Кламер БГ - Бизнес новини: ГЕРБ нападна правителството и заради договорения газ от САЩ

ГЕРБ нападна правителството и заради договорения газ от САЩ

Бизнес

|
Четв, 12 Май 2022г. 14:47ч.
ГЕРБ нападна правителството и заради договорения газ от САЩ

Танкерът

Новината, че премиерът Кирил Петков е договорил в САЩ внос на американски втечнен газ на цени, по-ниски от руските, бе посрещната на нож от ГЕРБ, ДПС и дори участващата в управлението БСП. Прибирайки се в сряда вечерта, Петков съобщи, че на първо време става дума за два танкера през юни, но се работи и за дългосрочен договор.

Амос Хохстийн, старши съветник по световната енергийна сигурност в Държавния департамент на САЩ, потвърди в сряда в онлайн брифинг пред медии от Югоизточна Европа, че няколко товара с американски природен газ ще бъдат доставени за България през терминали за втечнен газ и това няма да струва повече от руския газ. Той също не се ангажира с точни количества и цени, като отбеляза, че САЩ нямат държавна петролна или газова компания и всичко зависи от свободния пазар. "Булгаргаз" ще преговаря с американски търговци.

В критична ситуация, предизвикана от руската война в Украйна и едностранно прекратените руски газови доставки за България поради отказа да плащаме в рубли, ГЕРБ видя шанс за поредната пропагандна кампания срещу правителството. В четвъртък заваляха въпроси за колко време ще стигнат двата танкера американски газ, защо държавният доставчик "Булгаргаз" не обявява от кого ще ги купи и на какви цени.

Остриетата на атаките срещу "потайността" на сделките са ГЕРБ и ортаците им ДПС, независимо, че при управлението на Бойко Борисов никога не е повдиган въпросът за прозрачността в енергийния сектор. Достатъчно е да припомним, че прословутата "пътна карта" с "Газпром" за "Турски поток" е толкова добре пазена тайна, че такъв документ не може да бъде открит никъде.

Количествата и цените и на доставките от "Газпром", както и по договора за азерския газ, досега не са били обявявани публично. Тях ги знаят само доставчикът "Булгаргаз" и енергийният регулатор, който проверява и утвърждава цените на природния газ месец за месец. Публичната информация е, че цените на руския газ съдържат 70 процента газова компонента – борсовите цени за предходния месец, и петролна – световните тарифи за девет месеца назад. Азерският договор е 100 процента вързан към цените на петрола. Количествата също са били заявявани месец за месец от "Булгаргаз", според договорите на дружеството с неговите контрагенти – газови дружества, топлофикации, предприятия.

Спирането на руския газ и спешното търсене на алтернативни доставки наложи и промяна на ценообразуването, защото вече източниците не са руският, азерският и съхраняваният в "Чирен" газ. Това е и причината да се забави определянето на газовата цена в България за май месец, липсата на прогноза за юни и обявяване на такава за юли.

Пренастройването на пазара и ценообразуването естествено провокира множество въпроси, част от които винаги са били търговска тайна, а на други "Булгаргаз" очевидно не е готов да даде отговори, макар че дължи такива – поне за това кои са доставчиците.

В сряда вечерта премиерът Кирил Петков след връщането си от САЩ обяви, че са договорени два танкера втечнен газ от САЩ на цени под руските. Ден по-късно депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев коментира пред журналисти, че те ще стигнат за около месец през лятото. Той посочи, че чул от председателя на енергийната парламентарна комисия Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната", че става въпрос за 200 млн. куб. м, а на България й трябват средномесечно 250 млн. куб. м при годишно потребление от 3 млрд. куб. м.

За пореден път Добрев отбеляза, че не се знае каква е цената, къде ще бъдат разтоварени плавателните съдове, както и че до момента българското правителство не е закупило капацитет на терминала Ревитуса. "Доколкото знам, капацитет на Ревитуза вече няма, капацитет там е купил "любимият посредник на властта МЕТ", допълни той и отбеляза, че България няма резервиран капацитет и на двата турски терминала за регазификация на втечнен газ.

Добрев също така коментира, че след като цените остават търговска тайна, "ще казват, че са по-евтини, и ние никога няма да знаем дали е така".

Все някога обаче енергийният регулатор трябва да обяви цена, на чиято база могат да се направят изводи, освен ако "Булгаргаз" не приложи вътрешни счетоводни прийоми, които обаче все би трябвало да излязат в бъдещи финансови отчети.

Радослав Рибарски потвърди пред журналисти, че договорените сега количества от САЩ са около 200 млн. куб. м, но според него те ще са достатъчни за юни и за юли. Той също каза, че предстоят по-дългосрочни договори за американски втечнен газ.

"След като вече имаме дати за реална доставка, ще има запазени и слотове на терминалите, на които да бъде разтоварено количеството", коментира председателят на енергийната комисия. Той увери, че няма да има посредници и договорът за доставката на втечнения газ е директен. Рибарски добави, че не знае кой е доставчикът.

Според него щом "Булгаргаз" е успял за еднократни доставки да постигне по-ниска от руската цена, такава ще има и при дългосрочни договори. Рибарски допълни, че продължават разговорите за увеличаване на доставките азерски газ, но стана ясно, че те остават безуспешни до приключването наесен на газовата връзка с Гърция.

"Не заменяме един доставчик с друг, едностранно ни бяха спрени доставките от "Газпром" и се борим с тази ситуация, в която да подсигурим доставките, а и цените да са благоприятни за бизнеса и за дребните производители", заяви още депутатът от "Продължаваме промяната".

По-рано пред БНТ той изрази надежда поисканата от ГЕРБ временна парламентарна комисия за новите газови доставки да изясни всичко около цените.

"Нека да се изслушат всички страни. Нямаме притеснения, че има нещо нередно. Засекретяването се прави по определени правила, ако това е нужно да се засекрети част от нея, за да може поне ние да имаме пълната информация. Търговската тайна е част от договореностите и почти никоя страната не обявява открито своите договорености", каза Рибарски.

Според депутата от БСП Драгомир Стойнев няма как да се гарантира, че договорената цена ще е по-ниска от тази на тръбния газ.

"Факт е, че България за първи път ще навлезе на пазара на втечнен газ като директен получател. Все още има неяснота относно доста елементи от формирането на крайната цена. Когато природният газ влезе в България, тогава ще е ясно и каква ще бъде тя", заяви Стойнев пред Нова телевизия.

Той обясни, че когато газът се доставя с кораби, има много неизвестности. "Може да има забавяне и съответно доставките да се оскъпят. Друго е, когато получаваш природен газ през тръба", заяви Стойнев, който също бе енергиен министър.

"Много държави от години са резервирали конкретни количества. Аз самият през 2013 г. съм бил и в Алжир, и в Катар. В Алжир директно заявиха, че нямат налични свободни капацитети за друга държава, защото те захранват Франция, Португалия и Испания. В Катар искат доста сериозни дългосрочни договори. В момента Германия не успява да се споразумее с Катар. В същото време те искат, ако имат излишни количества, да могат да ги предоставят на други държави членки, но от катарска страна се отказва", коментира Драгомир Стойнев.

ГЕРБ със сигнал до МВР, ГДБОП и ДАНС за далавера

Междувременно Делян Добрев обяви, че ГЕРБ ще внесе сигнал в МВР, ГДБОП и ДАНС за далавера при покупката на газ.

"Нашата информация е, че "Булгаргаз" купува от този посредник на 102 евро и една част от него му го продаваме обратно за 82 евро. Ще пуснем сигнал в МВР, ГДБОП и ДАНС във връзка с тази далавера. Надявам се временната парламентарна комисия да установи защо ние вече в продължение на месец купуваме отново руски газ, само че над 30 процента по-скъп, което струва на българския потребител над 100 милиона лева", каза той пред БНТ.

"Поляците започнаха да купуват по-евтин газ, само че от Германия, където цената по руския договор е по-ниска. Руската цена за Гърция е по-висока, после гърците си слагат надценка. Ако ние участвахме в управлението, още февруари щяхме да преговаряме за алтернативни доставки", посочи Добрев.

Според него има закон за конфликт на интереси, който явно никой не спазва.

Георги Ангелов: Трябват дългосрочни договори

"С втечнен газ можем да си покрием нуждите без проблем. Въпросът е да договорим по-добра цена, а такава се получава при дългосрочен договор. Ден за ден, ако купуваме, цената ще е висока. Ако имаме договор за 10-20 г., цената ще е съвсем различна", коментира старши икономистът в "Отворено общество" Георги Ангелов пред бТВ.

Той обясни, че през последната година цената на руския газ е нараснала с 900% и в момента газът от САЩ е в пъти по-евтин.

mediapool.bg