Кламер БГ - Бизнес новини: "Булгаргаз" взема 800 млн. лв. държавен тригодишен заем

"Булгаргаз" взема 800 млн. лв. държавен тригодишен заем

Бизнес

|
Четв, 11 Авг 2022г. 17:13ч.
"Булгаргаз" взема 800 млн. лв. държавен тригодишен заем

Правителството реши на заседанието си в четвъртък да отпусне 800 млн. лв. бюджетен заем на държавното газово дружество "Булгаргаз", за да стабилизира то финансовото си състояние и да има средства за осигуряване на доставките на синьо гориво през зимата.

Предстои сключване на договора за кредитирането между министъра на енергетиката Росен Христов и директора на "Българгаз" Людмил Йоцов. Заемът ще е с 2 процента годишна лихва и се дава за период от 36 месеца – тоест три години. Парите ще се отпускат на траншове при необходимост, уточниха от енергийното ведомство пред Mediapool. Връщането вероятно ще стане накуп в края на договора.

Отпускането на средствата от държавния бюджет бе обявено още преди заседанието на Министерския съвет в четвъртък от служебния премиер Гълъб Донев, а малко след това енергийният министър Росен Христов обясни, че парите са както за закупуване на газ, така и за оперативни разходи.

Преди ден вицепремиерът и транспортен министър Христо Алексиев, който ръководи извънредния щаб за газовите доставки каза, че дефицитът в "Булгаргаз" е около 1 млрд. лв. Във вторник и директорът на държавното дружество Людмил Йоцов коментира за финансов дефицит от 800 млн. лв., половината от които обаче са неплатени сметки от "Топлофикация София" за доставения им газ.

Свежите средства са необходими на "Булгаргаз" и за обезпечаване на обявените от него преди ден три търга за покупка на газ. Едната процедура е за втечнен газ, доставен на гръцкия терминал Ревитуса за октомври, ноември и декември, другата е за същия период, но с доставка на виртуална търговска точка в България, а третият ще се проведе на борсата на Газов хъб "балкан" и е за количества за септември.

"Вярваме, че с тези средства дружеството ще може да посрещне непосредствените си нужди за разплащане със своите контрагенти през следващите месеци. Паралелно с този заем работим и за допълнително финансиране с частния банков сектор", каза още министър Христов.

Преди дни той имаше среща с банките, предоставили овърдрафти за 110 млн. лв. на "Булгаргаз", за възможността размерът на средствата да бъде увеличен.

В отговор на журналистически въпрос Христов заяви след заседанието на правителството, че в случай на необходимост сме готови да възобновим преговорите с "Газпром". По думите му обаче действия за това не са предприети.

Срещу възобновяването на руските газови доставки и зависимостта от "Газпром" преди ден имаше граждански протести пред президентството в продължение на проведените такива миналия петък. За четвъртък също се планира такава демонстрация.

"Както многократно заявих, в момента анализираме всички възможни канали за доставка на газ. "Газпром" е един от възможните канали, който все още е на масата", заяви министърът. Той обаче отбеляза, че за правителството в момента преговори с "Газпром" не са приоритет, кабинетът се опитва да осигури количества газ през други доставчици.

"Газпром" ни е последният вариант, посочи министър Христов и обясни, че става въпрос за изпълнението на изтичащия в края на 2022 г. договор. Той допълни, че засега приоритетно е доставянето на втечнен газ, на азерски и от алтернативни на "Газпром" доставчици.

Енергийният министър увери, че газ за септември има и се припомни, че сега се търсят количества до края на зимата.

"Проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената. Ако ние обявим, че плащаме 5 пъти по-висока цена, ще имаме газ колкото си искаме - оферти има много. Проблемът е в доставката. Повечето оферти са за втечнен природен газ, за който няма слотове. Има слотове на частни компании, но цената им е такава, че не ни устройва", обясни сутринта пред БНТ Христов.

Към момента недостигът на газ е около 30 на сто от потреблението или горе-долу колкото използва "Топлофикация София". По думите на Росен Христов, ако не осигурим доставки на нормални цени, трябва или някой да плати огромна сума, или например София да остане без парно.

Правителството на Кирил Петков не е спирало да си говори с "Газпром" и е платено за адвокатски консултации, които да поддържат преговорите с руската компания, обясни служебният енергиен министър и добави, че е имало е препоръка да не се открива сметка в рубли.

"Обсъждани са условията на плащания, условията на доставка. Те пътуваха до Брюксел, обсъждаха общата политика на ЕС по повод "Газпром" - могат ли да се открият сметки в рубли или не, каква е общата политика. Преговорите са спрени на една точка, където "Газпром" не се съгласяват на някакви искания и от наша страна не е имало алтернативно предложение", каза още Росен Христов. Според него Европа не е спряла да купува газ от "Газпром", а България продължава да купува руски газ чрез посредници.

"Не искам да подписвам дългосрочен договор с нито една компания", каза още служебният енергиен министър Росен Христов пред БНТ.

Относно довършването на газовата връзка с Гърция, служебният министър на енергетиката каза, че се прави всичко възможно за довършване на обекта.

Росен Христов отбеляза, че все още не е получен финалният график от строителите на интерконектора и проектната компания.

Няма готови пътища за достъп на пожарната, крановете не са готови, провеждани са само частични изпитания и съоръженията не са сертифицирани, обясни какво трябва да се довърши енергийният министър.

Той съобщи, че предстои разговор между строителя на съоръжението - гръцката "Авакс" и президента Румен Радев.

mediapool.bg