Кламер БГ - Бизнес новини: Шефът на КЕВР: Може да очакваме достатъчно газ на поносима цена

Шефът на КЕВР: Може да очакваме достатъчно газ на поносима цена

Бизнес

|
Ср, 14 Септ 2022г. 16:20ч.
Шефът на КЕВР: Може да очакваме достатъчно газ на поносима цена

Шефът на КЕВР: Може да очакваме достатъчно газ на поносима цена

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов прогнозира, че заявеното намаление на цената на природния газ с 30 на сто през октомври ще се запази и през ноември или повишението ще е под изчислените от "Булгаргаз" 12 на сто, а като цяло през следващите месеци "по данни от последните търгове на "Булгаргаз" може да се надяваме на поносими цени и достатъчни количества".

Иванов коментира и отвореното писмо на работодателските организации от сряда, с което те се обявяват против предложения за промени в наредбата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за образуването на цената на природния газ, с които евтиният азерски газ да влиза само в цената на топлофикациите, а останалите количества от по-скъп газ да формират тарифите за бизнеса.

"Получих отвореното писмо и чакам и други становища. Според мен КЕВР трябва да защитава обществения интерес и да търси балансирано решение на проблемите. Обръщам се към колегите да не се разглеждат предложенията за регулирането на цената на природния газ, докато не се проведе дискусия с всички заинтересовани лица и докато не се намери приемливо за всички решение", коментира шефът на регулатора пред БНТ.

За подобна промяна говореше предишният председател на КЕВР Станислав Тодоров, чийто избор на поста обаче се оказа незаконен и се наложи Иванов да се върне обратно. Бившият министър на енергетиката Александър Николов също направи такова предложение още в началото на годината, срещу което веднага се обяви бизнесът.

Сега, няма и три седмици преди предсрочните избори, темата отново се повдига, като от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) излязоха със становище, че подобна промяна на ценообразуването на газа ще доведе до кръстосано субсидиране на бита от бизнеса. Организацията призова за диалог и заплаши с протести, ако нейните доводи не бъдат чути.

Според работодателите заделянето на азерския газ само за топлофикациите и газифицираните домакинства ще намали значително цената за бита, но ще вдигне необосновано тази за индустрията и това ще доведе до пазарни дефекти, подобни на тези с тока. Там, заради насочването на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй" към регулирания пазар с цел потискане на ръста на цените, се намалява предлагането на свободния пазар и липсващата енергия се замества от много по-скъпи източници.

Подобна мярка означава предприятията да бъдат директно или индиректно извадени на спот пазара (на борсите или чрез спотово индексирани контракти от търговци), което ще е "пагубно за производствените предприятия, които няма да могат да си плащат сметките".

От АОБР отбелязват, че многократно са изразявали становището, че стремежът за осигуряване на достъпна енергия (електрическа, топлинна и природен газ) за бита е разбираем, но е крайно време социалната политика на държавата да спре да се осъществява през енергийната система.

"Справянето с енергийната бедност преминава през целенасочени програми за социално подпомагане на нуждаещите се и реализиране на мащабни мерки за повишаване на разполагаемия доход на населението. Тази отговорност и функция на държавата не бива да се прехвърля на пазарните участници", посочват работодателите.

Според тях дългосрочните договори за доставка, какъвто е азерският, са договаряни на държавно равнище и следва ползите от тях да се разпределят равномерно измежду всички пазарни участници, а не да се създават привилегировани групи потребители.

Ако сега се осъществят намеренията за "разделяне" на функциите на "Булгаргаз" ЕАД (обществена доставка и "свободен" пазар), това ще е поредната промяна на газовия пазар, извършена посредата на действащи дългосрочни договори и направена без предварително обсъждане със заинтересованите страни, смятат индустриалците.

Според мнението им всяка предпоставка за допълнително повишаване на цените на енергоносителите за базовата индустрия за сметка на "евтиното парно" ще има всеобщ отрицателен ефект върху цялото стопанство на страната.

Наред с електроенергията, природният газ е основен ценообразуващ фактор в черната и цветната металургия, азотно-торовата и химическата промишленост, циментопроизводството и стъклопроизводството. Тези отрасли имат съществен принос към търговския баланс и формирането на БВП на страната. Преработващата промишленост е и основен работодател в страната, отбелязват от организацията.

Шефът на КЕВР Иван Иванов коментира още, че за справяне с енергийната криза трябва да се "реализира насърчаването на бита и предприятията към намаляване на потреблението на суровини и така България ще може да мине през зимните месеци без проблеми".

mediapool.bg