Кламер БГ - Бизнес новини: Стартиращи компании искат бърз достъп до 450 млн. лв. от Фонда на фондовете

Стартиращи компании искат бърз достъп до 450 млн. лв. от Фонда на фондовете

Бизнес

|
Пет, 27 Март 2020г. 17:24ч.
Стартиращи компании искат бърз достъп до 450 млн. лв. от Фонда на фондовете

Бърз механизъм за получаване на заделените вече 450 млн. лв. през Фонда на фондовете иска Коалицията на иновативната екосистема. В нея са обединени около 15 000 предприемачи със стартиращ бизнес. Това се казва в отворено писмо до премиера Бойко Борисов и държавните институции.

В него те предлагат серия от мерки за подпомагане на бизнеса им в момент на икономическата криза предизвикана от ограниченията във връзка с разпространението на коронавируса.

Стартиращите компании представляват различни индустрии и с дейността си в сферата на високите технологии помагат за модернизирането на образованието, транспорта, туризма, логистика, биотехнологии и другииндустрии.

Голямата част от тези компании са на етап на развитие, където извършват предимно научно-развойна дейност и реинвестират всичките си приходи в разработки и развитие. Съответно нямат активи и спестявания и това ги прави много уязвими в ситуация на криза.

В настоящата ситуация основната им нужда е от лесен и достъпен механизъм за получаване на ликвидни средства.

Бърз старт на Фонда на фондовете

Стартиращият иновативен бизнес смята, че стъпка в правилната посока е ускоряване на процесите и сроковете за започване на работата на вече избраните изпълнители по програмите за финансиране чрез Фонда на фондовете.

През 2019 г. бяха избрани фонд мениджъри, чрез които се очаква да бъдат инвестирани около 450 млн. лв. публичен ресурс в малките и средните предприятия в различен етап от своето развитие. Тези средства ще спомогнат за продължаващото успешно развитие на цялата предприемаческа екосистема в България, се казва в писмото.

За да достигнат тези средства бързо до компаниите, те призовават за временно спиране на изискванията за набиране на капитал от трети страни на ниво фонд или сделка.

Освен това настояват да се позволи на управителите на фондове за дялово и рисково инвестиране да започнат да инвестират веднага, като се остави възможност за допълнително набиране на средства на ниво фонд в рамките на 24-месечен период, когато условията се подобрят.

Предлагат още да се съкрати и оптимизира административната процедура, която възпрепятства вече избраните фонд мениджъри, за да може да бъде инвестиран публичният ресурс.

Ще е ефективно, ако вече избраните банки, фонд мениджъри и други посредници от ФМФИБ, ЕИФ и ЕБВР им бъде предоставен допълнителен ресурс за подпомагане на малките и средни фирми от национални и европейски фондове, смятат от Коалицията на иновативната екосистема.

Организацията настоява и за започване на диалог с Европейската инвестиционна банка, Европейския инвестиционен фонд и Европейската банка за възстановяване и развитие, относно начините за подкрепа на финансовите посредници и идентифицирането на възможностите за съвместно инвестиране на фондово и фирмено ниво.

Към момента тези финансови институции са заделили значителни ресурси заради Covid-19, за да поддържат инвестициите си, с цел мобилизиране на допълнителен капитал за малките и средните предприятия и използване на въведени общоевропейски мерки.

Подкрепа от Българската банка за развитие

Друга възможност, която би осигурила средства за стартъпите е те да бъдат включени в списъка с потенциални бенефициенти на програмите за подпомагане на бизнеса със средства, предоставени от Българската банка за развитие и нейния фонд за дялово инвестиране, посочва коалицията на стартъпите.

Това може да стане по линия на кредити за оборотни средства, отчитащи спецификата на този тип компании (например кратка история, липса на значителни материални активи и опериране на загуба в началния етап на развитие).

Другата възможност е чрез хибридни инструменти, като например капиталово финансиране със заложена опция за обратно изкупуване по фиксирана цена, какъвто вариант беше коментиран в публичното пространство.

Предоставянето на дял от компанията в замяна на финансови средства е добре позната практика при стартиращите компании и вярваме, че голяма част от нашите членове биха се възползвали, се казва още в писмото.

Отсрочване на задължения

Както всички останали бизнеси, така и стартъп компаниите искат отсрочване на задълженията към държавата до нормализиране на икономическата обстановка. Предложението е да не плащат осигуровки на служителите си.

mediapool.bg