Кламер БГ - Бизнес новини: КЕВР ревизира сметките си за тока и парното от юли

КЕВР ревизира сметките си за тока и парното от юли

Бизнес

|
Пет, 01 Юли 2022г. 20:11ч.
КЕВР ревизира сметките си за тока и парното от юли

КЕВР ревизира сметките си за тока и парното от юли

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие в петък решенията си какви ще са цените на тока за домакинствата и на парното през новия регулаторен период от 1 юли 2022 г. до края на юни 2023 г. и те се различават с повече или с по-малко от онези, които бе изчислил регулаторът през май и бе обсъдено публично.

Така финалното решение е за средно поскъпване на електроенергията с 3.4 на сто за страната, докато дискутираното преди решението в петък бе за 3.3 процента. При парното средното поскъпване е сведено до 29.73% при предвидени 39.26 процента. По-малкото повишение се дължи на орязване на ръста при топлофикациите в Плевен, Бургас, Враца, Перник и Сливен, които се свързват с бизнесмена Христо Ковачки. За софиянци е предвидено обаче съвсем малко по-голямо от планираното първоначално от регулатора увеличение, но за пловдивчани разликата от 15 процента спрямо предишните сметки е съществена.

Всички топлофикации получават огромно повишение на цените на произвежданата от тях електроенергия, която се изкупува преференциално, но най-фрапиращо то е за "Топлофикация София", която вече ще може да продава тока си за чутовните 1213.28 лв. за МВтч , което е ръст от 323 процента спрямо сегашната цена от 286.23 лв. Това се дължи на определения ръст на премията от 161 лв. на 785 лв./МВтч. Общо средното поскъпване на тока от топлофикациите е близо 123 процента.

Така от днес клиентите на "Електрохолд" – бившето ЧЕЗ, ще плащат с 2.70 на сто повече, което е над разчетените от самия регулатор първоначални 2.39 процента. Вдигането на сметките за бита в София и Западна България е най-ниското.

Потребителите на "ЕВН България Електроснабдяване" ще получат 3.47% увеличение на цената - с 0.01 на сто повече от представените преди изчисления на регулатора.

Най-голямо остава поскъпването за домакинствата в Североизточна България – 4.45 на сто, което обаче е малко под обявеното намерение за ръст от 4.56 процента.

Софиянци вече ще плащат за парно 137.86 лв./MВтч, което с около лев повече от предвижданото. Спрямо сегашна цена от 98.48 лв. промяната е 39.99%.

Поскъпване от 38.28 на сто е прието за пловдивчани, чиято цена става 137.66 лв./MВтч при сегашна от 99.55 лв. и планирано първоначално поскъпване от 23.36 на сто.

По-голямо повишение е прието и за варненци с тарифа от 136.51 лв./МВтч или с 38.28% нагоре при първоначално изчислени 30.66%. Досега цената на "Веолия Енерджи Варна" бе 98,29 лв.

Потискането на общия ръст идва от орязаното планирано поскъпване за Плевен, Бургас , Враца, Русе, Перник и Сливен, където съответно първо бе изчислено повишение с над 45 процента, но е сведено до малко над 10% за Плевен и Бургас.

КЕВР отбелязва ,че утвърдената от нея промяна е близо 10% средно по-ниска от предварителните разчети на регулатора, които предвиждаха увеличение с 39,26% и значително по-ниска от исканото от топлофикациите средно 123.58% увеличение.

Промените са заради получените от дружествата компенсации от държавата заради скъпия газ, установеното по-ниско потребление на газ тази пролет от някои от дружествата и установени реално по-ниски разходи за гориво при определени топлофикации.

КЕВР припомня също така, че исканията за повишаване на тока са били за доста повече, но тя е успяла да потисне поскъпването до 3.4 на сто като е премахнала компонентата задължения към обществото от цената, тъй като тя ще се покрива от Фонда за сигурност на електроенергийната система. Освен това е увеличена квотата на АЕЦ "Козлодуй" за производство на ток за регулирания пазар от 20 на 30% и са премахнати премиите за значителна част от ВЕИ производителите. Този освободен ресурс е пренасочен към намаляване на поисканите цени на битовите клиенти. КЕВР също така е успяла по този начин да компенсира увеличението на разходите за пренос на електроразпределителните дружества и "Електроенергийния системен оператор, за да не се отрази това върху крайните тарифи.

Така цените на тока остават най-ниските в цяла Европа, което защитава българските домакинствата от шоковото повишение в резултат на войната в Украйна, която доведе до ръст на цената на тока с 45 на сто в останалата част на Европа.

Макар че определените в петък цени има срок за действие края на юни 2023 г., най-вероятно ще се наложи предварителната им промяна, тъй като България се е задължила до края на септември да премахне задължителните квоти за производство на ток за регулирания пазар. Именно играейки с тях, сега КЕВР успя да потисне цените, но отпадането им ще задължи електроснабдителните дружества да купуват ток от борсата, а не от НЕК, върху чиито цени регулаторът може да оказва въздействие.

mediapool.bg