Кламер БГ - Бизнес новини: Събирачите на дългове вече няма да могат да начисляват свои такси

Събирачите на дългове вече няма да могат да начисляват свои такси

Бизнес

|
Четв, 20 Ян 2022г. 16:44ч.
Събирачите на дългове вече няма да могат да начисляват свои такси

Събирачите на дългове вече няма да могат да начисляват свои такси

Фирмите, които събират дългове по неплатени сметки или непогасявани заеми, вече няма да могат да начисляват свои такси и услуги върху договорената с кредитора сума на вземанията. Те ще трябва да покриват финансови критерии за изпълнение на колекторската си дейност и да се вписват в специален регистър като ще бъдат стриктно контролирани. Кредиторите, които прехвърлят своите вземания за събиране от колекторски фирми, пък ще трябва, длъжни преди да сторят това, да предупредят длъжниците си, за да могат те евентуално да оспорват.

Това предвижда изцяло нов законопроект за събиране на вземанията, който е изготвен от Министерството на икономиката и индустрията и бе представен пред журналисти от ресорния министър Корнелия Нинова в четвъртък. Той е бил обсъден преди това с неправителствените потребителски организации, както и на експертния съвет "Правосъдие" на управляващата коалиция и има политическо съгласие за ред и правила, посочи тя.

Колекторската фирма, която обикновено плаща на първоначалния кредитор част от задължението на съответното лице, но търси цялото вземане, няма да има право да претендира да за плащане, което е различно от сумите, уговорени в договора с първоначалния кредитор. "Има случаи, в които вземането е за една сума, а този, който отива да събира вземането, си е натоварил тази сума с всякакви такси - за услуги и други, и така има случаи, когато от десет лева изведнъж човекът се оказва, че трябва да дължи 500 лева или повече", коментира министър Нинова.

Кредиторът, който прехвърля вземането, ще трябва предварително писмено да уведоми длъжника за това и кой поема борча му. Целта е длъжникът да знае коя фирма може да дойде и да му поиска тези пари, коментира министър Нинова.

Длъжникът ще може да предяви своите претенции и ако има оспорване, ще се спира търсенето на вземането и изпълнението.

В проекта на закон са разписани условията, при които колекторските фирми могат да събират вземанията. Забранява се тормоз на длъжниците, принуда - физическа или психическа или обида, обаждане по телефона между 20.00 и 7.00 часа, както и в почивни и празнични дни и по-место от два дни. Колекторите няма да имат право да уведомяват за дълга семейството и работодателя на длъжника, нито да публикуват на обществени места информация за дълга му.

В момента честа практика на колекторите е да лепят на входовете на блоковете бележки с имената на длъжниците и сумите за събиране с телефон за връзка с тях, което е недопустимо разкриване на лична информация за хората.

Фирмите за събиране на вземания също така ще трябва да поддържат регистър на цялата писмена документация, която осъществяват с търсените длъжници.

Те ще трябва изрично да имат капитал от 500 хил. лв., в предмета си на дейност да запишат, че ще се занимават със събиране на вземания. Членовете на управителните органи на такива компании не трябва да са осъждани и срещу тях не трябва да има наказателни преследвания за престъпления от общ характер.

Контролът по изпълнението на тези задълженията ще се осъществява от Комисията за защита на потребителите, със съдействието на МВР, а за неспазването на задълженията по договора ще се наказва с глоба от 10 000 до 50 000 лева.

Абсолютно сме наясно срещу какво се изправяме, в оборот са 4 млрд. лева по този въпрос, наясно сме каква сила имаме срещу себе си и какво може да последва от това, което започваме да правим и сме още по-наясно със себе си, че няма да се откажем, заяви вицепремиерът и допълни, че хората имат нужда от тази закрила, да видят, че има държава и че тя да позволи произвол върху тях и семействата им.

mediapool.bg