. Предложението й не бе прието и не е ясно доколко изобщо е възможно подобни текстове за мащабни нови разходи да бъдат гласувани окончателно до края на работата на 45-ото Народно събрание, и то без внесен проект за актуализация на бюджета.

По закон промени, свързани с голям ръст на разходите, могат да бъдат внесени само от правителството, защото по конституция депутатите нямат законодателна инициатива по отношение на закона за бюджета. Другият вариант е необходимата огромна сума да бъде осигурена чрез разместване на разходи в приетия бюджет, което може да бъде направено на теория и от служебно правителство, но практически е много трудно.

Бюджетната каша се забърка още повече миналата седмица, след като по предложение именно на "Изправи се! Мутри вън" парламентът гласува мораториум върху емисиите вътрешен дълг, така че напълно да върже ръцете на Министерството на финансите да не може да управлява ликвидността на бюджета до съставянето на служебно правителство.

В цялата ситуация известно успокоение внесе финансовият министър в оставка Кирил Ананиев. Той заяви, че всички разходи, които са приети със закона за държавния бюджет, са финансово осигурени. По отношение на негласуваните в бюджета допълнителни разходи Ананиев обяви, че тази и следващата седмица правителството ще направи размествания, с които ще осигури пари за анти-Covid мерките поне за месеците май и юни.

В сряда правителството е гласувало извънредни 83 млн. лева за допълнителните 1000 лева за медиците на първа линия, от които 23 млн. лв. са за добавки на служителите на здравното министерство на първа линия, а 60 млн. лв. - за останалите лекари. В тази сума влизат и добавките по 10 лв. за всяка поставена ваксина срещу коронавируса.

Следващата седмица пък ще бъдат гласувани още 240 млн. лв. за финансово осигуряване на социално-икономическите анти-Covid мерки за "семействата и бизнеса" за май и юни, каза още Кирил Ананиев. Той не даде повече информация за предназначението на сумата, но грубите сметки показват, че тя ще е достатъчна да покрие главно добавките на пенсионерите от по 50 лв. за двата месеца на обща стойност около 210 млн. лв.

Не е ясно дали средствата ще са достатъчни за удължаване на работещите схеми в подкрепа на бизнеса 60/40 и 80/20, при положение, че само за първата половина на месец март държавата е платила по тях над 68 млн. лв. по данни на НОИ. Общо за периода от 1 януари до средата на март са изплатени около 290 млн. лв.

mediapool.bg