Кламер БГ - Бизнес новини: Трите ТЕЦ "Марица Изток" остават, без "Брикел" и "Бобов дол"

Трите ТЕЦ "Марица Изток" остават, без "Брикел" и "Бобов дол"

Бизнес

|
Пет, 11 Март 2022г. 20:14ч.
Трите ТЕЦ "Марица Изток" остават, без "Брикел" и "Бобов дол"

Трите ТЕЦ

От въглищните електроцентрали в енеригйния комплекс "Марица Изток" ще остават да работят само държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" и двете американски мощности "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Дългосрочните договори за изкупуване на тока от т.нар. американски централи до 2024 г. и 2026 г., които правителството на ГЕРБ искаше да прекратява, остават да действат до изтичането на срока им, след това дружествата сами ще преценяват как да работят на пазарен принцип и дали ще миксират въглищата с други горива за намаляване на парниковите си емисии.

ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол" в последните години са допринесли с едва 1 процента към енергийната система и не са ключови за нея, ключови са в социален аспект, но детайлно ще бъдат разписани условията за използването на хората от там за нови бизнеси и да получават добри заплати.

Това заяви вицепремиерът по еврофондовете и финансов министър Асен Василев в парламента по време на негово изслушване за енергийните проекти в плана за възстановяване и устойчивост и отговаряйки на въпроси от петъчния парламентарен контрол.

От свързваните в бизнесмена Христо Ковачки въглищни мощности "Брикел" и "Бобов дол" естествено изразиха своето недоволство от думите на Василев и предвещаха социалин брожения, ако бъдат затворени, а ТЕЦ "Бобов дол" напомни да намеренията си да "позеленява".

Новият план за възстановяване не предвижда да се затварят 1600 мегавата от Маришкия басейн до 2026 г, увери Василев депутатите. Той обясни, че с Еврокомисията е имало спор дали да се затварят 1400 или 1600 МВ мощност в комплекса, които са критично важни за сигурността на енергийната система.

"Не го приехме този план. Казахме, че това за българската енергийна система не работи и започнахме преговори с Комисията, така че това да бъде спряно и да се стигне до план, който Комисията може да приеме, който изпълнява целите на Зелената сделка, но който не нанася такава смъртна опасност на българската енергийна система", обясни финансовият министър.

Поетите през 2019 г. екологични цели не може да се преразгледат и означава, че трябва да се намалят с 40 процента въглеродните емисии, заяви вицепремиерът. По думите му е заложено ТЕЦ 1, 2 и 3 продължават да работят без да се премахват мощности от тях. "Брикел" и "Бобов дол" ще се преструктурират, а работещите там ще бъдат подкрепети по Фонда за справедлив преход.

"Има предвиден ресурс за заводите, които да са там, това би следвало да може да осигури добре заплатени работни места за всички тези хора", заяви Василев.

Ръководството на "Брикел" обаче смята централата за една от структуроопределящите мощности в България и изрази безпокойство от думите на вицепремиера. Напомни допълнителните насоки от преди дни на ЕК, които дават подкрепа за държавите от ЕС, които решат да удължат използването на въглища. "Страни като Германия и Румъния вече обявиха, че ще подновят работата на вече затворени въглищни централи. В тази връзка считаме, че предвид несигурността за доставките на природен газ би било пагубно в момент на криза да се затварят мощности на въглища", посочва се в позиция на "Брикел".

"Рекордните цени на електрическата енергия доказаха, че страните от ЕС не са готови да се разделят с въглищата. Колкото и да ни се иска да разчитаме на 100% възобновяеми източници на енергия, не сме готови технологично. През зимата при комбинация от силно застудяване, липса на слънце и вятър и замръзване на водните източници, се стигна до изключително сериозен недостиг на електричество, което предизвика шоково поскъпване. Тази зима "лошите" въглищни топлофикации спасиха Европа от режим на тока!", пише още в изявлението на "Брикел".

Дружеството посочва, че след проектите му са използване на биомаса и на природен газ като гориво. Допълва, че в момента преговаря с американска компания за закупуване на 2 газови турбини с обща мощност от 120 МВ и една парна турбина от 60 МВ.

"Бобов дол" също изрази "силно притеснение и възмущение" от думите на Василев и посочи, че "в икономически и социален аспект е предприятие с такъв мащаб в Югозападна България, което осигурява и може да подсигури и в близко бъдеще устойчиво енергийно, икономическо и социално развитие на цяла Югозападна България, преодолявайки успешната си трансформация". Тази въглищна мощност също припомня инвестиционните си намерения да използва природен газ. да строи слънчев парк, да произвежда и съхранява водород. Тя също преговаряла с американска компания за купуването на газоводородни турбини.

Дружеството обръща внимание, че е в списъка със стратегически обекти за националната сигурност на България, регулира напрежението на електропреносната мрежа и балансира доставките.

ТЕЦ-ът е сред дежурните печеливши в търговете именно за регулиране на държавната електропреносна мрежа.

"Не сме наясно друга въглищна централа в страната да е обявила и да работи по толкова категоричен начин като "ТЕЦ Бобов дол" АД за изваждане от експлоатация на въглищата като гориво! Възмутително е някой да си позволява да затваря енергийна мощност през медиите и това да не е коментирано с ръководството на централата!", пише още в позицията на дружеството.

Реално обаче министър Василев говори само за затварянето им в контекста на използването на въглищата.

mediapool.bg