Кламер БГ - Бизнес новини: Съдът обяви, че строежът на "Златен век" може да продължи

Съдът обяви, че строежът на "Златен век" може да продължи

Бизнес

|
Ср, 31 Юли 2019г. 19:32ч.
Съдът обяви, че строежът на "Златен век" може да продължи

Заповедта, с която Дирекцията "Национален строителен контрол" (ДНСК) спря изграждането на небостъргача "Златен век" на строителната компания "Артекс" в столичния квартал "Лозенец", е отменена от Административния съд София-град. Решението беше публикувано в сряда. В същото време съдът е потвърдил, че поправка "Артекс" на практика има.

Съдията Мария Ситнилска се е произнесла по най-спорния въпрос около проекта - валидността на разрешението за строеж на сградата и дали то се ползва от направени по предложение на ГЕРБ поправки в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Според решението за "Златен век", макар и заварен случай, се прилага това изменение на закона. Така строежът има валидни документи поне до 2022 г., а според практика на Върховния административен съд (ВАС) дори до 2028 г.

ДНСК има 14 дни, за да обжалва отмяната на собствената си заповед, тъй като то не е окончателно.

Изграждането на "Златен век" беше спряно заради отклонения от проекта по нареждане на премиера Бойко Борисов през април. От "Артекс" обаче обжалва.

Пропуски

Според доводите в съдебното решение строителният контрол е допуснал пропуски при издаването на заповедта за спиране. Сред тях е това, че при издаването на заповедта отклоненията от проекта, на които се основава тя, вече са били отстранени. ДНСК трябвало да провери това преди да издаде акта си.

Също така, според съда, за посочените от строителния контрол проблеми "Златен век" трябвало да се спре частично, а не изцяло. Всъщност ДНСК първоначално имаше намерение да замрази изграждането на сградата само в частите, в които са допуснати отклонения. След срещи при премиера и протести от страна на недоволни граждани беше замразен целият проект.

Прехвърляне към главния архитект

Според съда в документа за спиране на "Златен век" в противоречие на закона се обвързва възстановяването на строителството с произнасяне от страна на главния архитект на София Здравко Здравков за валидността на разрешението за строеж на сградата.

"Така изисканото становище по същността си представлява изразяване на мнение по тълкуването и прилагането на ЗУТ, изразено във формата на удостоверение или друг документ. Същото обаче няма и не може да има обвързващо правно действие, нито по отношение на възложителя на строежа, нито по отношение на органите на строителния контрол", смятат магистратите.

В решението се казва още, че началникът на ДНСК е "компетентен да се произнесе дали е налице незаконен строеж по смисъла на чл. 224, ал. 1, т. 1 от ЗУТ, като е недопустимо да "прехвърля" това си правомощие на издателя на разрешението за строеж, който дори не участва в процедурата".

Разрешението е валидно

За разлика от шефа на ДНСК арх. Иван Несторов, който до момента не се е произнесъл категорично дали разрешението на "Златен век" е валидно, съдът е направил това в мотивите си по делото.

В решението е записано, че поправката в ЗУТ от 2017 г., с която срокът на разрешителни за строежи като "Златен век" се удължи от 5 на 10 години, "следва да се прилага за всички правоотношения, които не са приключили към датата на влизането ѝ в сила, респ. към всички разрешения за строеж, чиито срок не е изтекъл към тази дата". Към делото са приложени и "становища от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството, адресирани включително и до началника на ДНСК относно тълкуването и прилагането" на променения текст от ЗУТ. "Тези становища напълно се споделят от настоящия съдебен състав", пише в решението.

Такова становище беше приложено от "Артекс" и при една от промените на проекта, подписана от главния архитект Здравко Здравков. Именно с него Здравков се аргументираше в доскорошните си твърдения, че "Златен век" се строи с валидни документи. Той промени позицията си след избухването на скандала "Апартаментгейт", в който бяха замесени "Артекс" и пазарували изгодно от тях политици от ГЕРБ.

В последствие регионалният министър Петя Аврамова обяви, че това тълкуване е издадено неправомерно от заместника ѝ Валентин Йовев и не бива да се използва, тъй като право да тълкува законите имал парламентът.

Според съда обаче поправката, станала известна като "Артекс", се прилага в случая на "Златен век" и така разрешението му за строеж се удължава автоматично до 2022 г., след като преди това е изтичало през октомври 2017 г.

Според съдията Мария Ситнилска, ако се вземе предвид практика на ВАС, че сроковете по разрешенията за строеж започват да текат наново с всяка заповед за допълването им, то тогава това за небостъргача в "Лозенец" изтича през 2028 г. Същите обяснения на база практиката на ВАС даде и директорът на ДНСК Иван Несторов при първите си обяснения по казуса. Тогава той се позова на дело, засягащо тротоарно право в Бургас.

mediapool.bg