Кламер БГ - Бизнес новини: Спряно е разширението на газохранилището в Чирен

Спряно е разширението на газохранилището в Чирен

Бизнес

|
Ср, 27 Апр 2022г. 08:20ч.
Спряно е разширението на газохранилището в Чирен

Спряно е разширението на газохранилището в Чирен

Поръчката за изпълнението на разширението на надземната част на газохранилището в Чирен на стойност 300 млн. лв. е спряна от Комисията за защита на конкуренцията заради жалба, а същото скоро ще се случи и с търга за подземната част на съоръжението, който е на стойност над 133 млн. лв. Причината е жалби на свързваното с енергийния бизнесмен Христо Ковачки дружество ДЗЗД "Нова газ 2021", което блокира с непрестанни жалби и проекта за изграждането на газовата връзка със Сърбия

За третата поръчка, която е част от целия проект за увеличаването на капацитета на газохранилището от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб м – тази за изработването на технически проекти на газопровода, който ще свързва съоръжението в Чирен с газовата мрежа край козлодуйското село Бутан, играят трима кандидати, чиито ценови оферти предстои да се отворят.

Поръчката за надземната част от хранилището бе обявена от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" в средата на март, а срокът за подаване на офертите бе 20 април. На 1 април обаче в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е внесена жалба от ДЗЗД "Нова газ 2021", чиито акционери са свързваното с Ковачки дружество "Атоменергоремонт" с 50%, както и "Рапид билд" (48%), а австрийската "Хабау" с остатъчните 2% явно е за ползване на безспорния й опит.

Претенциите на ДЗЗД "Нова газ 2021" са няколко. Дружеството се жалва, че всички публикувани като част от досието на поръчката документи са на английски език, макар възложителят изрично да посочва, че процедурата се провежда на български език. "Доколкото официалният език в Р. България е български, то за участниците в поръчката не съществува задължение да владеят какъвто и да е чужд език и в този смисъл наличието на документи на английски език, които са част от процедурата, е ограничаващо условие", аргументират се от фирмата. Според нея по този начин не е осигурен равен достъп на кандидатите до процедурата и се създават необосновани пречки за участие пред някои от тях.

От ДЗЗД "Нова газ 2021" посочват също така, че възложителят е посочил конкретен модел оборудване, което трябва да бъде осигурено - газова турбина на американския производител "Солар Търбайнс" (Solar Turbines), който достави оборудване и за продължението на газопровода "Турски поток" през българска територия. Според жалбоподателя посочването на един единствен производител на оборудване, или конкретните параметри на това оборудване би било обосновано само в случай на вече изградена инсталация, пригодена именно за въпросното оборудване и/или съвместимостта на последното с вече доставено и монтирано оборудване, което не би могло да работи качествено при наличие на разлика в доставчика на останалата част от оборудването. Такава необходимост обаче не е посочена от "Булгартрансгаз", а на европейския пазар са налични достатъчно производители, предлагащи оборудване, което е подходящо за целите на разширяването, без да е необходимо да притежава абсолютно и точно параметрите на Solar Turbines, обосновава претенциите си фирмата.

Според нея също така има непълнота в техническата спецификация, която е от съществено значение за точното изпълнение на поръчката. Оспорва се и методиката за комплексна оценка на офертите. ДЗЗД "Нова газ 2021" смята, че тя създава условия за субективност и не е гарантирана обективност на дейността на комисията, който ще провежда тръжната процедура.

Затова жалбоподателят иска временно спиране на поръчката до произнасянето на антимонополната комисия, което е уважено от нея на 14 април. Определението на КЗК се обжалва от "Булгартрансгаз" пред Върховния административен съд.

Според газовия оператор спирането на проекта застрашава графика на изпълнението му, който е подаден през октомври 2021 г. пред Европейската комисия при кандидатстването за безвъзмездното над 78 млн. евро финансиране от Механизма "Свързана Европа", което бе отпуснато.

Другата солидна на стойност поръчка за разширението на газохранилището – за новите подземни сондажи, бе обявена в края на март, а срокът за подаване на офертите е 4 май. Тази процедура обаче също е обжалвана от ДЗЗД "Нова газ 2021" на 18 април. Какви са мотивите на дружеството не е ясно, тъй като КЗК не е публикувала жалбата. Отново се иска налагане на временно спиране, което вероятно ще бъде уважено от комисията.

С това тези две поръчки влизат в спиралата на обжалвания, които не е ясно колко дълго ще продължат.

Третата поръчка, която реално бе обявена заедно с тази за надземната част, е за 820 хил. лв. без ДДС, срещу които трябва да се изработи технически проект за преносен газопровод от хранилището в Чирен до село Бутан, който ще преминава през общините Мизия, Хайредин, Борован, Криводол, Враца и Козлодуй. Оферти за нея се подаваха до 8 април и са постъпили четири предложения, но едното не е било отворено, защото кандидатът не е дал ключ за декриптиране на данните.

Сега предстои разглеждането им за допустимост преди отварянето на исканите цени от кандидатите.

Единият от тях - "Химкомплект инженеринг" АД, с краен собственик швейцарецът Иво Патрик Гислер, беше част от дружеството, изработило инвестиционния проект за изграждането на надземната част за разширението на газохранилището в Чирен. То е работило и по предпроектното проучване за строежа на газовата връзка между България и Турция, по която обаче така и нищо не е задействано.

Варненска "Фрибул" ООД, която се е занимавала със саниране на сгради по националната програма и дори бе сред санкционираните от Комисията за защита на конкуренцията за картел в тази дейност между 24 фирми, е другият кандидат за поръчката.

Третият е ДЗЗД "Лидер Технолоджи 2022" между българската проектантска и инженерингова компания "Лидерпроект" ЕООД и словашката "ГазОйл Технолоджи", която също участваше с "Химкомплект" в изработката на инвестиционния проект за разширението на газохранилището.

mediapool.bg