Кламер БГ - Бизнес новини: Туроператорите ще превеждат до 1000 лева месечно в гаранционен фонд

Туроператорите ще превеждат до 1000 лева месечно в гаранционен фонд

Бизнес

|
Вт, 28 Март 2023г. 14:40ч.
Туроператорите ще превеждат до 1000 лева месечно в гаранционен фонд

Туроператорите ще превеждат до 1000 лева месечно в гаранционен фонд

Между 80 лв. и 1000 лв. месечно ще превеждат туроператорите в бъдещия гаранционен фонд за туризма. Първоначално той ще заработи чрез заем. Целта е по този начин да се осигури обезщетяването на туристите при фалити и неплатежоспособност на компаниите. Това съобщи министърът на туризма Илин Димитров при представянето на идейния проект на задължителен Туристически гаранционен фонд.

На няколко пъти той повтори, че "дебело подчертава", че това е работен проект за гаранционния фонд в туризма, който предстои да се надгражда. За него се говори през последните 10 години.

"Това е малка стъпка за изсветляване на сектора. Затова трябваше да сложим въпроса на масата", каза Илин Димитров. Той допълни, че ще предаде идейния проект за Туристически гаранционен фонд на бъдещия министър на туризма в редовен кабинет.

Моделът е разработен от Министерство на туризма в партньорство с Българското актюерно дружество. За консултации са привлечени Националната агенция за приходите и Националния статистически институт. Проектът е обсъден с браншови организации на туроператорите, като консултациите по него ще продължат.

Трите стълба на гаранционния фонд

Превантивен контрол върху дейността на туроператорите, задължителната туристическа застраховка и самият гаранционен фонд - това са трите стълба, върху които е разработен идейният проект, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.

Направени са пет математически модела за фонда, от които два са основни, а другите са подварианти, допълни тя.

По думите на Георгиева идеята е за фонда първоначално да се ползва заемен капитал - 5 млн. лева или 10 млн. лева, който ще се възстановява от участниците във фонда. Това означава около 1390-те туроператора, регистрирани в момента, всеки месец да внасят между 80 лева и 1000 лева. Размерът на вноската ще зависи от оборота на компанията.

За целта ще е необходим много стриктен контрол върху дейността на туроператорите, каза Ирена Георгиева. По думите й ще трябва да се изясни профилът им, каква дейност развиват, обороти.

Заместник-министърът на туризма прогнозира, че най-вероятно ще се наложи да се премине от регистрационен режим на туроператорите, както е сега, към лицензионен, за да може да има проследимост, одит и контрол. Това вероятно ще породи немалко социално вълнение, смята Ирена Георгиева.

Задължителната туристическа застраховка, която в момента съществува, за да се извършва туристическа дейност, ще остане поне първоначално. "Възможно е тя да отпадне след две, три до 5 години, докато гаранционният фонд стъпи на краката си, както се казва", заяви Ирена Георгиева.

В бъдеще предстои да се въведе класификация на туроператорите. Това ще се реши след дискусия с бранша. При съгласие на бранша е възможно туроператорите, които развиват само входящ туризъм, да имат облекчени условия за гарантиране на интересите на техните туристи. Ирена Георгиева не смята, че трябва да има пълно освобождаване от някаква гаранция.

На този етап не се предвижда авиопревозвачите да са част от гаранционния фонд и да правят отчисления за него, каза още Ирена Георгиева.

Първоначалният капитал на фонда ще дойде от банков заем или от държавата. След това обаче тези средства трябва да се върнат от гаранционните вноски.

Туристическият гаранционен фонд няма да покрива форсмажорни обстоятелства, за които се грижи държавата, уточни Георгиева.

mediapool.bg