Кламер БГ - Бизнес новини: Такса "смет" може да поскъпне с 15% в много общини

Такса "смет" може да поскъпне с 15% в много общини

Бизнес

|
Вт, 29 Окт 2019г. 16:16ч.
Такса "смет" може да поскъпне с 15% в много общини

Такса "смет" може да поскъпне догодина с около 15% в много общини, които все още нямат модерни съоръжения за третиране на битовите отпадъци, алармират представители на местните власти.

Причината е рязкото повишение от 1 януари 2020 г. с близо 100% на задължителните отчисления по Закона за управление на отпадъците – от 57 лв. на тон през 2019 г. на 95 лв. на тон през 2020 г.

Според чл. 71а от закона отчисленията се правят задължително, когато отпадъкът се депонира. Целта е средствата да се ползват в бъдеще за закриване и следексплоатационни грижи за депата. Повечето общини все още депонират отпадъците, въпреки че има и такива със спечелени проекти по Оперативна програма "Околна среда", които имат модерни съоръжения за третиране и рециклиране и няма да плащат отчисленията.

Удръжката се актуализира веднъж на три години с наредба на екоминистерството. Последната промяна е от 2017 г. Досега увеличението на отчисленията беше плавно, с по 5-10 лв. на година, докато през 2020 г. е предвиден рязък скок до достигане на минимума в ЕС.

Бившият изпълнителен директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова коментира пред Блумбърг ТВ България, че НСОРБ търси варианти за по-плавно увеличение на отчисленията, за което се водят преговори с министерството на околната среда. Пред Mediapool тя добави, че местните власти ще търсят и други варианти повишението да се абсорбира и да не доведе до сериозно покачване на таксата за гражданите.

Обичайно, отчисленията представляват под 20% от размера на таксата.

Засега други съществени причини за вдигане на такса "смет" догодина не се очертават.

От 2013 г. ГЕРБ се опитва да въведе нова формула за определяне на таксата - според количеството изхвърлен отпадък, а не според данъчната оценка на имота, каквато е масовата практика в момента. През 2015 г. принципът "замърсителят плаща" бе записан в закона, но оттогава насам приложението му непрекъснато се отлага.

Новата формула трябваше да заработи от 1 януари 2019 г., но тъй като общините поискаха още време, в закона бе записано тя да се прилага от началото на 2020 г. Заради местните избори тази годиня обаче ГЕРБ гласува мярката да бъде отложена отново - този път за началото на 2022 г., когато България ще има ново правителство.

Промяната непрекъснато се отлага, защото се очаква новата формула на таксата драматично да завиши плащането на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса. Промяната предвижда такса "смет" да се определя по избор на общината според три бази – индивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота.

mediapool.bg