Кламер БГ - Бизнес новини: Съдът отхвърли проекта за добив на волфрам край Велинград

Съдът отхвърли проекта за добив на волфрам край Велинград

Бизнес

|
Нед, 09 Дек 2018г. 19:32ч.
Съдът отхвърли проекта за добив на волфрам край Велинград

Върховният административен съд окончателно е постановил, че екоинспекцията в Пазарджик правилно е отхвърлила проекта за добив на волфрам край Велинград, защото заложените в него екологични мерки не гарантират спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве. Това се посочва в решение

на тричленен състав на ВАС, взето на 13 ноември 2018 г. То е окончателно, след като миналата година парламентът съкрати процедурата за обжалване на екооценки и те вече се приключват още на първа инстанция.

С решението си магистратите осъждат пловдивската компания "Ресурс-1" (част от групата на КЦМ), която е обжалвала отказа на екоинспекцията да одобри екооценката на проекта, да плати разноските по делото.

Плановете на "Ресурс 1" бяха да добива и преработва волфрамови руди от находището "Грънчарица" край Велинград и за целта да вложи над 71 млн. лв. за производството на редкия цветен метал. Предложението на инвеститора бе да плаща на държавата концесионна такса между 0.98 и 4 на сто от стойността на продадения волфрам според постигнатата норма на рентабилност.

Още при общественото обсъждане на проекта миналата есен обаче стана ясно, че той няма да получи зелена светлина. Против се обявиха както местните притеснени за туризма си, така и от ГЕРБ.

"Моя кауза е да няма волфрамова мина във Велинград, заяви през септември 2017 г. заместник-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група на управляващата партия Цветан Цветанов по време на среща на екоминистъра от Обединените патриоти Нено Димов с обявили се срещу проекта велинградчани. ВГраад имаше подписка срещу рудодобива и кампания с билбордове срещу него.

"Велинград е перлата на туризма и нека да остане такава", призова тогава Цветанов, макар и с половин уста да призова хората в града да чуят и гледната точка за отварянето на мината, която пък се подкрепя от някои граждани.

В крайна сметка Регионалната инспекция по околна среда и води в Пазарджик не одобри инвестиционното намерение и се стигна до съдебния спор. Ключова за това решение се оказва заповед на регионалната Басейнова дирекция, издадена точно по време на процедурата по одобряване на ОВОС, с която са въведени нови санитарно-охранителни зони точно в площта на концесията.

Тази заповед също се обжалва от "Ресурс 1". Пловдивският административен съд е преценил, че претенцията на инвеститора е нищожна, но това решение се обжалва пред ВАС, който е насрочил разглеждането на казуса чак за февруари 2020 г., става ясно от взетото сега решение на висшите магистрати.

Така проектът в най-добрия случай остава блокиран за още две години. От "Ресурс-1" виждат няколко варианта за решаване на проблема.

"Една от възможностите е да стартираме нова процедура по ОВОС, но на нова площадка, така че тепърва ще се прави оценка дали такъв проект ще е икономически изгоден", каза изпълнителният директор на компанията Георги Налджиев, цитиран от "Капитал" в неделя.

Другият вариант е проектът да бъде продаден на чуждестранен инвеститор, върху който ще е по-трудно да се упражнява институционален натиск. Компанията може да потърси и обезщетение от държавата за пропуснати ползи.

Проектът се подготвя още от 2003 г., а през 2009 г. "Ресурс-1" получи концесия за находището. Самият проект беше разработен в консултации с австрийската компания "Волфрам", която оперира собствена волфрамова мина.

По думите на Налджиев находището има много голям капацитет, въпреки че засега оценката е направена за 35 години напред, но има недопроучени полета. "Това е страхотен проект, който ако не се осъществи, ще е много жалко за България", каза той пред "Капитал".

"Пазарът е осигурен с години напред, тъй като волфрам се използва навсякъде - самолети, влакове, военна техника", посочи Налджиев.

Около 85% от световното производство държи Китай. В Европа през последните години бяха започнати или подновени няколко проекта, включително отварянето на стара мина в Плимут, Великобритания, както и нов рудник в Португалия. Там обаче бизнес средата явно е по-благоприятна. "Португалците започнаха да проучват, когато ние взехме концесията, а сега вече добиват", коментира още той.

mediapool.bg