Кламер БГ - Бизнес новини: София с малко по-скромен бюджет през 2020 г.

София с малко по-скромен бюджет през 2020 г.

Бизнес

|
Пет, 20 Дек 2019г. 14:19ч.
София с малко по-скромен бюджет през 2020 г.

Повече собствени приходи, но по-малко средства от еврофондовете планира в бюджета си за следващата година Столичната община. Увеличаване на разходите е планирано в сферите на образованието, социалните дейности, здравеопазването, културата. Те са основно за увеличаване на заплатите на работещите в тези сектори, а най-големите разходи за това се покриват от трансферите от държавния бюджет, тъй като засягат педагозите.

Капиталовата програма на общината за следващата година е със сериозно намаление спрямо планираните разходи за 2019 г. През 2020 г. средствата за инфраструктурни проекти ще са с 61.5 млн. лева по-малко от заложените за 2019 г., което е намаление с над 25 на сто.

Така за първи път от доста година предварителният план на Столичната община за бюджета за следващата година е по-малък от приетия бюджет за 2019 г. Очаква се той да е 1.7 млрд. лева при 1.75 млрд. лева за тази година. Досега Столичната община все регистрираше рекордни бюджети и увеличаване на парите си всяка година. Кметът Йорданка Фандъкова коментира, че не се фокусира върху общата сума, тъй като тя можело да набъбне с уточняването на т. нар. преходен остатък или неизползваните през 2019 г. пари.

"София има милиарден бюджет, но той не е даденост. Над 650 млн. лева от него са издръжка за образование, здравеопазване, сигурност, култура, социални дейности", коментира Фандъкова.

По-високи данъци, повече приходи

За следващата година общината планира 778.15 млн. лева собствени приходи. Увеличението спрямо плана за тази е 52.7 млн. лева. Постъпленията идват основно от местните данъци и такси. Общо приходите от тях ще се увеличат с 46 млн. лева до близо 394 млн. лева. Най-големите пера по традиция са такса смет, данък сгради, данъкът върху възмездното придобиване на имущество, данъкът върху превозните средства. За 2020 г. се планира увеличение на постъпленията по всички основни данъци и такси.

То е най-голямо при данъците, които предстои да нараснат през следващата година – върху превозните средства и върху сделките с имоти и коли. Фандъкова обяви преди около месец промяната в ставките, която трябва да доведе до повече средства за градски транспорт, екология и инвестиции в кварталите.

Made with Visme Infographic Maker

Парите за столицата от държавния бюджет обаче изпреварват по ръст тези от собствени приходи. Те се увеличават с близо 68 млн. лева, а основната причина са по-големите трансфери за образованието, които идват от увеличаването за поредна година на заплатите на учителите.

Повече пари за заплати, по-малко за капиталови инвестиции

Планираните от общината разходи за следващата година показват сериозно намаление на капиталовата програма, от която се поемат инфраструктурни проекти като строителството на метрото, ремонти и изграждане на основни улици и булеварди, инвестиции във ВиК, нови детски градини и училища.

За това през следващата година са планирани 471.2 млн. лева при близо 633 млн. лева за 2019 г.

И зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов, и Фандъкова обясниха, че това се дължи основно на приключването на европроекта за изграждане на третата линия на метрото, който ангажираше основната част от капиталовата програма на общината. Той вече е на финална фаза и за следващата година плащанията от европрограмата "Транспорт" по него ще са чувствително по-малко. Общото намаление на финансирането от европейските фондове за общината е около 45 млн. лева.

"Трябва да харчим толкова, колкото градът изкарва", коментира при представянето на бюджета Фандъкова. Според нея основните задачи при формирането на разходната част на бюджета били да се осигурят повече пари за кварталите. За ремонт на квартални улици са заложени 50 млн. лв. при 38 млн. лв. през тази година. От тях 10 млн. лева ще са за районните кметове, които да решат какво да ремонтират. Други основни цели са подобряване на градския транспорт, екологични проекти, както и гарантирането на средства за увеличаване на заплатите на работещите не само в образованието, но и на медицинските сестри в ясли, детски градини и училища, на социалните работници, както и на работещите в градския транспорт. Общината отговаря за възнагражденията на медицинските сестри и на шофьорите от общинските транспортни дружества. За работещите в другите сфери парите идват от държавния бюджет.

Заради ангажиментите за по-високи заплати в транспорта и заради пускането на третата линия на метрото, субсидията на общината за сектора ще е над 134 млн. лева. Увеличението е с около 20 млн. лева в сравнени с плана за 2019 г.

Проектите

Както и в предходни години в капиталовата програма на общината включва проекти, които се планират или изпълняват от години. Стартирането на някои от тях се залага от години, но основно проблеми с отчуждаване или обществени поръчки отлагат започването им. Такъв е случаят с ремонта на трасето на трамвай 5 от кв. "Княжево" до Съдебната палата. Той за поредна година влиза в бюджета на общината, до момента така и не е започнал. Не е обявена и обществена поръчка за изпълнител. В капиталовата програма за проекта са заложени близо 39 млн. лева за следващата година.

В нея присъства още довършването на проектите за обновяване на центъра на София, които предизвикаха много критики през последната година и половина.

Заложен е и ремонт на част от бул. "България", който се обновява на части от доста време. Разширение на ул. "Филип Кутев" и продължаване на проекта за изграждането на бул. "Тодор Каблешков", на които се разчита да станат алтернатива на транзитното преминаване с коли през центъра на града.

Най-големите проекти остават довършването на строящата се в момента част от третата линия на метрото и купуването на нови тролеи, трамваи и електрически автобуси за градския транспорт.

Заложено е и изграждането на т. нар. Източна тангента, която трябва да свързва бул. "Ботевградско шосе" със Северната скоростна тангента. Проектът се планира от години, но се бавеше заради проблеми с придобиването на частни земи, през които трябва да премине.

Близо 65 млн. лева са предвидени за нови детски градини, училищни сгради и ясли. Планира се те да бъдат вложени в 9 детски градини, 2 ясли и 6 училища. Отделно общината била подготвила проекти за нови забавачки и училища за 40 млн. лева, с които да поиска финансиране от отделените специално за целта 70 млн. лева от държавния бюджет. Те са за изграждане на детски градини в общини, където местата в съществуващите не стигат, както и за строеж на училища за преминаване към една смяна на обучение.

mediapool.bg