Кламер БГ - Бизнес новини: Ставаме център за общи покупки на газ в региона

Ставаме център за общи покупки на газ в региона

Бизнес

|
Четв, 28 Апр 2022г. 20:09ч.
Ставаме център за общи покупки на газ в региона

Ставаме център за общи покупки на газ в региона

България е получила много силна подкрепа от страна на ЕК за решението си да откаже плащания в рубли за руските газови доставки, което й костваше преустановяването им. В България ще се ситуира регионален координационен център, който ще управлява общата употреба на газова и електрическата инфраструктура в региона и за Италия, заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев в Брюксел след срещата си в четвъртък с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и изпълнителния заместник-председател за Европейския зелен пакт Франс Тимерманс. Той заяви още, че ще проучват възможностите "Булгаргаз" да съди "Газпром" заради спрените доставки, а алтернативните количества газ може и да се окажат по-евтини от руските.

"Поискахме нашата инфраструктура да се използва за региона и тя ще се използва за този център и се търси най-доброто инфраструктурно решение, за да започнат общите поръчки на газ и за оптимизиране на доставките на електроенергия", заяви Василев, който е придружаван от енергийния министър Александър Николов.

Като част от този център първо ще се видят максималните капацитети за региона и после ще се организират общи европейски покупки. Решението за общи европейски поръчки ще се вземе в средата на май, Дотогава ще заработи и този ситуационен център за покупките, стана ясно от думите на вицепремиера.

Цените може и да се окажат по-ниски от тези на "Газпром", ако се осъществи всичко набелязано, каза още той.

С ЕК е обсъдено България не само да доставя 3 млрд. куб. м газ за своето потребление, но и 17 до 20 млрд. куб. м към Европа и те ще се организират от този ситуационен център, допълни Асен Василев.

Ние никога не сме напускали договора с "Газпром", те спряха да изпълняват договора едностранно, каза Василев. В отговор на журналистически въпрос той коментира, че България е заплатила газовите доставки за април в долари, но плащането е било върнато от "Газпром".

Той отбеляза, че от ЕК много ясно са заявили, че плащанията за руския газ в рубли е в нарушение на санкциите и това становище е било потвърдено в четвъртък, "така че няма как да станат исканите от "Газпром" плащания.

България е поискала правна помощ за евентуален арбитраж срещу "Газпром". "Дали не е използвано доминиращо положение на пазара при това едностранно прекратяване на договора и се обследват всички опции, ако имаме основание, ще съдим "Газпром" за спрените доставки", заяви още финансовият министър.

Александър Николов обясни, че налаганият от руския монополист механизъм на плащания не отговаря на заложения в договора и създава рискове. "Трябваше да оторизираме "Газпромбанк" да извършва превалутирането, което представлява риск да изгубим контрол върху средствата си и върху доставките. Ако бяхме подписали, това щеше да е част от съществуващия договор и засягаше бъдещи арбитражни претенции. От корпоративна гледна точка няма човек който да приеме това", заяви енергийният министър.

Василев допълни, че проблемът е, че с първото плащане в долари не се завършва транзакцията.

Изявлението на руската страна, че спирането на газа за България е ответна защита заради европейските санкции е несъстоятелно, защото "Газпромбанк" не е в европейския санкционен списък. Правените и преминали през нея плащания за газа доказват това, заяви Николов, който потвърди, че са правени преводи за доставките през април, които са били върнати от "Газпром".

mediapool.bg