Кламер БГ - Бизнес новини: Ускорен и заплашен от провал е изборът на шеф на КЕВР

Ускорен и заплашен от провал е изборът на шеф на КЕВР

Бизнес

|
Ср, 08 Юли 2020г. 16:37ч.
Ускорен и заплашен от провал е изборът на шеф на КЕВР

До 17 юли да се приемат номинации от парламентарните групи о отделни депутати за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, одобри парламентарната енергийна комисия на заседанието си в сряда. В петък е предвидено в пленарна зала обявяването на нова и ускорена процедура за избор на наследник на Иван Иванов, чийто мандат изтече през април.

Тя обаче може да завърши и с провал, тъй като след изненадващото и все още тънещо в мистерия решение на единствения кандидат за поста Пламен Младеновски да оттегли кандидатурата си два дни след като бе издигната, управляващите не могат да се спрат на подходящ претендент.

"Решихме изборът на председател на КЕВР да върви паралелно с избора на комисари, за да няма разминаване в мандатите им", заяви в сряда председателят на енергийната комисия в Народното събрание Валентин Николов (ГЕРБ). Докато в провалената процедура седемдневният срок за номинации бе удължен на 14, сега той ее съкратен на пет дни и времето за внасянето на нови кандидатури ще изтече на 17 юли. Около седмица по-късно ще е изслушването на евентуалните претенденти, а изборът трябва да стане факт до края на месеца, каза той.

От БСП заявиха през Mediapool, че няма решение дали да предлагат свой кандидат за регулаторен шеф. От ДПС твърдят, че нямат право на номинация заради политическите квоти при разпределянето на състава на комисията, а тяхната вече е попълнена с Ремзи Осман като юридически комисар.

В ГЕРБ също няма яснота кого да предложат, чака се евентуално името да бъде спуснато от премиера, който и е спрял Младеновски от надпреварата по неясни все още причини.

Кандидатурата му бе дълго подготвяна преди да бъде официално предложена от управляващата партия ГЕРБ. В момента той оглавява дирекция "Електро и топлоенергетика" в КЕВР и перспективата да стане шеф на регулатора бе посрещната позитивно от бизнеса. За да стане това възможно, дори в закона за енергетиката изискванията за професионален стаж бяха намалени от седем на пет години, колкото е стажът на Младеновски.

И след като всичко бе готово и процедурата по избора задействана, в понеделник се разбра, че Младеновски внезапно се "демотивирал". Съобщението обаче направи не самият той, а председателят на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов (ГЕРБ).

Вече трети ден няма публичен коментар от страна на Младеновски, в енергийните среди се говори, че кандидатурата му е провалена заради сделка с ДПС.

Дали това е така, че стане ясно при обявяването на номинациите.

Запознати обаче не изключват възможността и новата процедура да пропадне заради липсата на кандидати и Иванов, който вече изнесе прощална реч при обявяването на цените на тока, парното и газа от 1 юли, да остане на поста до есента, а дори и до изборите следващата пролет.

Все пак в сектора продължават да се спрягат различни имена. Едното е на Дафинка Янкова, която бе назначена за шеф на "Булгаргаз" в края на 2013 г. от правителството на "Орешарки" и бе сменена през февруари 2015 г. Преди това тя беше в БЕХ и при нейното управление държавният газов доставчик бе в лошо финансово състояние. Източници твърдят, че Янкова е изключително близка до Георги Христозов, който в момента е шеф на догановия ТЕЦ "Варна", а преди това дълги години бе шеф на държавната ТЕЦ "Марица Изток"2" и за известно време оглавяваше "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) преди да бъде отстранен през есента на 2014 г.

Твърди се, че може да бъде номиниран и бившият зам.-министър на енергетиката Красимир Първанов, който подаде оставка и бе освободен от поста през март 2019 г. покрай "Апаратментгейт", след като стана ясно, че и той си е купил евтино жилище. Назначението на Първанов бе от квотата на "Обединените патриоти" и стана въпреки компрометираното му име след уволнението му като шеф на НЕК през април 2011 г. заради подписано от него без санкция от енергийния министър допълнително споразумение за строежа на АЕЦ "Белене" с руската "Атомстройекспорт". Обяснението на Първанов тогава за този анекс бе, че е имал разрешението на премиера Борисов. Първанов бе уличен и в конфликт на интереси, защото соларен парк с участието на сина му е бил в търговски отношения с НЕК.

Първанов обаче заяви пред Mediapool, че не би приел номинация за председател на КЕВР.

Според източници на Mediapool с него е било разговаряно за оглавяване на поста още преди изтичането на мандата на сегашния председател Иван Иванов през април, но той отказал.

Твърди се, че след спряганите имена за регулаторен шеф е и това на Михаил Андонов, който бе директор на НЕК и на БЕХ, но бе отстранен през 2015 г. заради водено срещу него разследване за неизгодни договори на БЕХ с адвокатски фирми. Какво се случи с това разследване така и не стана ясно.

През април изтекоха мандатите както на председателя Иван Иванов, така и на двамата енергийни комисари Евгения Харитонова и Владко Владимиров - назначения на ГЕРБ и "Обединените патриоти", на водния Димитър Кочков – представител на БСП, и на икономическия Светла Тодорова – на ГЕРБ.

Харитонова, Кочков и Владимиров са номинирани за нов петгодишен мандат.

ГЕРБ са предложили за енергиен комисар също така председателя на надзора на "Топлофикация София" Валентин Терзийски и бившия кмет на софийския район "Лозенец" Любомир Дреков. Той е също така едно от двете предложения на ГЕРБ за икономист на КЕВР. Другото е на Георги Добрев (номиниран и за комисар със стаж в енергетиката). От БСП предлагат за икономист един от бившите директори на "Булгаргаз" Любомир Денчев.

Основната интрига обаче остава изборът на председател, тъй като той е публичното лице на регулатора, пред който стоят множество предизвикателства. Едното от тях е либерализацията на енергийния пазар, която започва от октомври 2020 г.

с принуждаването на фирмите да купуват ток от свободни търговци, а до юли 2025 г. това трябва да се случи и с всички битови клиенти.

mediapool.bg