Кламер БГ - Бизнес новини: В "12 без 5" България изпрати за одобрение план за нови 16 млрд. лв. за земеделие (Обновена)

В "12 без 5" България изпрати за одобрение план за нови 16 млрд. лв. за земеделие (Обновена)

Бизнес

|
Четв, 10 Ноем 2022г. 14:06ч.
В "12 без 5" България изпрати за одобрение план за нови 16 млрд. лв. за земеделие (Обновена)

В

Буквално, в "12 без 5" агроведомството на служебния министър Явор Гечев изпраща за одобрение новия план, по който във времето от 2023 до 2027 г. България трябва да усвои 16 млрд. лв. за земеделие. Страната ни изпраща плана си с огромно закъснение - буквално месец и половина преди да започне да тече новия програмен период (2023-2027), а изоставането е още по-видимо на фона на останалите нови евпрограми. За сравнение, страната ни вече има 7 нови одобрени програми, а преди броени дни Брюксел одобри и първото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Заради неприетия план спешно аграрната комисия в парламента ще прави законови промени, за да могат да се усвоят 1 581 176 591 лв. субсидии за земя и интервенции.

На поправителен след над 400 забележки

Стратегическият план за земеделие за 8 060 113 677 евро реално се явява на поправителен в Брюксел. Той беше върнат вече от ЕК в мандата на "Продължаваме промяната" с над 200 забележки за преработване. Сега служебното правителство на Румен Радев посочва, че е изгладило 405 забележки. Новината, че преработеният план е изпратен в ЕК стана ясна късно вечерта в сряда след 21 часа.

В детайли, в плана е предвидено за субсидии за земя(директни плащания - б.а.) във времето от 2023 до 2027 г. По интервенциите за директни плащания финансовият ресурс възлиза на 4 400 517 396 евро. За бъдещата Програма за развитие за селските райони, която също влиза в плана, са предвидени 3 529 075 550 евро. Отпусканите европари от Брюксел за тази програма първоначално бяха 1.41 млрд. евро. По инициатива на бившия служебен аграрен заместник министър от "Продължава промяната" Иван Христанов по програмата са заложени още 60% национално съфинансиране и така общият бюджет нарасна до 3.5 млрд. евро. Заради този си ход самият Христанов бе критикуван, че за първи път в европрограмата парите от Брюксел са по-малко от съфинансирането, което е за сметка на държавния бюджет.

Предвидени са и специални интервенции за лозаро-винарския сектор на стойност 98 935 535 евро и за пчеларство - 25 798 563 евро.

От ведомството на Явор Гечев посочват, че са провели 24 заседания на тематичната работна група, посветена на плана. В допълнение на това са водени тематични срещи както с български организации и подсектори, така и с партньорите от Европейската комисия.

Спешно се правят законови поправки, за да се усвоят без план субсидиите за земя

Закъснението на одобрение на Стратегическия план за българското земеделие вече създава проблеми на страната ни по усвояването на бъдещите агромилиарди. В момента в аграрната комисия по земеделие са внесени промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, които да позволят да се изплащат субсидии за земя през 2023 г. и без одобрен Стратегически план. Поправките бяха внесени от бившия аграрен министър Десислава Танева (ГЕРБ).

"За да може България да получи финансовия ресурс, предвиден за Стратегическия план на страната и земеделските производители да се възползват от подпомагането, по интервенциите включени в него, до тази дата (1 януари 2023 - б.а.) трябва да бъде в сила националното законодателство за прилагане на Стратегическия план. Това налага спешно приемане на законов нормативен акт, което да позволи до края на годината да влезе в сила целия пакет от нормативни актове, който е необходим за прилагане на Стратегическия план. За да се предотврати неусвояване на предвидения за Република България финансов ресурс за 2023 г., който е в размер на 1 581 176 591 лева, е наложително преди 2023 г. да е в сила завършена национална нормативна уредба на директните плащания и на секторните интервенции", посочва Танева.

Танева смята, че това ще позволи стартирането на кампанията по директни плащания 2023 година дори при хипотезата на нови предсрочни избори и липса на парламент първите три месеца следващата година.

"Народните представители следва да осъзнават изключително рисковата ситуация за десетките хиляди земеделски стопани да останат без директната подкрепа, за устойчиви доходи, базовата им подкрепа, ако министъра на земеделието няма законовата делегация за изготвяне на нормативната база", казва още тя.

С приемането на предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители ще стане възможно и отварянето на приема в частта селско стопанство по Националния план по Механизма за възстановяване и устойчивост. Срокът по този план е края на 2023 година и всяко забавяне ще обрече на провал възможността за подкрепа на земеделските стопани, смята още бившият министър.

mediapool.bg