Кламер БГ - Бизнес новини: ФМИ с план за 1 млрд. долара приходи от грижа за здравето през 2025 г.

ФМИ с план за 1 млрд. долара приходи от грижа за здравето през 2025 г.

Бизнес

|
Пет, 27 Май 2022г. 15:24ч.
ФМИ с план за 1 млрд. долара приходи от грижа за здравето през 2025 г.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Трансформацията на тютюневия гигант "Филип Морис Интернешънъл" (ФМИ) продължава с план за увеличаване на инвестициите в сектора "грижа за здравето и за качеството на живот" и притежаваните три компании за фармацевтични продукти и постигането на десетократен ръст на приходите от този сегмент на бизнеса й до 1 млрд. долара през 2025 г., спрямо отчетените 100 млн. долара през 2021 г. Това стана ясно при представянето на третия годишен интегриран доклад на компанията пред журналисти в четвъртък.

В него има въведени 11 цели за достигане през 2025 г., напредъкът по които ще се отчита с 19 показателя, които са част от индекса на ФМИ за измерване на устойчивото му развитие. Сред останалите цели е разширяване на присъствието на бездимните продукти на компанията от сегашните 71 държави до сто пазара, както и увеличаване на нетните приходи от продажбата на негоримите цигари и устройствата за тях от настоящите 30 процента на 50% през 2025 г., обясниха Сара Бостуик, глобален ръководител на отдел "Връзки със заинтересованите страни за устойчиво развитие" на ФМИ, и Диляна Якова, мениджър "Регулации и устойчиво развитие" във "Филип Морис България".

Концернът си е поставил за цел намаляването не само на изхвърляните безразборно фасове от конвенционалните цигари, които са сериозен замърсител на околната среда, заради съдържаната в тях пластмаса, но рециклирането им не е ефективно, заради необходимостта от много ресурси като енергия и вода за извличането на пластмасата, и затова не се прави. Цел е и намаляване на останките от бездимните продукти, които съдържат целулозен ацетат във фасовете, но те са рециклируеми, а и потребителите на негоримите цигари са по-отговорни от конвенционалните пушачи при изхвърлянето на остатъците само в боклука. Два до три пъти по-рядко те си хвърлят фасовете на улицата, сочат анализите на компанията.

В Швейцария, където е базирана "Филип Морис", вече е започнал проект за събиране на изпушените бездимни цигари от всички потребител и изплащането на остатъците по пощата за утилизация, разказаха от ФМИ. По-дългосрочно се работи и върху замяната на своеобразната пластмаса във фасовете с материал, който не е вреден да околната среда и се разлага бързо.

Устройствата за нагряване пък се събират и се изпращат за рециклирането им в специалния център за отпадъци на ФМИ в Унгария. Това се е случило с 86% от IQOS устройствата, върнати в централизираните обекти, докато година по-рано средно рециклирани са били 84 процента от устройствата. В България подобна програма действа от скоро и все още не могат да се дадат данни за нейната ефикасност, посочи Якова.

"Устойчивото развитие и добрите бизнес резултати са свързани и се подкрепят взаимно. Филип Морис Интернешънъл е поела твърд ангажимент да работи като агент на промяната и да има положително въздействие върху обществото. Нашият бизнес трябва да предлага ефективни алтернативи на пълнолетните пушачи в сравнение с това да продължат да пушат. За да постигнем това, се фокусираме върху потребителите, технологиите, науката и иновациите. Разширяваме своята дейност в области отвъд никотина и тютюна, като здравеопазване и подобряване качеството на живот, с поглед към дългосрочното развитие“, споделя главният изпълнителен директор на компанията Яцек Олчак.

"Трансформацията на ФМИ не се свежда само до замяната на един продукт с друг, а представлява преобразяване на цялата верига от ценности на компанията. Това налага да преформулираме бизнес модела си, което носи нови предизвикателства, но в същото време предлага и нови възможности. През 2022 г. добавихме към целите на компанията разширяването на дейността ни към продукти за подобряване качеството на живот и такива в областта на здравеопазването, което би имало положителен ефект върху обществото", коментира Сара Бостуик. По думите й именно грижата за здравето чрез иновативни продукти, различни терапии за подобряване качеството на съня и преодоляване и превенция на стреса са във фокуса на бъдещото развитие на ФМИ и неговата трансформация. Концернът има сериозен интерес и към използването на медицинския канабис, посочи Бостуик.

"Истината е, че можем да постигнем целта си за бъдеще без дим, само ако сме заедно – с потребителите, регулаторите и обществеността", смята още тя. Според нея устойчивото представяне на една компания и добрите бизнес резултати са едно и също.

Якова коментира, че друга част от усилията на компанията за намаляване на отпечатъка от дейността й върху околната среда е замяната на служебните автомобили с хибридни.

ФМИ отчита общо 21.7 млн. пълнолетни потребители на бездимните изделия на компанията към 31 декември 2021 г. От тях 15.3 млн., от които са спрели да пушат. Година по-рано числата са били съответно 18.3 млн. и 13 млн.

99% от коригираните разходи за научни изследвания и развойна дейност са за бездимни изделия, което представлява общо 566 млн. долара, като съотношението се запазва, но има увеличение от 14% в доларово изражение в сравнение с 495 млн. долара разходи през 2020 г.

Компанията е извършила 5 оценки на въздействието върху човешките права във високорискови държави и са изпълнени планове за действие. За сравнение тези оценки са били четири през 2020 г.

67% от фермерите с договори за доставки на тютюн с ФМИ получават достойни възнаграждения, като през 2020 г. процентът е бил 48%, отчита още концернът.

Намалена обща стойност на въглеродните емисии по цялата верига на доставки с 18%, а емисиите от преките операции на компанията са намалени с 33% спрямо базовите стойности от 2019 г.

Също така 100% от изкупения тютюн не води до риск от обезлесяване на девствени и защитени гори.

mediapool.bg