Кламер БГ - Бизнес новини: Тотална каша в прозрачността на европарите за земеделие

Тотална каша в прозрачността на европарите за земеделие

Бизнес

|
Пет, 25 Септ 2020г. 15:35ч.
Тотална каша в прозрачността на европарите за земеделие

Тотална каша цари в прозрачността и отчетността по Програмата за развитие на селските райони, която е и най-голямата прилагана у нас, с бюджет от над 6 млрд. лева.

Дупка от над 700 млн. лева между разплатените по проекти средства и възстановените пари от Брюксел за страната ни, отчита правителствената Информационна система за управление и наблюдение на евросредствата (ИСУН). В същото време от Държавен фонд "Земеделие" твърдят, че тази дупка е само 85 млн. лв. Фондът обаче публикува информация за платените пари за проекти, но не и за възстановените от ЕК. Така двете държавни системи за прозрачност са в тотален разнобой, а фигурирането на разлика от стотици милиони поражда подозрения и спекулации за спрени европлащания. Наред с това едната държавна система твърди, че са разплатени 22% от програмата, а другата - 47%.

Изгубени в данните

Правителствената система ИСУН показва, че по Програмата за развитие на селските райони (2014-2020) към 25 септември са разплетени едва 22.05% от 6 млрд. лв. В детайли, платени са 1.3 млрд. лв, от които Брюксел е възстановил на България 728 406 314.93 лв., което е едва 14.97% от платеното. Стряскащото е, че така излиза, че има 700 млн. лв. дупка между платеното по проекти и това, което поради някаква причина Брюксел не възстановява на България. Европравилита изискват проектите първо да се изплатят от българския бюджет, а след проверка ЕК да ги възстанови на България до няколко месеца.

В свой пост във фейсбук бившият икономически министър в кабинета "Близнашки" Асен Василев дори твърди, че "3 часа след поста на г-н Борисов информацията за програмата за селските райони беше набързо сменена и изплатените пари от ЕС бяха вдигнати от 52 милиона на 728 милиона". Василев визира пост на Борисов от понеделник, 21 септември, с който премиерът влезе в спора има ли спрени пари за земеделието в България и посочи, че това са лъжи. Поводът за поста бе неделно участие на Василев в предаването на бТВ "120 минути", в което той съобщи, че ЕК е спрял за България 350 млн. евро. Минути след него по телефона извънредно се включи министър Десислава Танева и отрече информацията.

Опитите за прозрачност в отчетността на европарите в земеделието се обръщат на 180 градуса, ако се следят официалните данни на фонд "Земеделие" за разплатените пари по програмата за земеделие от ЕС.

Докато в ИСУН пишеше, че са разплатени 22% от 6 млрд. лв., на сайта на фонда пише, че към 31 август са разплатени 47% от този ресурс. По-конкретно - платени са 1.114 млрд. eвро, което е близо 2.181 млрд. лв.

За разлика от ИСУН обаче системата за отчетност на фонд "Земеделие" не дава месечни данни за възстановените средства. От фонд "Земеделие" твърдят, че са им възстановени 1 071 786 507 евро, което е 2.096 млрд. лева. Така излиза, че дупката между платените по проекти и възстановените от ЕК средства е само 85 млн. лв.

Фактът обаче, че до момента фонд "Земеделие" не е публикувал месечни данни за възстановените от ЕК средства по програмата, а сега изведнъж изкарва някаква цифра на практика засилват спора и подозренията, защото излиза дума срещу дума.

Абсудно и парадоксално е две държавни системи, които трябва да осигуряват прозрачност в разходваните средства за земеделие, да показват разлика от близо 1 млрд. лв. за разплатените пари по програмата за проекти за земеделие. ИСУН твърди, че към 25 септември са платени 1.3 млрд. лв., а фонд "Земеделие" - че още към края на август са платени 2.181 млрд. лв.

Изгубени в оправданията

"Неразбирането е породено от факта, че в ИСУН са само данните от инвестиционните мерки и то след април 2018 г., откогато започна да се кандидатства по програмата чрез тази система", коментираха пред Mediapool от фонд "Земеделие".

Факт е, че кандидатстването по селската програма по ИСУН започна през 2018 г., но в публичните данни в системата ИСУН за програмата никъде не е отбелязано, че отчетността не се води за целия период 2014-2020, а само след пролетта на 2018 година.

Във фейсбук фонд "Земеделие" също пусна позиция, в която се повтори обявеното пред Mediapool.

"ПРСР (2014-2020) започна да се прилага чрез ИСУН от пролетта на 2018 г., съгласно промени в ЗПЗП. До тогава бенефициентите подаваха проектните си предложения в Централното управление на Държавен фонд "Земеделие" или в регионалните структури на фонда. Служителите от Разплащателната агенция въвеждаха изпълнението на програмата в ИСАК (Интегрирана система за администриране и контрол – акредитирана за дейността на РА). Справката в ИСУН съдържа данни за изпълнението на програмата от стартирането на нейното прилагане в електронен вариант (от пролетта на 2018 г.) Информацията в ИСУН се отнася единствено и само за извършени плащани по проекти, подадени чрез системата ИСУН. С цел осигуряване на прозрачност и публичност при изпълнението на ПРСР 2014-2020 г., ДФЗ – РА публикува всеки месец актуални данни за договорените и платени средства по програмата – обобщени за всички извършени приеми (в ИСАК и ИСУН) от началото на програмния период".

На въпрос на Mediapool защо, за разлика от ИСУН, фонд "Земеделие" не публикува месечни данни за възстановените пари от ЕС данни, оттам посочиха, че публикуват само годишни.

"ИСУН е трудно пригодим за площните мерки като агроекология, биоземеделие, НАТУРА и др., дори като статистика. А възстановените пари не съвпадат като време с изплатените. Съгласно правилата на Европейския фонд за развитие на селските райони възстановяването е на 3 месеца, а за директните плащания, които са от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, възстановяването е на 45 дни", казаха от фонда.

mediapool.bg