Кламер БГ - Бизнес новини: "Тракия икономическа зона" с препоръки за избягване на "икономическата карантина"

"Тракия икономическа зона" с препоръки за избягване на "икономическата карантина"

Бизнес

|
Пет, 27 Март 2020г. 16:38ч.
"Тракия икономическа зона" с препоръки за избягване на "икономическата карантина"

Бързо преминаване на материали и стоки през границите, безпроблемен достъп на работниците до работните им места, отсрочване на данъци и осигуровки, нисколихвено кредитиране, гъвкаво работно време – това са част от мерките, които предлагат собствениците и мениджърите на фабрики и предприятия в най-голямата индустриална зона у нас "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) в отвореното писмо до управляващите.

Засега заводите в икономическа зона продължават да работят, макар някои производства и да са намалили оборотите.

Бизнесът предлага на управляващите решения, които според него ще помогнат на индустрията да избегне "икономическата карантина".

Навременни доставки на суровини и стоки

На първо място е поставен въпрос с логистиката. Бизнесът посочва, че тук има нужда от най-голяма подкрепа, заради опашките по границите.

Важно е суровините и материалите за нашите производства да пристигат в срок, както и нашата продукция да стига навреме при клиентите ни.За това работодателите призовават да не се затруднява веригата на доставки и продажби.

Безпроблемен и бърз достъп на служителите до работното си място, включително с разрешаването на ползването на служебен транспорт, както и на камионите до заводите и клиентите иска още бизнесът. Той определя като добра практика конвоирането на камионите. Заради недостига на ресурси, предлагат включването на доброволци със собствен транспорт. След кратко обучение те ще могат да изпълняват функциите на конвой. Освен това може да се изработят и поставят знаци на автомобилите, обозначаващи конвойните коли.

Бизнесът настоява още и за отсрочване поне с 3 месеца на плащането на данъци – ДДС и осигуровки.

Бизнесът иска и осигуряване на достатъчно нисколихвено финансиране с частични държавни гаранции от страна на търговските банки.

Работодателите настояват и за отсрочка на плащания по фирмени кредити. Предложението им е да се отсрочи плащането по главници за 9 или 12 месеца, като плащанията на тези отсрочки да се включат в края на периода на кредита.

Работодателите искатоще ясни и прагматични изисквания за мерки за безопасност. За пример дават препоръчаните за спазване от Световната здравна организация.

В сегашната трудна среда е много важно да има еднакви стандарти във всички региони и за всички фирми. Освен това изискванията за намалението на риска да е с разумни разходи и усилия. Всички мерки, които значително намаляват риска трябва да се вземат, но трябва да се избягват много скъпи варианти с малък ефект върху риска, смята бизнесът.

Гъвкави модели на работа

Бизнесът предлага гъвкави модели за разходите по персонала, които да позволят на работодателите да запазят възможно най-много работни места. Като примери са дадени възможността за пращане в платен, в неплатен отпуск или намаляване на работното време за определен период по решение на работодателя в зависимост от поръчките от клиенти.

За запазване на работните места повечето фирми от ТИЗ планират комбинация от платен отпуск и неработни дни за отработване в бъдеще според чл. 142, ал.2 от Кодекса на труда, т.нар. сумирано изчисление на работното време. Този инструмент се използва успешно от години, но сега ситуацията е напълно извънредна и в настоящият си вид не би ни помогнал, пишат работодателите от ТИЗ.

Причината е, че сега се предвижда само 6 месеца за изравняване на работните часове. Затова предлагат периода на изравняване да се увеличи на 18 месеца.

Тази мярка ще ни даде гъвкавост при планиране на операциите и сигурност да плащаме пълни възнаграждения на нашите сътрудници сега, срещу възможността в бъдеще, при нормализиране на ситуацията, те да отработят платеното, се казва в отвореното писмо на ТИЗ. Ако това не се случи, ще се наложат съкращения на персонала.

Бизнесът настоява още държавата да поеме за 12 месеца изплащането на всички болнични, включително и първите 3 дни, които сега се плащат от бизнеса. Настоява се и за ефективни мерки срещу фиктивните болнични листове.

Да се изясни подкрепата с въпросните 60% от заплатата

Да се изготвят ясни правила за подкрепа на бизнеса с въпросните 60% от заплатите, иска още „Тракия икономическа зона“.

"Ще се кандидатства само ако затворим изцяло ли предприятията ли? Какво ще стане ако се работи на 50-60%, без да спираме производството? А в последствие работим например на 80% от предишното темпо? Как ще избегнем намаляване на щата?" - това са въпросите, които отправят работодателите към управляващите.

Според ТИЗ ще е нужна подкрепа от държавата за бизнеса за по-дълъг период. Дават пример за период от 6 месеца след приключване на извънредното положение, ако са изчерпани всички платени отпуски, а трябва да бъдат освободени служители, държавата да плаща 60% от заплатите по щат преди извънредното положение, а фирмата да дава още 20%. Така хората ще имат поне 80% от предишния си доход и няма да са на борсата, посочват от ТИЗ.

Откритото писмо до управляващите е подписано от името на всички работодатели в ТИЗ от инж. Пламен Панчев, създател на зоната и председател на клъстер "Тракия икономическа зона".

В писмото е посочено още, че бизнесът в ТИЗ оценява високо усилията, които правителството полага за ограничаване на разпространението на пандемията.

mediapool.bg