Кламер БГ - Бизнес новини: Трафик контрол в Мюнхен предотвратява замърсяването на въздуха

Трафик контрол в Мюнхен предотвратява замърсяването на въздуха

Бизнес

|
Ср, 27 Фев 2019г. 19:19ч.
Трафик контрол в Мюнхен предотвратява замърсяването на въздуха

Интелигентен трафик контрол, който пренасочва движението на автомобили, ако сензори в реално време отчетат опасност от замърсяване на въздуха, отчита намаляване на вредните емисии в Мюнхен, където е бил приложен в продължение на четири седмици. Голяма част от шофьорите в града са показали, че са склонни да използват предложените им от платформата ryd алтернативни маршрути. Това съобщиха от "Сименс Мобилити", която заедно с компанията Hawa Dawa използват данни за околната среда и от превозните средства, за да оптимизира трафика в немския град.

Кампанията, стартирала през ноември 2018 г., показва, че 35-40% от шофьорите имат желание да допринесат за намаляване на замърсяването на въздуха, когато им е предложен алтернативен маршрут чрез платформата ryd.

Първоначалните резултати при участието на над 1600 шофьори отчитат намаляване емисиите на въглероден двуокис с 83 кг, а на азотни оксиди със 114

гр. Отделно са намалени изминатите километри с 663 км в допълнение към главната цел за редуциране на броя на зоните с мръсен въздух.

Aко в програмата се включат до 20 000 водачи на автомобили в рамките на един град, намаляването на тези показатели би било еквивалентно на залесяването на площ от над 1 акър, посочват от компанията.

Целта на проекта е да докаже, че интелигентният трафик контрол може да помогне на Мюнхен и други градове да постигнат по-лесно целите си за устойчивост. Според Федералното министерство на околната среда на Германия, Мюнхен е на второ място по най-високи нива на азотен двуокис в страната.

Според глобалния анализ за замърсяване и тенденциите в мобилността -

Inrix Traffic Scorecard, трафикът в Мюнхен е един от най-сложните в страната, като средно един шофьор прекарва 51 часа в годината в задръстване. По данни на Европейската комисия разходите за здравеопазване в рамките на ЕС, произтичащи от мръсния въздух, ще възлизат на между 330 и

940 милиарда евро годишно, като основната причина за това ще бъде трафикът.

"Оформяйки облика на свързаната мобилност, можем да подобрим не само ефективността на транспорта, но и неговото влияние върху околната среда. Нашите лаборатории за интелигентни трафик системи са в челните редици на анализа на данни и изкуствения интелект в автомобилния транспорт. Горди сме, че доказахме, че тези възможности могат да бъдат използвани за подобряване качеството на въздуха в Мюнхен“, коментира Михаел Петер, главен изпълнителен директор на "Сименс Мобилити".

Трите компании са работили заедно, за да докажат тази концепция. Hawa Dawa предоставя на лабораторията за интелигентни трафик системи на Siemens Мобилити в Мюнхен (ITS Digital Lab) прогнозни данни за замърсяването на въздуха. Там специалисти по данните и експерти по управление на трафика са анализирали информацията, както и анонимни данни от платформата за "умни” автомобили ryd, за да се предскажат индивидуалните маршрути и да се предложат екологични алтернативи. "Зелените“ маршрути са предоставени на потребителите на ryd преди началото на тяхното пътуване чрез приложение. Шофьорите са насърчавани да използват алтернативните маршрути, като се включат в състезание в рамките на пилотния проект. По време на състезанието шофьорите с най-екологично поведение са получили ryd-точки, които по-късно могат да обърнат в други неща, например ваучери за пазаруване в "Амазон" (Amazon).

"Изключително сме щастливи от резултатите на пилотния проект. Те показват, че

ryd общността може да промени нещата, и че нашите данни могат да подпомогнат разработването на практически решения за умния град. Като отворена платформа очакваме с нетърпение да създадем един общ продукт със "Сименс Мобилити и Hawa Dawa и да си партнираме с други градове в Европа, подкрепяйки усилията им за чист въздух“, споделя Йоханес Мартенс, главен изпълнителен директор на ThinxNet GmbH – IoT компанията, разработила платформата ryd.

"Вярваме, че екологичните маршрути на индивидуално ниво имат изключителен потенциал като начин за справяне с неприемливите нива на замърсяване на въздуха вследствие на трафика. Този проект доказва значението на индивидуалното поведение, при това за толкова кратък период, както и огромният неизползван потенциал при набелязването и адаптирането на екологични маршрути заедно с други опции за умна мобилност. Приносът на Hawa Dawa за мониторинга на качеството на въздуха, прогнозите и моделирането е важна първа стъпка в изготвянето на мерки за справяне с мръсния въздух“, споделя главният изпълнителен директор на компанията Карим Тараф.

В дългосрочен план Siemens Мобилити, Hawa Dawa и ryd планират да проучат възможността да работят и с други европейски градове, помагайки им да постигнат целите си за устойчивост и да напреднат в развитието на интермодалната мобилност.

mediapool.bg